Dolaskom kraja ove godine i početkom nove, mnogi počinju donositi rezolucije koje im mogu dati snagu, fokus i osjećaj pravca, ne samo na osobnoj razini već i u karijeri, samovodstvu i upravljanju timovima.
Bodo B. Schlegelmilch, dekan WU Executive Academy, i menadžerica MBA programa Klara Palucki, koja je također stručnjakinja za ikigai, analizirali su kako ovaj stari japanski koncept može pomoći u pronalaženju svrhe (i profesionalnog uspjeha) te kako se povezuje s drugim važnim lekcijama vodstva.
Naš BANI svijet: Neizvjestan i nepredvidiv
„Naši životi u današnjem društvu postali su brži i nepredvidiviji. Ne samo da je teško reći što će se dogoditi sutra; složenost aktualnih događaja gotovo onemogućuje jasno razlikovanje uzroka i posljedica. Događaji poput pandemije koronavirusa ili rata u Ukrajini otvorili su nam oči na činjenicu da život nikada nije bio manje planiran nego danas“, izjavio je dekan WU Executive Academy, Bodo B. Schlegelmilch.
Današnji svijet nije samo promjenjiv, može iznenada postati vrlo krhak, s kaotičnim okolnostima koje bez upozorenja fundamentalno podrmavaju nekada stabilne sustave.
Ikigai: Svrhovito djelovanje u burnim vremenima
Za pronalazak izlaza, možemo se okrenuti japanskoj filozofiji života poznatoj kao ikigai. Gdje “Iki” znači “život”, a “kai” se odnosi na svrhu, učinak, rezultat ili korist.
Spojeno, “ikigai” se može prevesti kao “razlog za život” ili “ono za što živiš”. Kao praktična filozofija života, to je podsjetnik za pronalazak svrhe u malim stvarima, akcijama i trenucima.
Ikigai se temelji na četiri središnja pitanja:
- Što voliš?
- U čemu si dobar/dobra?
- Što svijetu treba?
- Za što možeš biti plaćen/plaćena?
Gdje se susreću ove četiri dimenzije, tu će osoba pronaći svoju svrhu u životu. Ovaj ikigai, ističe Palucki, omogućuje menadžerima da razviju svrhom vođen održiv pristup svom radu, što koristi i njima i njihovim timovima.
Klara Palucki, menadžerica programa EMBA Zdravstvenog upravljanja na WU Executive Academy, to dobro zna: tražila je i pronašla svoj ikigai. „Kasnije sam studirala, stekavši diplomu iz poslovanja i upravljanja ljudskim resursima“, prisjeća se Palucki. Kada ju je kasnija potraga za poslom isprva ostavila bez mogućnosti, „sjetila sam se ove knjige na svojoj polici.“ Odnosi se na jedan od bezbroj priručnika napisanih za čitatelje koji traže ikigai. Klara Palucki uspješno je odgovorila na četiri pitanja koja vode do ikigaija, nakon čega je (prije pridruživanja WU Executive Academy) provela nekoliko godina coachirajući žene, među kojima su mnoge menadžerice, koje su tražile novu profesionalnu priliku ili prolazile kroz neki drugi proces promjene.
Ikigai: kompas za poslovne lidere
U nepredvidivom svijetu, ikigai može biti kompas za poslovne lidere. Pomaže im da se usmjere na ono što je zaista važno i donose odluke na temelju svojih vrijednosti. „U turbulentnim vremenima, značenje svojih vrijednosti i njihovo korištenje kao vodiča čini svu razliku“, kaže Schlegelmilch. „Ikigai nam pomaže pronaći unutarnju snagu da ostanemo na pravom putu, čak i u neizvjesnim vremenima.“ Klara Palucki dodaje: „Ako znaš kamo želiš ići, već si započeo svoje putovanje samovodstva. Imati ovakvu jasnoću je vještina vodstva koja pozitivno utječe na cijeli tim.“
Menadžeri koji jasno vide svrhu u svom vodstvu djeluju autentičnije i nadahnjuju svoje timove da također odaberu put temeljen na svrsi. Stvaraju radno okruženje u kojem su individualne snage i interesi njihovih zaposlenika važni.
Palucki objašnjava: „Ako niste sretni na svom poslu, možete poduzeti male korake da otkrijete u kojim ste zadacima dobri, a u kojima manje. Na taj način možete oblikovati radno okruženje koje bolje odgovara vašim potrebama. Često pomaže malo bolje pogledati gdje se vaš osjećaj svrhe izgubio. Premještanjem zadataka tijekom oblikovanja posla, preraspodjelom ili pokretanjem novih projekata, možete ponovno otkriti svoju svrhu.“
Idealno bi bilo da menadžeri ne samo da poznaju svoj vlastiti ikigai, već i ikigai tvrtke.
Schlegelmilch kaže: „Ikigai je poput kuharice koja pomaže u pronalaženju svrhe tvrtke. Na kraju, radi se o pronalaženju radosti u onome što radite. Menadžeri bi se trebali pitati zašto rade to što rade i daje li im to osjećaj postignuća.“
Daljnje obrazovanje pruža takvu priliku da se podsjetite svrhe u svojoj karijeri. Klara Palucki čak uključuje pitanje svrhe kada savjetuje buduće MBA studente: „U osobnim konzultacijama proučavamo intrinzičnu motivaciju prijavitelja za daljnje obrazovanje, posebno kada put nije još jasan i odabrani program se ne čini kao da odgovara dosadašnjem karijernom putu osobe. Kada znaju što ih motivira, sposobni su donijeti mnogo svjesniju odluku o programu.“
Današnji turbulentan svijet pun je izazova, ali također donosi prilike za poslovne lidere koji su dovoljno hrabri da izaberu novi put. Kao alat za pronalaženje svrhe, ikigai može pomoći da jasno definiramo vlastite vrijednosti i ciljeve te ih uskladimo s našim profesionalnim dužnostima i stilom vodstva.
Izvor naslovne fotografije: WU Executive Academy