Generalna direktorica NEAR Balkans nam otkriva kako je prešla u blockchain vode, što sve morate znati ako želite početi investirati u kripto te zašto želi potaknuti što više žena da radi u ovoj industriji.
Ida Pandur je generalna direktorica za regiju jednog od najvećih svjetskih blockchain eko sustava NEAR u koji je prešla nakon 13 godina karijere u području web2 i konzaltinga.
Nakon rada agenciji za društvene medije iSTUDIO (Degordian) gdje je radila kao VP i vodila klijente, digitalne strategije i implementaciju, gradila i skalirala timove, proizvode, Ida je pokrenula vlastitu digitalnu agenciju Entourage. Tamo je uz rad s klijentima poput Microsofta, Philipsa i Bayera, razvijala tehnološke proizvode s partnerima poput Spana te strategije za vođenje turističkih destinacija s konzultantskim kućama poput Horwath HTL.
Nakon 4 godine, njen poslovni setup i tim, akvizirala je hrvatska podružnica globalne big4 konzultantske kuće EY. Ida je tamo vodila odjel u okviru konzaltinga specijaliziran za Digital i Customer experience rješenja, a sada je generalna menadžerica za regiju jednog od najvećih svjetskih blockchain eko sustava NEAR Balkans. Ovdje sa svojim timom i partnerima globalno radi na ostvarenju misije rasta web3 eko-sustava u više od 7 zemalja kroz edukaciju, evente, razvoj web3 proizvoda, partnerstva, davanje grantova.
Idu smo ulovili kako bi nam rekla više o svom prelasku u blockchain vode, koje savjete ima za sve koji žele početi investirati u kriptovalute, zašto želi da ima više žena u ovoj industriji te što ju motivira i ispunjava.
B: Mi u Mamageru želimo stvoriti svijet gdje se žene ne definiraju ograničavajućim stereotipima, već gdje su one simbol slobode, snage i svestranosti. To si definitivno ti. Kako si došla do odluke da preuzmeš ulogu General Managera u NEAR Balkans Hubu, nakon što si prošla kroz različite uloge u agencijama, korporacijama i vlastitoj tvrtki? Koji su bili ključni trenuci ili motivacije za tu tranziciju?
I: Tehnologija i marketing su uvijek bile moje dvije velike profesionalne ljubavi otkad znam za sebe. A isto tako ne volim stajati na mjestu i volim se bacati u nove, neistražene stvari. To je ono što me drivea. Ovan sam po horoskopu, pa mi je pustolovina vjerojatno negdje upisana gore.
Prije NEAR-a imala sam prilike dugo godina raditi u web2, između ostalog kroz moju digitalnu agenciju Entourage, kao i u consultingu (vodila sam CX, Digital & AI – pododjel u EY-u nakon što su nas akvizirali iz moje agencije). Nakon 4 odlične, ali i izazovne godine u EY, shvatila sam da sa sve svoje tamo dala, da nisam više motivirana i da je vrijeme za krenuti dalje. Iskreno, bila sam spremna napraviti taj korak i prije, ali najviše sam to odgađala zato što su tamo bili moji ljudi koje sam dovela sa sobom, kao i klijenti i osjećala sam se kao da ih napuštam. Ali nakon što sam to presjekla u glavi, pričala s njima, dobila njihov blagoslov za izlaz, sve smo izorganizirali, oni su preuzeli odjel, dobili promaknuća i dan danas odlično performaju. To mi je jako drago jer mislim da je bitno kada napuštaš leadership funkciju osigurati da firma iz koje ideš ima osiguran uspješnu tranziciju i business continuity.
Što se NEAR-a tiče, to je bilo, rekla bih, svemirski zapisano. Od 2016. investiram u kripto, neko vrijeme smo kolege i ja mineali bitcoin. Od 2020. sam aktivnije pratila cijelu blockchain scenu, i negdje krajem 2021. kada mi je sazrelo da je vrijeme da krenem dalje, znala sam da će blockchain biti my next big move. Posredstvom mog prijatelja Ivana Brezaka Brkana, opet sam se povezala s Lukom Sučićem koji je web3 pionir na Balkanu. Kao jučer se sjećam, sjedili smo na kavi, rekla sam mu da dajem otkaz na trenutnom poslu i da bi htjela u blockchain i da jel ima neki internship negdje u kriptu. Jako me zabavljala ideja da krenem od početka, budem učenica pa korak po korak. Luka mi je vratio na to da otvaraju on i partner NEAR Hub u regiji i da trebaju nekog da to preuzme i digne na noge. I tako sam mjesec i pol dana kasnije, umjesto prakse, krenula u web3 kao opet s leadership pozicije. I tu sam još i dan danas, puni bear market ciklus kasnije i presretna sam da jesam, a Luki ću uvijek biti zahvalna što je vjerovao u mene i dao mi priliku.
B: Bear market označava razdoblje u kojem cijene financijskih instrumenata opadaju, što često prati oprez među investitorima i pesimizam na tržištu. I tako je Ida Pandur preživjela i to i ostala u WEB3 industriji. Kako to da si ostala i kako je uopće počela tvoja privatna angažiranost oko blockchaina i industrije?
I: Oni koji su mi bliski i koji me dobro poznaju, znaju da ja ne ulazim i ne izlazim iz ničega zbog vanjskih faktora. Ako u nešto ili nekog vjerujem, ostajem u tome makar nitko drugi ne vjeruje. I obrnuto. Moje odluke drivea isključivo moja unutarnja motivacija i puno sam godinama radila na tome da se što bolje naučim slušati, pogotovo one male glasove koji se pokušavaju sramežljivo probiti jer nisu možda idealan odabir. Ostala sam jer vjerujem u decentralizaciju. Ostala sam jer je boljelo slušati kako svi na sve strane propadaju, dobivaju ili daju otkaze i govore mi da je kripto mrtav. Obožavam kad mi skeptici probude taj pozitivni inat.
Ostala sam jer vjerujem u NEAR koji ima nevjerojatnu tehnologiju (co-founder NEAR-a je jedan od pionira i na području AI-a i sa strane techa, ovo je jedan od najjačih web3 eko sustava na svijetu). A najviše od svega, ostala sam jer sam okružena genijalnim ljudima koji rade nevjerojatne projekte na globalnoj razini i zato što je moja interna misija uvijek pokazati da se iz Hrvatske mogu raditi velike stvari globalno. Dodatno, ostala sam i jer je kripto jako muški dominantna industrija i koliko god ja obožavam raditi i s dečkima, želim uvesti još više žena u nju. Zašto? Zato jer je to industrija budućnosti i zato jer je to industrija gdje se može okrenuti ozbiljna lova, a pritom si možeš organizirati život na izuzetno fleksibilan način. Ja volim vidjeti žene da thriveaju, a ovo je idealna industrija za to. Ako se nađeš u njoj.
B: Čini se da si konačno pronašla posao koji te ispunjava i inspirira. Kako posao utječe na tvoj svakodnevni život i koje konkretne aspekte posla doživljavaš kao posebno uzbudljive i motivirajuće? Kako je živjeti posao i što znači raditi nešto što živiš?
I: Mogu reći da sam od početka svoje karijere uvijek radila ono što volim jer sam bila u industrijama koje sam voljela. Naravno, uvijek imaš ups and downs, ali sve u svemu, ja sam zadovoljna sa svim do sada. Ipak, ne znam je li do godina iskustva, timinga, konteksta ili čega, ali trenutno zaista mislim da imam najbolji posao na svijetu. Veliki faktor u tome je način na koji ja mjerim uspjeh. Mjerim ga stupnjem slobode i fleksibilnosti da vrijeme provodim kako želim, s kim želim, gdje želim i koliko želim. I dovoljnom količinom kapitala koji mogu koristiti ili za vlastite gušte ili za nove investicije. Ovaj posao mi omogućava da spontano donesem odluku otputovati na drugi dio svijeta ili do Ljubljane na ručak. Godišnji kao takav ne postoji jer ti ni ne treba jer si onako flexi. U ovom svijetu vrijeme provedeno u radu je nebitno, što kreiraš i kakvi su rezultati je ono što se jedino broji. Puno fleksibilnosti je sklizak teritorij i možda nije idealan za one koji vole jasnu strukturu, al ja se u nedostatku svoje, odlično snalazim.
B: Tijekom bull marketa, investitori su optimistični u vezi s budućim kretanjima cijena, često ulažu više kapitala, te su skloni očekivati daljnji rast tržišta. Što možemo očekivati u budućnosti kripto industrije, koji nas trendovi očekuju?
I: Istina. Iako smatram da oni koju ulažu prvenstveno u bullu su zapravo već zakasnili. Bear market je vrijeme kada se ulaže i gradi, bull market je kada se skuplja vrhnje. Može se i u bullu, ali moraš znati jako dobro što radiš i biti super u tradingu.
Što se tiče trendova u blockchain i kripto industriji, sada smo u četvrtom bull market ciklusu, prvom nakon odobrenja Bitcoin ETF-ova koji su omogućili priljev ozbiljnog institucionalnog kapitala u industriju. U tom kontekstu, Bitcoin ETF je nadmašio onaj od zlata za nekoliko puta u dosta manje vremena po količini ulaganja. To je utjecalo na cijenu na način da je po prvi put Bitcoin u all time high prije halvinga (događaj koji svake 4 godine raspolavlja vrijednost mining nagrada, i utječe na skok cijene).
U kontekstu svega toga, kripto industrija sazrijeva. Regulativa utječe na profesionalizaciju procesa i poslovanja, sve više tradicionalnih firmi koje drže do sebe ubrzano ulažu u blockchain talente, grade odjele, testiraju koncepte. Industrija kao takva će rasti, i padati, što je normalno u svim ciklusima svih marketsa, pa tako i kripto, a tehnologija će imati sve jaču core ulogu u poslovanju, ali i načinu na koji mi svakodnevno koristimo razne servise. Tko zakasni, opet će plaćati penale, kao što se to dogodilo i onima koji su zakasnili u digitalnoj transformaciji.
B: Gdje se informirati? Kako pratiti vijesti vezano za ovu industriju, kako pronaći dobar izvor informacija da izbjegnemo lažne vijesti i prevare? Kako se investitori mogu zaštititi od prevara i što su ključni sigurnosni savjeti prilikom sudjelovanja u blockchain transakcijama?
I: Gdje god se vrti velika lova, vrti se i masa špekulanata i fake informacija. Što se kripto industrije tiče, moja topla preporuka je – ne pratite masovne medije. Ne kaže se bez razloga, “buy the rumor, sell the news”.
Ovo su neki izvori koje bi predložila da pratite: domaći – social media profili (NEAR Balkans,UBIK, Alice in Blockchains, RZLT) te strani YouTube kanali, social media profili, podcasti (Bankless, Cointelegraph, Scott Melker, Aantonop). U sklopu UBIK-a također se organiziraju radionice za uvod u blockchain i crypto i ovim putem najavljujem da ćemo uskoro otvoriti formu za prijavu preko mamagera i kada se skupi dovoljno prijava, organizirat ćemo jednu za čitateljice.
B: Koje bi savjete dala nekome tko počinje s ulaganjem kako bi izgradio uspješan portfelj i izbjegao česte početničke pogreške? Koja je tvoja logika investiranja?
I: Najbitniji savjet ikad je nemoj ulagati ništa što bi te ugrozilo ako odeš na nulu. U tom kontekstu ja sam iznadprosječno risky tip investitorice i to je možda bolje da ne pišem u detalje, to ćemo uživo negdje jednom. Ali kada smo kod kripta, ukratko, moja logika je, 75 % ulaganje u tzv. blue chip kripto tokene (BTC i ETH), 20 % na provjerene projekte i legitimne tokene (NEAR, Solana, Chainlink, Polygon i slični), a 5 % u risky meme “shitcoine” koji najlakše mogu otiću u nulu ili s druge strane gainati 1000 % rasta. To je sve naravno čisto moja logika, tu ima još puno layera i nikako nije investicijski savjet. Također, nemojte slušati rođake, prijatelje i slično koji samo zato što su zaradili neke pare u kriptu odjednom misle da su stručnjaci. DYOR (do your own research) i ulažite s oprezom.
B: Da možeš poslati poruku samoj sebi u prošlost, što bi si rekla?
I:If it’s a maybe, it’s a no. Ne troši vrijeme i živce na budale i vjeruj da je sve onako kako treba biti. I dodatno, trebala si kupiti više bitcoina u 2016.
B: Opiši jedan dan s Idom Pandur.
I: Ja jako volim spavati. Budim se oko 8 i onda prvih sat vremena lagano razbuđivanje, ponekad meditacija, provjera portfelja, popijem AG i espreso i ponekad pročitam poglavlje knjige. Istuširam se u mrzlom tušu (kažu da je to dobro za imunitet i polagano otpuštanje dopamina) i onda se palim za svijet. Alternativno, imam trening tenisa ili u teretani sa trenerom (pokušavam 2-3 puta tjedno kombinirati to dvoje). Odradim jutarnje sastanke ili što imam za na poslu i onda oko 11 obično krenem do House of Blockchaina na Slavonskoj gdje imamo ured skupa sa drugim super blockchain firmama i individualcima. U uredu sam dokad mi se bude, obično do 5-6 i onda idem dalje ili doma. Sve više biram provoditi vrijeme ili kod nekog doma, ili u šetnji, a sve manje jedući i pijući po restoranima. U intimnijim atmosferama uvijek smišljamo super ideje i kvalitetnije provodimo vrijeme.
Početkom ove godine sam donijela odluku da želim imati sistem u kojem više vremena provodim s ljudima koji su mi dragi, pa sam zato krenula i zajedničke projekte s nekima od njih. Ako je vikend, obavezno kod roditelja na ručak. Kroz tjedan obavezno u zadnje vrijeme jednom i na akupunkturu i onda periodički nokti, kosa, lice i sve ostalo na što mi žene volimo trošiti naše pare. To je ako sam u Zagrebu. A ako putujem, onda je raspored uvijek jako kaotičan i ovisi o tome gdje idem i s kojom svrhom.
B: Sve smo mi mamageri nekom projektu, u nekoj ulozi i možemo sve. No, kad su u pitanju poslovne obveze često si volimo natovariti i previše. Što te pokreće i motivira, koliko si često u zraku i kako nalaziš balans u svim tim putovanjima?
I: Motivira me to što radim posao koji volim i što je sama priroda mog posla takva da sam izuzetno fleksibilna sa svojim vremenom i mogu raditi od bilo gdje na svijetu. Samim time, putovanja mi ne predstavljaju problem, jer uključuju zanimljive projekte i konferencije, a tempo si dosta često mogu sama i podesiti. U zraku sam dosta često, minimalno jednom mjesečno. Ali ne predstavlja mi problem. Volim putovati sama, volim putovati u društvu, volim aerodrome, sve skupa mi je to ok, dokle god tempo nije prelud. Prošle godine mi se znalo dogoditi da se probudim u krevetu u hotelu i da ne znam gdje sam uopće, u kojem gradu. Kad se to dogodi, znam da je vrijeme da stanem malo na loptu.
B: Jesi li se ikada suočila s neprikladnim seksističkim komentarom na radnom mjestu? Podijeli s nama svoje iskustvo.
I: Ne sjećam se baš da sam na radnom mjestu direktno. Osim kad se zezamo, ali onda idemo HC svi u svim smjerovima. Znala sam čuti seksističke komentare izvana. Ja takve stvari rješavam tako da jednostavno pametno biram ljude kojima se okružujem, držim sebe samu na visokim etičkim standardima jer sam tako odgojena, a što misle ostali, to nikad ne možeš utjecati i oko toga se ne treba ni sekirati.
B: Kako glazba utječe na tvoju produktivnost i raspoloženje tijekom radnog dana? Koji je soundtrack tvog radnog stola?
I: 95 % Taylor Swift koja je apsolutna boginja, a ostalih 5 % kombiniram sve ostale žanrove. Skužila sam da recimo kada moram napraviti neku prezu mi najbolje kao pozadine ide ili klasična glazba, ili skroz u drugom smjeru – Hardwell. Volim glazbu i često mi pomaže, diže me i inspirira, ali volim i tišinu. Zna biti izuzetno moćna.
Izvor naslovne fotografije: Mamager // Foto: Marijo Pavić
Roditeljstvo i planiranje obitelji danas više nisu samo instinktivno vođena avantura ljubavi i preživljavanja. Umjesto toga, čini se kao da roditelji danas moraju postati CEO-i vlastitog malog obiteljskog startupa. No, kako smo došli do točke u kojoj smo od emocionalne spontanosti roditeljstva stigli do analiziranja svakog koraka kao da vodimo tehnološku firmu u Silicijskoj dolini?
Vell centar je mjesto gdje se vrhunska tehnologija, stručnost i individualni pristup spajaju kako bi redefinirali vaš put prema oporavku, zdravlju i kondiciji. Pridružite nam se u istraživanju kombinacije inovativnih metoda, najnovije opreme i personaliziranog pristupa svijetu fizikalne terapije, rehabilitacije i sportskog treninga.
Inspirativno liderstvo nije statična vještina, već dinamičan proces – koktel empatije, strategije i neumornog rada na sebi. No, kako postati lider koji inspirira?