MENU

Beskonačno scrollanje kao epidemija sadašnjice: Što o nama govori takvo kompulzivno ponašanje?

Autor: CSI Centar za sigurniji internet Objavljeno: 9. srpnja 2024.

Je li vam se ikada dogodilo da ste uzeli mobitel da samo na kratko pregledate što ima novo na društvenim mrežama, te se to pretvorilo u dugotrajno scrollanje?

Autor: CSI Centar za sigurniji internet Objavljeno: 9. srpnja 2024.

U današnjem digitalnom dobu, uz veliki broj različitih društvenih mreža, vrlo je lako upasti u zamku beskonačnog scrollanja. Često vjerojatno nismo niti svjesni koliko vremena smo proveli scrollajući, a to se zna pretvoriti i u sate. Pitanje koje se ovdje postavlja je što uzrokuje ovo ponašanje?

Društvene mreže i društveni mediji općenito svjesno su dizajnirani kako bi privukli i zadržali našu pažnju, a mi često imamo stalnu potrebu za nekakvom stimulacijom. Psiholozi ističu kako je ovo ponašanje rezultat varijabilnih sustava nagrađivanja koje koriste platforme društvenih medija. To funkcionira slično kao i automati za igre na sreću, odnosno novosti na društvenim mrežama pružaju nam različite sadržaje, od zanimljivih sadržaja do onih manje zanimljivih, te na taj način potiču našu želju za dopaminom, odnosno potiču nas da nastavimo scrollati kako bismo došli do onih sadržaja koji su nam zanimljivi.

Navedeni mehanizam zapravo iskorištava našu želju za zadovoljstvom i novostima koje proizlaze iz nepredvidivih nagrada, odnosno u ovom slučaju sadržaja koji su nam zanimljivi. Još jedan od razloga zašto ljudi mogu beskonačno scrollati je i bijeg od negativnih osjećaja i bijeg od ljudi. Trenutno odvlačenje pažnje i zadovoljstvo koje nam pruža scrollanje može nam biti bijeg od stresa i dosade. Važno je naglasiti kako je to navika koja se vrlo brzo može pretvoriti i u kompulzivno ponašanje ukoliko se ne stavi pod kontrolu, a često je vrlo teško odoljeti.

Izvor: Pexels

Koje su negativne strane beskonačnog scrollanja?

Izvor: Pexels

Kako manje scrollati

Ukoliko kod sebe primijetite naviku beskonačnog scrollanja, evo kako se možete pokušati osloboditi iste:

 

Izvor: Pexels

Imate dodatnih pitanja o ovoj temi? Stručnjaci Centra za sigurniji Internet vam stoje na raspolaganju za sva pitanja i nedoumice na besplatnoj i anonimnoj liniji Centra dostupnoj na broju 0800 606 606, svaki radni dan od 08:00 do 16:00 sati.

Preporučujemo da pročitate članak Simptomi pretjeranog korištenja digitalnih tehnologija kako biste analizirali koristite li i vi digitalne tehnologije previše.

Izvor naslovne fotografije: Pexels

#MENTALNOZDRAVLJE #SCROLLANJE

Preporučeni sadržaj