MENU

5 načina kako poboljšati komunikaciju u svakodnevnim odnosima

Autor: Dalia Žmegač-Kunić Objavljeno: 15. kolovoza 2024.

Svaki odnos ima trzavice i niti jedan ne može biti savršen jer smo različiti i imamo različite želje, potrebe, obrasce odgoja, karaktera i različite stvari nas na različite načine ispunjavaju. Međutim, postoje načini kako se komunikacija može poboljšati na dnevnoj bazi.

Autor: Dalia Žmegač-Kunić Objavljeno: 15. kolovoza 2024.

Ako komuniciramo bez zadrške, otvoreno, iskreno i ako se s povjerenjem odnosimo prema osobi s kojom komuniciramo, sve se to osjeti te se na takav način može spriječiti jako puno nepotrebnih nesporazuma i potencijalnih sukoba.

Ovo su načini uz koje možete napraviti pozitivne promjene.

Naučite slušati jedni druge

Svi mi najčešće razmišljamo o onome što mi nekome imamo za reći, a ono što drugi kažu čujemo s pola uha. Pokušajte raditi na tome da postanete aktivniji slušatelj i da u razgovoru sudjelujete prisutnije i svjesnije. Neverbalnim znakovima dat ćete do znanja sugovorniku da ga pratite i razumijete.

Neka vaša rasprava bude konstruktivna

Umjesto međusobnog optuživanja, nesuglasice u bilo kojem tipu odnosa mogu se riješiti i uz pomoć izražavanja svojih emocija. Objasnite osobi s kojom raspravljate kako ste se osjećali uslijed neke situacije i što mislite da bi sljedeći put mogli oboje učiniti bolje. Emocije su uvijek sklizak teren i treba ih znati kontrolirati i zadržati smirenost kada je to potrebno.

Izvor: Pexels

Prepoznavanje grešaka

U mnogim situacijama koje dovode do sukoba, mi smo orijentirani na greške drugih ljudi, pa im onda objašnjavamo što su krivo napravili i kako bi to mogli drugačije. Pokušajte sljedeći put malo analizirati sebe. Odvojite se od vlastitih uvjerenja i pokušajte biti realni. Prebrojite svoje greške, priznajte ih na glas i pokušajte raditi na tome da ih više ne ponavljate.

Iskrenost na prvom mjestu

Koliko god istina ponekad bila bolna za nas, važno ju je čuti i osvijestiti. Ona nam može poslužiti kao putokaz prema boljem ponašanju i shvaćanju uzročno-posljedičnih veza nekog našeg ili tuđeg postupka. Lijepo je imati nekoga tko će uvijek bez obzira na sve reći iskreno što misli i pokazati nam stvarno stanje stvari onda kada mi možda nećemo biti u stanju sagledati širu sliku.

Budite strpljivi i otvorenog uma

U mnogim životnim situacijama najteže je ostati strpljiv, pa tako i u svakodnevnim, kako privatnim, tako i u poslovnim komunikacijama. Pokušajte poslušati do kraja što sve sugovornik ima za reći, a tek onda se uključiti sa svojim mišljenjem. Prihvatite nove ideje i perspektivu koja vam se nudi, razmislite o njima čak iako se na prvu ne slažete.

Izvor: Pexels

Bilo kakav napredak ne može se postići preko noći, a stručnjaci naglašavaju kako za promjenu neke navike u prosjeku treba proći tri do četiri tjedna. U tom periodu morate se konstantno truditi i pokušati svjesno primjenjivati neke od ovih savjeta. Vjerujemo kako ćete i sami primijetiti lijepe i pozitivne promjene.

Izvor naslovne fotografije: Pexels

#ODNOSI #KOMUNIKACIJA

Preporučeni sadržaj