MENU

Zašto žene stavljaju svoje zdravlje na posljednje mjesto?

Autor: Mamager Objavljeno: 24. veljače 2025.

Koliko se toga doista može spriječiti i zašto žene često zanemaruju vlastito zdravlje? Women’s Weekend donosi važnu diskusiju o prevenciji i ranom otkrivanju bolesti.

Autor: Mamager Objavljeno: 24. veljače 2025.

Od malih nogu usvajamo ideju da je „dobra žena“ ona koja prioritizira majčinstvo, obitelj, posao, prijatelje… Sve dobiva prioritet nad vlastitim zdravljem. A kada se napokon pojavi trenutak za predah, umor nas svlada prije nego što uopće pomislimo na godišnji pregled ili prije nego što ulovimo sat vremena za sebe.

Koliko se doista može spriječiti i zašto žene često zanemaruju vlastito zdravlje? Ova pitanja bit će u središtu panela Odgovornost prema sebi: Zašto se stavljamo na zadnje mjesto kad je zdravlje u pitanju? powered by Croatia Poliklinika, koji će se održati u sklopu Women’s Weekenda od 6. do 9. ožujka u Muzeju moderne i suvremene umjetnosti u Rijeci.

View this post on Instagram

A post shared by Women’s Weekend (@womensweekend.eu)

Na panelu će sudjelovati Kristina Klarić, dr. med., specijalistica radiologije i voditeljica Croatia Poliklinike u Puli, Nikolina Lauc, izvršna direktorica i suosnivačica GlycanAgea, te Brankica Raković, urednica i voditeljica Lola magazina i Oslobođena.ba.

Izvor fotografije: Women’s Weekend 

Zašto žene ne stavljaju sebe na prvo mjesto?

Društveni narativi koji ženama nameću ulogu skrbnica često su glavni razlog zašto njihovo zdravlje pada u drugi plan. Brankica Raković, koja je dvaput pobijedila rak, naglašava kako je taj obrazac duboko ukorijenjen u našu kulturu.

"Mi nismo naučene da stavimo sebe na prvo mjesto. Nitko nas nikada nije učio da sebi prvo stavimo masku, jer bi nas automatski grizla savjest. Tako dođemo i do zdravlja. Danas ću, sutra ću, ček, ovo je važnije, ček, moram još ono – i onda, kada dobijete loš nalaz koji je prevencijom mogao biti spriječen, tko je kriv? Mi. Ali ne namjerno. Jednostavno ne znamo drugačije", ističe Brankica Raković.

Izvor: Women’s Weekend 

Doktorica Kristina Klarić potvrđuje kako žene, suočene s brojnim obavezama, često zanemaruju vlastito zdravlje.

"Većina žena balansira između obiteljskih obveza, posla i drugih odgovornosti, pa svoje zdravlje često zanemaruju. Mnoge od njih više brinu o zdravlju svoje djece, supruga ili roditelja nego o vlastitom zdravlju", objašnjava dr. Klarić.

Osim toga, zdravstvena pismenost igra ključnu ulogu. Nedostatak informacija o važnosti preventivnih pregleda ili nepoznavanje preporučenih pregleda može biti razlog odgađanja brige o sebi.

Strah od dijagnoze – jedan od glavnih razloga odgađanja pregleda

Jedan od najčešćih razloga zbog kojih žene odgađaju preventivne preglede je strah od dijagnoze. Boje se loših vijesti i mogućnosti otkrivanja ozbiljne bolesti, što ih navodi na izbjegavanje liječničkih pregleda.

Izvor: Women’s Weekend 

"Neke žene odgađaju preglede jer se boje mogućih negativnih rezultata, poput otkrivanja ozbiljne bolesti. Taj strah može biti pojačan iskustvima iz okoline ili nedostatkom informacija o mogućnostima liječenja", govori dr. Klarić. 

Brankica Raković iz vlastitog iskustva zna koliko je važno suočiti se s tim strahom:

"Nitko vas neće doći spasiti, nitko vas neće odvesti ginekologu, stomatologu, kardiologu – morate same. Čak i ako to radite da biste zbog drugih ostale što duže žive, u redu je, samo idite".

Kako personalizirana dijagnostika može poboljšati zdravlje žena?

Nikolina Lauc, izvršna direktorica i suosnivačica GlycanAgea, ističe kako su biomarkeri starenja važan alat za razumijevanje zdravlja i dugovječnosti.

Izvor: Women’s Weekend 

"Zdravlje nije samo odsutnost bolesti – ono je rezultat dugoročnih navika i razumijevanja vlastitog tijela. Kroz test GlycanAgea vidimo koliko način života utječe na biološku dob i kako male promjene mogu imati ogroman učinak na dugovječnost i sveukupno blagostanje", objašnjava Nikolina Lauc.

Izvor: Women’s Weekend 

GlycanAge je prvi znanstveno potvrđeni test biološke dobi koji analizira glikane kao ključne pokazatelje zdravlja imunološkog sustava. Ovaj test omogućuje pojedincima da shvate kako njihov način života, prehrana i razina stresa utječu na proces starenja te im pomaže u donošenju boljih odluka za dugoročno zdravlje.

Preventivni pregledi – ključ za dug i zdrav život

Napredna radiološka dijagnostika omogućuje otkrivanje bolesti u najranijim fazama, često prije nego što se simptomi uopće pojave. Rano otkrivanje spašava živote, a upravo su preventivni pregledi najbolji način da zdravlje ostane pod kontrolom.

Izvor: Women’s Weekend 

"Mamografija može otkriti rak dojke godinama prije nego što žena sama napipa kvržicu. Kada se bolest prepozna u početnoj fazi, šanse za izlječenje prelaze 90 posto", ističe dr. Klarić, naglašavajući važnost redovitih mamografskih pregleda, ultrazvuka i magnetne rezonancije dojki.

Osim pregleda dojki, suvremena dijagnostika omogućuje rano prepoznavanje i drugih ozbiljnih bolesti. CT pluća niskih doza zračenja koristan je za rano otkrivanje raka pluća, posebno kod pušača. Magnetna rezonancija mozga može identificirati neurodegenerativne bolesti poput multiple skleroze i Alzheimerove bolesti, dok ultrazvuk karotidnih arterija pomaže u prepoznavanju ranih znakova ateroskleroze i povećanog rizika od moždanog udara.

Kako razbiti prepreke i potaknuti žene na brigu o sebi?

Podizanje svijesti zahtijeva kombinaciju edukacije, dostupnosti i podrške. Dr. Klarić ističe kako nedostatak informacija može biti ključna prepreka te da se ona može premostiti javnozdravstvenim kampanjama, aktivnim informiranjem pacijentica te edukativnim radionicama.

Izvor: Women’s Weekend 

"Zajednički odlasci na preglede s majkom, prijateljicom ili kolegicom mogu biti dodatna motivacija. Uključivanje poznatih osoba u kampanje također može pomoći u promjeni percepcije o važnosti prevencije", dodaje dr. Klarić.

Zdravlje kao prioritet

Iako su dostupne brojne dijagnostičke metode i alati za rano otkrivanje bolesti, društvene norme, strah od dijagnoze i nedostatak vremena i dalje sprječavaju mnoge žene da aktivno brinu o svom zdravlju. Upravo zato su ovakve diskusije ključne – kako bi se podigla svijest i potaknule promjene koje će ženama omogućiti bolji pristup preventivnoj skrbi.

Women’s Weekend nije samo mjesto susreta i inspiracije, već i prilika za otvorene razgovore o temama koje nas se svih tiču. Vrijeme je da žene nauče reći "ne mogu" i "neću" bez grižnje savjesti – ali i da kažu "idem na pregled" bez odlaganja.

Ne propustite priliku da se informirate, educirate i osnažite kroz razgovore sa stručnjacima i ženama koje su prošle kroz slična iskustva. Pridružite nam se na Women’s Weekendu od 6. do 9. ožujka u Muzeju moderne i suvremene umjetnosti u Rijeci i budite dio promjene!

Izvor naslovne fotografije: Pexels 

#ŽENE #ŽENSKOZDRAVLJE #ZDRAVLJE #WOMENS WEEKEND

Preporučeni sadržaj