MENU

Globalni stručnjaci na Web3 Tales konferenciji u Zagrebu raspravljali o budućnosti fintecha

Autor: Mamager Objavljeno: 3. listopada 2024.

Završilo je drugo izdanje internacionalne Web3 Tales konferencije u organizaciji udruge Alice in Blockchains posvećene decentraliziranim financijama (DeFi).

Web3 Tales konferencija
Autor: Mamager Objavljeno: 3. listopada 2024.

U srcu Zagreba okupilo se oko 400 uzvanika, 26 predavača i stručnjaka iz cijelog svijeta, a teme koje prožimaju blockchain, financije, sigurnost, tokenizaciju, stabilne kriptovalute, CBDC odnosno centralno bankarsku digitalnu valutu, postale su bliže široj publici. 

“Svjesno i hrabro smo odabrale nišnu temu decentraliziranih financija o kojoj se u Hrvatskoj premalo priča, a na globalnoj razini svega je nekoliko konferencija koje su u potpunosti fokusirane samo na ovo područje. Htjele smo dovesti perspektivu globalnih stručnjaka baš u Zagreb. Konferencija je specifična i po tome što ju organizira ženski volonterski tim, na što smo jako ponosne, jer smo prije svega tech udruga posvećena edukaciji o blockchainu, fintechu i uključivanju više žena u ovo područje.” – kaže Magda Milas, jedna od organizatorica i predsjednica udruge.

Izvor: Web3 Tales PR

Predavači iz Švicarske, Kanade, UAE, Austrije, Makedonije, Slovenije, Srbije, Engleske, Bosne i Hercegovine, Francuske te Hrvatske podijelili su svoje znanje i iskustvo kroz zanimljiva predavanja te interaktivne radionice, budući da je konferencija i ove godine osigurala dva različita stagea. Konferenciji se i ove godine trebala pridružiti Amber Ghaddar, osnivačica DeFi kompanije AllianceBlock te 200bnClub, no zbog ratne situacije u Libanonu nažalost nije mogla napustiti zemlju. 

Belma Gutlić, dopredsjednica inženjerstva kanadske blockchain kompanije ChainSafe, i glavna organizatorica programa konferencije, naglasila je da ne možemo pričati o budućnosti web3 niti fintecha ukoliko ne uzmemo u obzir globalnu perspektivu. “Vjerujem da smo uspjele postići segment raznolikosti, a isto tako privući masovniju publiku, stoga želimo pohvaliti sve koji su danas sudjelovali i koji su otvoreni naučiti nešto novo.”

Kroz opuštenu atmosferu, netipičnu za financijsku industriju, raspravljalo se o mogućnostima, rizicima i prijetnjama, a sudionici su imali tijekom svih predavanja priliku postavljati direktna pitanja predavačima.

Izvor: Web3 Tales PR

Ovogodišnja keynote predavačica Sanja Kon iz američkog Circlea (USDC) istaknula je da za masovno prihvaćanje blockchain mora biti integriran u svakodnevni život te da za 5-10 godina ljudi neće ni znati da se blockchain koristi u pozadini – ono što je važno je omogućiti prijenos informacija.

Kanadski Consensys, kompanija koja je kreator jednog od najzastupljenijih virtualnih novčanika na svijetu – Metamask te Infura proizvoda, imao je svoju predstavnicu na konferenciji. Jacqueline Robinson zaključila je da je krajnji cilj za korisnike da ne primjećuju razliku između tradicionalnih i decentraliziranih financija.

Svojstvo globalnosti i transparentnosti blockchaina uvelike ima primjenu u zemljama poput El Salvadora, a o čemu su zanimljivo predavanje održale Anita Erker i Ana Lukner Roljić. Upravo njihove decentralizirane platne kartice NAKA rješavaju problem financijske uključenosti u Latinskoj Americi, kroz korištenje blockchaina kao primarne tehnologije.

Izvor: Web3 Tales PR

Na konferenciji Web 3 Tales razgovaralo se i tome kako tradicionalne financijske institucije poput Raiffeisen Bank International i Visa-e kao globalne platne institucije, pomalo uvode rješenja bazirana na blockchain tehnologiji.

Vid Hribar iz austrijskog ogranka RBI dao je uvid u blockchain iz perspektive tradicionalne banke, ističući da, iako DeFi može djelovati kao prijetnja, neke banke prepoznaju njegove prednosti poput nižih troškova i inovativnih financijskih proizvoda. U RBI fokusirani su na tokenizaciju imovine i čuvanje kripto sredstava, s projekcijama da bi tržište moglo dosegnuti 16 bilijuna eura do 2030. godine. 

Jedan od artikuliranih problema DeFi potencijala je sigurnost, o kojoj je govorila Emilie Raffo, osnivačnica globalne ChainSecurity kompanije i Forbes 30 under 30 za tržište Švicarske.Kroz fireside chat razgovor s novinarkom Dinom Hrastović, napomenula je da se njena kompanija širi i zapošljava: “Sigurnost u web3 nudi bezbrojne poslovne i karijerne prilike. S mogućnošću rada na daljinu kao i pod pseudonimom, ovo je sektor koji vas neće diskriminirati jer su vaše tehničke vještine i osobni brending s ključni!”

Izvor: Web3 Tales PR

Publici je osobito zanimljiv bio završni debatni panel, u kojem su dva suprotna tima raspravljala o tri teze u zadanom vremenskom roku. Na tradicionalnoj strani debatnog panela izvrstan je bio Linardo Martinčević, predstavnik HNB-a, dok je na DeFi strani dominirala švicarska odvjetnica Anne Grace Kleczewski. Ključna i zajednička poruka debatnog panela je da je budućnost u koegzistitranju tradicionalnih i decentraliziranih financija, pri čemu će kombinirati najbolje iz oba svijeta kako bi stvorili efikasniji i inkluzivniji financijski sustav.

“Drugo izdanje Web 3 Tales konferencije povezalo je inovatore i profesionalce iz cijelog svijeta. Nadam se da će Web 3 Tales nastaviti doprinositi industriji i zajednici pružajući relevantnu platformu za razmjenu ideja i pripremu za sve što dolazi.” istaknula je Hanan Nanić, novinarka Al Jazeere i moderatorica debatnog panela.

Izvor: Web3 Tales PR

Konferencija se organizira pod pokroviteljstvom Ministarstva financija, podršku Veleposlanstva Kanade u Hrvatskoj te uz veliku pomoć i partnerstvo globalnih i domaćih tech i payment kompanija poput Base58, Neuralab, Studio Size, Circle, A1 Hrvatska, Lost Hex, ChainSafe, Infobip, Woom, NAKA, BitGet, Go2Digital, Aircash, Monri, ASEE, Zg Holdinga, Blockchain Alliance Europe te brojnih drugih.

Više o konferenciji dostupno je na www.web3tales.io

 

Izvor naslovne fotografije: Web3 Tales PR

#WEB3TALES #KONFERENCIJA #TEHNOLOGIJA

Preporučeni sadržaj