Malo koja žena se nije susrela sa tipičnim stereotipima poput onog da si manje sposobna odraditi neki posao samo zato što si žena (pogotovo ako je u pitanju neki tipično “muški” posao ili zadatak gdje trebaš biti jaka jer se zna da su “žene slabije”). Također, ako si zgodna žena koja se uz to lijepo oblači, onda je “nemoguće” da budeš i pametna.
Koliko puta ste se susrele sa situacijom gdje ste ako ste glasne i iznosite svoje mišljenje, onda si “bahata”, “preglasna” i imaš “previše mišljenja” (znam da ja jesam i to puno puta) dok isti takav muškarac će biti “pravi vođa” koji “zna što želi” i koji je “vizionar”.
Double standards
Žene se često nepravedno ocjenjuju na temelju njihovog izgleda, pretpostavlja se da imaju superiorne meke vještine i smatraju se sekundarnim u odnosu na svoje muževe. Pretpostavka da bi one trebale biti primarni skrbnici i stroža osuda s kojom se suočavaju kada iznose svoje mišljenje samo povećavaju izazove. A da ne pričamo o dvostrukim standardima gdje se ambicija kod žene doživljava kao negativna kvaliteta, dok bi bila pozitivna kod muškaraca.
U nastavku donosimo neke od najčešćih stereotipa s kojima se žene susreću na svojim poslovima.
Očekivanje da će imati djecu i prestati raditi
Jedan od najštetnijih stereotipa je pretpostavka da će žene napustiti posao kako bi zasnovale obitelj. Ova se predrasuda može manifestirati u praksi zapošljavanja, gdje neka tvrtka neće zaposliti ženu ako planira imati djecu (neki idu toliko daleko da zaista pitaju je li udana i planira li djecu). Ovo unaprijed stvoreno mišljenje nepravedno ograničava mogućnosti žena u karijeri od samog početka. Ako vas netko zaista i upita takvo pitanje, znajte samo da je i bolje da ne radite u takvoj tvrtki.
Pretpostavka primarnog skrbnika
Čak i na radnim mjestima koja nastoje podržati mlade majke, postoji temeljna pretpostavka da će žene biti primarni njegovatelji i stoga trebaju usporiti svoje karijere. Ova pristranost očito je odsutna kada su u pitanju muškarci, od kojih se rijetko očekuje da smanje svoje profesionalne obveze nakon što postanu očevi. Ovdje se opet često žene susreću s duplim standardima gdje ako se žena želi vratiti na posao vrlo brzo nakon poroda onda je “loša majka”, a ako ostane dulje na rodiljnom dopustu onda ju nije briga za karijeru, nije dobar radnik, i slično.
Oštrija osuda kod izražavanja mišljenja
Ovdje opet imamo dvostruke standarde s kojima se žene susreću kada pokažu liderske kvalitete. Snažne, samouvjerene žene često se doživljavaju kao sebične ili dominantne, dok se muškarcima koji pokazuju iste osobine dive. Žene će se često etiketirati pogrdnim izrazima dok se muškarce poštuje jer su asertivni, izravni i uporni.
“Soft skills” očekivanja
Iako se tradicionalno smatra da su žene bolje u timskom radu, komunikaciji i ostalim soft skills (mekim vještinama), ovaj stereotip može biti dvosjekli mač. Dodjeljivanje nebitnih zadataka ženama na temelju pretpostavljenih mekih vještina lišava ih mogućnosti da razviju relevantnije sposobnosti. To može spriječiti njihov profesionalni razvoj i osnažiti rodne uloge u poslu.
Primjetna fizička slabost
Pretpostavka da su žene prirodno slabije od svojih muških kolega je još jedan česti stereotip. Osim ako žena ne dokaže da je nemilosrdna - što je osobina koja se tradicionalno povezuje s muževnošću - prema njoj se može postupati nježnije, potkopavajući njezin autoritet. Očekivanja da će se žena rasplakati ili lakše uvrijediti od muškarca u nekim situacijama na poslu su primjeri toga, gdje im se čak neka informacija neće prenijeti zbog pretpostavljene reakcije ili će to utjecati na njeno sudjelovanje u nekom projektu i slično.
Suđene prema izgledu
Žene na radnom mjestu često se drže višim standardima ljepote i strože ih se osuđuje zbog njihovog izgleda nego muškarci. Dok žene imaju dugačak popis obaveza dotjerivanja, muškarci se smatraju prihvatljivima sve dok su čisti, odjeća im je uredna i koriste dezodorans. Ova dvostruka mjerila dodatno opterećuju žene koje moraju posvetiti više vremena i sredstava svom izgledu kako bi ispunile društvena očekivanja.
Zamka dopadljivosti
Uspješne žene često se suočavaju sa stereotipom da su nedopadljive ako su preambiciozne. Ova predrasuda sugerira da žene moraju birati između uspjeha i volje, što je izbor koji se rijetko nameće muškarcima. Ideja da je ambicija kod žena odbojna može dovesti do nepravedne procjene njihova karaktera i potencijala.
Iznimka, a ne norma
Kad žene uspiju u industrijama u kojima dominiraju muškarci, često se na njih gleda kao na iznimke, a ne kao na normu. Ovaj stereotip implicira da je njihov uspjeh neobičan ili da su morali svladati izvanredne prepreke, koje mogu potkopati njihova postignuća i ovjekovječiti ideju da takva područja nisu prikladna za žene.
Razbijanje stereotipa
Rješavanje ovih stereotipa zahtijeva zajednički napor i pojedinaca i organizacija. Kao žene u poslovanju, možemo poduzeti proaktivne korake kako bismo doveli u pitanje te predrasude.
Prvo, s povjerenjem priznajte svoja postignuća i potvrdite svoju prisutnost na radnom mjestu bez ispričavanja za to. Kada se suočite sa stereotipima, pozabavite se njima izravno uključivanjem u otvorene razgovore koji educiraju druge o nepravednim pretpostavkama kojih bi se mogli držati.
Mentorstvo je još jedan moćan alat—podržavajući i uzdižući druge žene, možemo pomoći u izgradnji mreže koja kolektivno izaziva ove predrasude. Potičite i modelirajte ponašanje koje odbacuje te stereotipe, bilo da se radi o zagovaranju jednakih mogućnosti ili jednostavnom odbijanju prilagođavanja zastarjelim očekivanjima.
Štoviše, bitno je voditi svojim primjerom. Pokažite da možete biti i uspješan profesionalac i predani roditelj ili da možete biti ambiciozni bez žrtvovanja simpatičnosti. Vaši postupci mogu pomoći u uklanjanju ideje da su oni međusobno isključivi.
Ne ustručavajte se prozvati predrasude
Na kraju, nemojte se bojati prozvati predrasude kada ih vidite. Bilo da se radi o praksama zapošljavanja, dinamici radnog mjesta ili svakodnevnim interakcijama, ukazivanje na predrasude može pomoći drugima da prepoznaju i promijene svoje ponašanje.
Obrazovanjem onih oko nas i čvrstim stavom protiv stereotipa, možemo postupno promijeniti kulturu u onu koja cijeni žene zbog njihovih vještina, vodstva i doprinosa – bez obzira na stereotipe koji su nas povijesno kočili.
Izvor naslovne fotografije: Pexels