MENU

3 načina kako tehnologija danas utječe na obiteljski život

Autor: Dalia Žmegač-Kunić Objavljeno: 13. kolovoza 2024.

Digitalni detox postao je nezaobilazna stavka svakog doma jer je današnji utjecaj tehnologije na društvo i pojedinca postao toliko velik da ga je vrlo teško uopće odvojiti od svakodnevice koju živimo, uključujući i roditeljstvo i obiteljski život.

Autor: Dalia Žmegač-Kunić Objavljeno: 13. kolovoza 2024.

Tehnologija je danas nešto bez čega ne mogu funkcionirati gotovo sve generacije. Osim što olakšava kompletno funkcioniranje i organizaciju te nudi stalnu povezanost, uz nju se educiramo, informiramo i objeručke prihvaćamo mnoge prilike koje nam ona donosi. Međutim, ta ista tehnologija također može dovesti do fragmentacije vremena kojeg bi obitelj trebala provoditi zajedno bez pametnih telefona i drugih uređaja, ali i do ovisnosti o ekranima te posljedično, do utjecaja na mentalno zdravlje djece.

Budući da živimo u vremenu kada je gotovo nemoguće potpuno se odvojiti od tehnologije jer je ona postala integralnim dijelom svačijeg života, obiteljske odnose je potrebno mijenjati i usmjeravati prema promišljenom i svjesnom korištenju tehnologije u skladu s očuvanjem zdravih  obiteljskih vrijednosti.

U nastavku pogledajte izazove uz koje tehnologija utječe na obiteljski život i roditeljstvo, kao i načine uz koje se od toga možete zaštititi te ostati u okvirima odgovornog korištenja iste.

Izvor: Unsplash

Stvaranje ovisnosti

Tehnologija je prije svega korisna, ali i toliko primamljiva da se niti ne okrenemo, već smo u raljama ekrana iz kojih se teško otrgnuti. Budući da nam je i samima teško svjesno ju koristiti, još je teže suočiti se s postavljanjem granica djeci, a u kroničnom nedostatku vremena i nadzirati sadržaj koji svakodnevno gledaju. Kako ne bi došlo do ovisnosti i povezanih problema s koncentracijom, spavanjem i gubljenjem zanimanja za stvarnu socijalnu interakciju, važno je obrazovati se i konstantno inzistirati na ograničenom vremenu korištenja tehnoloških uređaja. Obiteljski mir i tradicije poput zajedničkih obroka ili boravka u prirodi trebali bi u potpunosti biti lišeni tehnologija.

Gubljenje interesa za tjelesnu aktivnost

Vrijeme koje provodimo pred ekranima djeci vrlo brzo postane draže nego realno kojem pronalaze isključivo dosadne obaveze i ograničenja. Zdrav tjelesni razvoj neodvojiv je od sporta, stoga bismo ih trebali poticati vlastitim primjerom na važne segmente života koje ne bismo trebali preskakati. Neka vam vikendi budu prilika za zajedničko provođenje vremena u prirodi. Digitalna detoksikacija, unaprjeđenje (mentalnog) zdravlja i poticanje obiteljskih vrijednosti uz izlete u prirodi su jednostavniji, zanimljiviji i lakši.

Virtualna komunikacija

Kada komuniciramo virtualno, lakše nam je prikriti nesigurnosti i nije potrebno upotrebljavati neke vještine koje zahtijeva komunikacija u realnom vremenu. Djeca koja odrastaju uz tehnologiju dokazano imaju drugačije vještine od onih koji ju koriste minimalno ili koji su je u potpunosti lišeni. Društvene mreže poput Instagrama i TikToka kriju veliku opasnost cyberbullynga i osjećaja vršnjačke izolacije. Učite djecu ispravno komunicirati i odvajati virtualno od stvarnoga. Omogućite im da se poveću s vršnjacima uz pravilno obrazovanje, informiranje i – doziranje korištenja takvih sadržaja.

Izvor: Unsplash

Iako roditelji danas mogu tehnologiju iskoristiti kao pomoć u organizaciji obiteljskog života uz aplikacije koje imaju ulogu digitalnih asistenata, treba imati na umu kako tehnologija ipak utječe na obiteljsku dinamiku. Obiteljske vrijednosti i mentalno zdravlje svih članova obitelji možemo očuvati uz zajedništvo, komunikaciju i podršku i pronalazak balansa između iskorištavanja prednosti tehnologije i zaštite od njenih negativnih aspekata.

Izvor naslovne fotografije: Unsplash

#TEHNOLOGIJA #OBITELJ #DJECA #MAJČINSTVO #ODGOJ

Preporučeni sadržaj