Jedna od najvažnijih stvari uspješnog braka jest otvorena i iskrena komunikacija. O toj smo temi već pisali, točnije, pisali smo kako i prije samog braka valja imati otvoreni razgovor, kako bismo provjerili jesmo li s partnerom na istoj valnoj duljini, dijelimo li stavove o braku, zajedničkoj budućnosti, odgoju ali i, ne manje važno, kako gledamo na zajedničke financije.
Jer, neslaganje oko financija čest je razlog raspada bračne zajednice, bilo da je riječ o tome da je jedan od partnera rastrošniji od drugog, bilo da postoje skriveni dugovi, neredovita plaćanja računa, ili finacijska ovisnost (što potencijalno otvara čitav niz drugih problema). Ukratko, financije su važan dio bračnog odnosa jer utječu na međusobno povjerenje, osjećaj sigurnosti, stabilnu budućnost, odgoj djece, mirovinu… No, kako biti sigurni da smo s partnerom na istoj strani?
Iskrenost
Kao prvo (i najvažnije), moramo o tome otvoreno razgovarati. Kako smo spomenuli, tu je temu dobro otvoriti i prije samog stupanja u brak jer trebamo znati kako naš partner gleda na važnost novca. Dobar je savjet da se međusobno pitamo u kakvim smo financijskim uvjetima odrasli, koji su nam najveći financijski strahovi, kao i koji su nam financijski ciljevi.
Znajući to, imamo dobar temelj za održavanje finacijske stabilnosti, jer možemo više manje točno očekivati kako naš partner gleda na prihode i rashode.
Zajednička pravila
Sljedeći je korak postavljanje nekih osnovnih zajedničkih financijskih pravila koji uključuju jednakost (oba partnera imaju jednaku moć nad svojim novcem), inkluzivnost (oba partnera sudjeluju u baratanju zajedničkim novcem), transparentnost (oba partnera imaju pristup svim informacijama o računima, troškovima i sl.), održivost (oba partnera su svjesna da se može trošiti onoliko koliko se može priuštiti) te fleksibilnost (oba partnera imaju pravo reći kada nešto ne funkcionira i tražiti reviziju dogovora).
Financijski ciljevi
Nakon toga se postavljaju zajednički financijski ciljevi, adresirajući sljedeća pitanja:
- koliko su nam ti ciljevi prioritetni?
- koji postotak našeg prihoda trebamo uložiti u mirovinu?
- koji postotak našeg prihoda dajemo za rate kredita i slično?
- koji postotak prihoda stavljamo u štednju?
Slijedi podjela troškova - svaki partner doprinosi jednakom postotku svoje zarade prema troškovima kućanstva. Znači, nije riječ o istom iznosu, nego o istom postotku vlastite zarade, što negdje putem zna nestati u komunikacijskom šumu. Tu treba biti i otvoren za kompromise - jedan partner je skloniji štednji, drugi pak želi ‘živjeti u trenutku’, pa je dobro znati da je razgovor o postotku podjele živa tvar koja se mijenja iz faze u fazu. Važno je samo, opet napominjemo, da o tome otvoreno i često razgovaramo.
Financijska nevjera
E sad, upoznati smo s finacijskim stanjem i pismenošću partnera, imamo postavljene zajedničke financijske temelje kao i ciljeve za dobrobit kućanstva, djece i zajedničke budućnosti, a tu je i jasna podjela troškova. I sve bi to bilo dobro da nema jednog problema a to je da, nažalost češće nego što to mislimo, jedan a nekad i oba partnera jednostavno - lažu.
Da, lažu. Odnosno, financijski su nevjerni. Bilo da je riječ o pretjeranoj potrošnji, financijskom ulaganju o kojem druga strana ništa ne zna, o posuđivanju novca drugim ljudima bez partnerove suglasnosti, ili pak uzimanju novca od drugih. Tu su i tajni krediti, kreditne kartice, kockanja, impulzivni shopping… Što onda?
Kad se to dozna (a sve se uvijek dozna), važan je, naslućujete, razgovor! Ljutnja i ogorčenost neće nas daleko odvesti, stoga se trebamo prisjetiti važnosti partnerstva i povjerenja, te učiniti sve kako bismo popravili stvari i vratili se stabilan financijski put. Nažalost, šteta je nekad nepopravljiva ali to je već neka druga tema.
Izvor naslovne fotografije: Pexels