U nastavku donsoimo nekoliko savjeta i strategija uz pomoć kojih ćete uspješno upravljati i ograničiti djetetovo vrijeme pred ekranima.
Postavljanje ciljeva
Komunikacija – Iskrena i otvorena komunikacija je ključna. Pričajte s djecom te postavite jasna očekivanja i ciljeve. Objasnite djeci koje su prednosti i mane korištenja uređaja.
Granice – Postavite ograničenja korištenja ekrana ali postupno. Naglo smanjivanje može dovesti do nerazumijevanja i otpora. Odredite vrijeme nakon škole ili nakon obavljenih školskih zadataka za korištenje ekrana. Također odredite i određena mjesta u kući gdje je dozvoljeno korištenje ekrana.
Mjesto za uređaje – Nakon korištenja pohranite uređaje na jedno mjesto koje je predviđeno samo za njih kako ne bi privlačili pažnju djece.
Vanjske aktivnosti – Uvrstite u dnevni raspored vanjske aktivnosti poput šetnje, kako bi djeca što manje tražila zabavu na ekranima.
Obiteljsko vrijeme – Organizirajte vrijeme za druženja te uključite čitavu obitelj u razne tjelesne aktivnosti.
Škola – Neka škola bude prioritet te prije korištenja ekrana neka prvo riješe sve školske obaveze.
Društvo i hobi – Potičite druženja, pozovite prijatelje na druženje, zajedničku igru ili čak zajedničke hobije.
Fokusiranjem na ove aspekte možete bolje procijeniti utjecaj vremena pred ekranom na cjelokupno zdravlje vašeg djeteta. Bitan ključ u procesu je ostati dosljedan.
Dodatni korisni savjeti:
- Družite se, komunicirajte s njima, umjesto da im jednostavno predate električni uređaj.
- Odredite određeno vrijeme kada su svi ekrani isključeni, primjerice tijekom obroka ili prije spavanja.
- Predložite aktivnosti poput čitanja knjige, crtanja, umjetničkog izražavanja kako biste izbjegli dosadu.
Danas također postoje razni alati poput aplikacija za ograničavanje vremena ispred ekrana koji vam mogu biti od velike koristi. Potaknite zdrave navike i stvorite pozitivno okruženje.
Izvor naslovnice: Unsplash