fbpx
MENU

Koja je razlika između stresa i burnouta? Ovo su znakovi

Zbog užurbanog načina života, sve više osoba se bori s ovim problemima. No postoji razlika između stresa i burnouta, a simptome je dobro prepoznati na vrijeme.

žena pod stresom
Posted: July 4, 2024

Burnout je stanje kroničnog stresa. Razvija se kroz duže vrijeme kada osjećamo da je naš rad besmislen, kada postoji nesrazmjer između onoga što želimo raditi i onoga što radimo ili kada pokušavamo ugurati što više obaveza u jedan dan što zapravo ne bismo trebali raditi. Sve to dovodi do:

  • Fizičke i emocionalne iscrpljenosti
  • Cinizma i otuđenosti
  • Osjećaja neučinkovitosti i manjka postignuća

Burnout ne nastaje odjednom, nego kroz duži period vremena u kojem smo pod kroničnim stresom i pritiskom. Naše tijelo i mozak nam šalju signale koje ako prepoznamo na vrijeme možemo prevenirati razvitak sagorijevanja. U potpuno razvijenom burnoutu, osoba više nije u stanju funkcionirati ni na osobnoj ni na profesionalnoj razini.

stres na poslu

Izvor: Pexels

ADVERTISEMENT

Koja je razlika između stresa i burnouta?

Razlika stresa i burnouta je upravo u razini i duljini stresa, što ranije se prepoznaju simptomi stresa to je veća šansa da se stres neće razviti u burnout. Stres je relativno kratkotrajan, može trajati do nekoliko dana. S druge strane, burnout se razvija kroz duže vrijeme kada osjećamo da je naš rad besmislen te kada postoji nesrazmjer između onoga što želimo raditi i onoga što radimo. 

Znakovi fizičke i emocionalne iscrpljenosti:

  1. Kronični umor – u početku se prezentira kao nedostatak energije i osjećaj umor danima, kasnije se osoba osjeća fizički i emocionalno iscrpljeno, izmučeno i potrošeno, te pomisao na sutrašnje obveze ju još više iscrpljuju.
  2. Problemi sa spavanjem – u početku osobi je potrebno više vremena da utone u san, često se budi, preopterećena je mislima o obvezama zbog čega sve to vodi do nesanice.
  3. Problemi s pažnjom i koncentracijom – smanjena koncentracija i zaboravljivost su prvi znakovi, kasnije se simptomi mogu akumulirati do razine da osoba ne može više raditi.
  4. Fizički simptomi – bol u prsima, preskakanje i lupanje srca, kratak dah, bol u trbuhu, vrtoglavica, padanje u nesvijest i glavobolje neki su od simptoma koji se mogu javiti.
  5. Češća obolijevanja – budući da je ljudsko tijelo istrošeno, imunosni sustav je oslabljen i osoba je osjetljivija na razne infekcije, gripe i prehlade.
  6. Gubitak apetita – u početku osoba ne osjeća glad i preskače nekoliko obroka, a kasnije to može rezultirati potpunim gubitkom apetita i na gubitku težine.
  7. Anksioznosti – u početku se javlja napetost, zabrinutost i živčanost, kasnije se anksioznost može toliko razviti da osoba ne može funkcionirati ni privatno niti profesionalno.
  8. Depresija– u početku se javlja tuga i osjećaj beznađa, kao i osjećaj krivnje i bezvrijednosti kao rezultat toga, a kasnije se može razviti u tešku depresiju.
žena pod stresom

Izvor: Pexels

Posljedice stresa

Na fiziološkoj razini, dugotrajna opterećenost neprestano stimulira os hipotalamus-hipofiza-nadbubrežna žlijezda što rezultira povećanim lučenjem kortizola. Osoba koja ima povišenu razinu kortizola, osjeća stalnu želju za slanim i slatkim i općenito pojačanu glad. Nakon dugotrajnog iscrpljivanja nadbubrežne žlijezde dolazi faza smanjene razine kortizola u organizmu, kao i obrnut raspored njegova lučenja: više razine kortizola tijekom noći i preniske razine kortizola ujutro. 

Konačna posljedica kronične hiperaktivnosti HHA osi je pojava sindroma adrenalnog umora. Nakon nekog vremena adrenalni umor može prijeći u adrenalnu iscrpljenost. U tom stanju nadbubrežne žlijezde više uopće ne reagiraju na stres. Stanje se karakterizira niskim nivoom kortizola i DHEA u organizmu. Kada nadbubrežne žlijezde prestanu raditi, nastaje kompletan poremećaj svih hormonskih procesa u organizmu.

Također, osoba koja proživljava simptome burnouta gubi užitak, pesimistična je, izolirana i otuđena.

Znakovi osjećaja neučinkovitosti i manjka postignuća:

  1. Osjećaji apatije i beznađa – osjećaj da ništa nije kako treba i da ništa nije bitno, kako se simptomi pogoršavaju ovi osjećaji mogu kočiti osobu i postavljati pitanja poput “koji je smisao?”.
  2. Povećana iritabilnost – javljaju se osjećaji nevažnosti, neučinkovitosti, beskorisnosti, osjećaj da više nisi u stanju odraditi nešto jednako efikasno kao prije.
  3. Manjak produktivnosti i loša izvedba – bez obzira na mnogo vremena uloženog u rad, kronični stres sprječava dobru učinkovitost i efikasnost kao prije, što rezultira u nagomilavanju obveza i osjećaju nezadovoljstva.
djevojka pod stresom na krevetu

Izvor: Pexels

Kako prevenirati ili izliječiti burnout?

Bitno je osvijestiti simptome i naučiti kada je vrijeme za odmor. Uz to, san je izuzetno bitan. Probajte isključiti mobitel prije spavanja. Bavite se tjelesnom aktivnošću – boravite što više na svježem zraku ili izaberite neki sport. Hrana također igra važnu ulogu na našu energiju i rasploženje. Imajte i to na umu. 

Iako je borba s burnoutom proces, pokušajte se organizirati i planirajte dan po svojim unaprijed napisanim zadacima. Izuzetno je bitno pronaći vrijeme za sebe i stvari koje volite. Na taj način ćete biti odmorniji i imat ćete više energije i motivacije. 

Bitno je i s kime ste okruženi. Pronađite krug ljudi u kojem ćete imati podršku. Bilo da se radi o kolegama na poslu, prijateljima ili članovima obitelji. Jedna od bitnih stvari je naučiti reći: “Ne”.

Ako shvatite da ne možete sami riješiti svoje probleme i tonete sve dublje u svoje negativne misli, obratite se stručnoj osobi za pomoć i savjet.

Izvor naslovnice: Pexels

ADVERTISEMENT

Preporučeni sadržaj

žena

Jesmo li mi uopće osoba s kojom bismo se htjeli družiti?

by | Sep 7, 2024 | Life,Mental health,Preporučeni sadržaj | 0 Comments

Danas više nego ikada imamo tako malo vremena za sebe, stoga je pravo pitanje kako to vrijeme uistinu koristimo i kome ga poklanjamo? Kada bismo pokušali biti malo više...

zamišljena žena

Mamager kolumna: Kako ne odustati od svojih snova

by | Sep 6, 2024 | Life,Preporučeni sadržaj | 0 Comments

U životu se često susrećemo s preprekama i izazovima koji nas mogu obeshrabriti. No, najvažnije je razumjeti da svaki korak koji poduzmemo, ma koliko malen bio, ima svoj značaj u procesu za koji ga poduzimamo.
Zagreb

Ovoga rujna postanite turist u svom gradu

by | Sep 6, 2024 | Entertainment,Life,Preporučeni sadržaj | 0 Comments

Turistička zajednica grada Zagreba i ove godine daruje svim sugrađanima besplatne razglede grada na hrvatskom jeziku.Koliko ste puta pomislili kako bi bilo zabavno biti...

dijete i otac

Jeste li znali da roditeljski dopust ne utječe na muškost?

by | Sep 6, 2024 | Life,Preporučeni sadržaj | 0 Comments

Zašto više očeva ne koristi roditeljski dopust na koji imaju pravo i kako bi izgledalo da on bude zakonski podijeljen pola-pola između majke i oca?
muzej

Top 3 izletničke destinacije za ljubitelje povijesti i kulture

by | Sep 5, 2024 | Entertainment,Life | 0 Comments

Otkrijte koje smo top 3 obiteljske destinacije izdvojili u našoj zemlji koje su idealne za savršeni rujanski vikend izlet.
financije

Što je dismorfija novca i znakovi koji ukazuju da je možda imate

by | Sep 5, 2024 | Life | 0 Comments

Novac je prije svega običan papir, a mi smo ga uključili u priču u kojoj on nosi moćnu ulogu dajući nam slobodu, prilike ili čak okove.
Maribor

Maribor će se ovog vikenda pretvoriti u pravu kulturnu prijestolnicu za sve generacije i ljubitelje umjetnosti

by | Sep 5, 2024 | Entertainment,Life | 0 Comments

Balet pod zvijezdama, besplatni spektakl na otvorenom koji je prošle godine impresionirao rekordnih 13.000 posjetitelja, vraća se na mariborski Glavni trg.
JYSK trgovina

JYSK slavi 15. rođendan – Očekuju vas razne nagrade i veliki popusti

by | Sep 4, 2024 | Home & design,Life | 0 Comments

U sklopu rođendanske kampanje „Srce vašeg doma“ JYSK je najavio otvorenje pet novih trgovina kao i razne rođendanske nagrade i popuste.
žena s masnicom

Stereotipi i rodno uvjetovano nasilje – poražavajuća statistika znak je da vapimo za promjenom

by | Sep 4, 2024 | Life,Mental health,Preporučeni sadržaj | 0 Comments

Bilo da govorimo u nasilju u vezama, seksualnom uznemiravanju na radnom mjestu ili govoru mržnje na internetu, statistika pokazuje da su žene i djevojčice u svakom od ovih slučajeva većinske žrtve.