MENU

Igra, smijeh i zdravlje: Fizička aktivnost za školsku djecu u fokusu

Autor: Mamager Objavljeno: 11. rujna 2024.

Za opću zdravstvenu dobrobit školske djece bitno je da se svakodnevno uključe u lagane, umjerene i intenzivne tjelesne aktivnosti.

djeca igraju nogomet
Autor: Mamager Objavljeno: 11. rujna 2024.

Tjelesna aktivnost može obuhvaćati svakodnevne aktivnosti poput šetnje, energične igre te sudjelovanja u organiziranim sportskim aktivnostima

Potičite djecu da uživaju u sportu istraživanjem modificiranih verzija i zajedničkim vježbama. Isprobavanje različitih sportova i aktivnosti pomaže djeci da otkriju svoje preferencije. Neorganizirana igra, koja uključuje aktivnosti poput trčanja, lova i igara na igralištu, ključna je za većinu djece osnovnoškolske dobi.

Uključivanje svakodnevnih tjelesnih aktivnosti poput šetnje do škole, vožnje bicikla ili romobila po susjedstvu te igranja na otvorenom u dvorištu ili lokalnom parku, doprinosi aktivnijem načinu života. Ove neorganizirane, svakodnevne aktivnosti često su pristupačnije i lakše se uklapaju u užurbane obiteljske rasporede u usporedbi s organiziranim sportovima, osiguravajući da vaše dijete ostane aktivno.

Izvor: Unsplash

Bavljenje fizičkom aktivnošću važno je za zdravlje tijela, ali i uma

Dok djeca napreduju kroz osnovnu školu, mnoga su spremna sudjelovati u organiziranim sportskim aktivnostima. Sudjelovanje u tim aktivnostima može pružiti različite koristi za njega. Bavljenje sportom osigurava razvoj tjelesne kondicije i samopouzdanja te unapređuje pokrete i koordinaciju. Tijekom bavljenja fizičkom aktivnošću djeca uče slušati i pratiti upute. Vještine vođenja, timskog rada i praćenja drugih pomoći će im u budućim zadatcima.

Većina sportova nudi modificirane verzije prikladne za djecu ovisno o njihovoj dobi. Te modificirane igre dolaze s prilagođenim pravilima i opremom, poput korištenja drugačijih lopti ili manjih timova i terena. Ovaj pristup pomaže djeci u razvoju vještina bez rizika od ozljeda ili gubitka samopouzdanja. Kao alternativa, drugi mogući izbori za vaše dijete mogu uključivati sudjelovanje u plesu, borilačkim vještinama ili satovima plivanja.  

Izvor: Pixabay

Pomozite djetetu stvoriti pozitivan stav prema sportu

Sudjelovanje u igri fantastičan je način za privlačenje interesa vašeg djeteta i razvijanje pozitivnog stava prema sportu. Razmotrite aktivnosti poput nogometa u dvorištu, koje ne samo da pobuđuju interes nego i pomažu u razvijanju vještina i samopouzdanja za organizirane natjecateljske utakmice.

Povećanje samopouzdanja vašeg djeteta uključuje pružanje obilje prilika za vježbanje fizičkih vještina. Potičite ih da udaraju, bacaju ili šutiraju različitih vrsta lopti kako bi poboljšali snagu i radili na preciznosti pogađanja mete kako postaju jači. Uhvatiti lopticu koja odskakuje također može pridonijeti poboljšanju koordinacije. Možda ćete otkriti da je vaše dijete pravi mali tenisač!

Kada su u pitanju organizirani sportovi, često dolazi do izražaja emocionalna strana. Djeca mogu osjećati uzbuđenje, nervozu ili razočaranje, a kao roditelj, možete im pomoći u savladavanju tih osjećaja. Fokusirajte se na pozitivne aspekte, poput radosti igranja s suigračima i stvaranja novih prijateljstava, umjesto isključivo na pobjedama i porazima.

Izvor: Unsplash

Djeca imaju različite interese i snage, stoga je korisno da istraže različite sportove, kako timski tako i individualni. Sudjelovanje u različitim aktivnostima tijekom godina pomaže u sprječavanju ozljeda koje mogu nastati pretjeranim korištenjem određenih dijelova tijela u jednom sportu.

Sasvim je u redu ako vaše dijete nije zainteresirano za tradicionalne sportove. Potičite ih da istraže druge aktivne hobije poput plesa, vožnje biciklom, obiteljskih šetnji, brige za zemlju ili istraživanja vanjskih područja. Ključ je u tome da fizičku aktivnost učinite ugodnom i raznolikom, prilagođavajući se jedinstvenim sklonostima svakog djeteta.

 

Izvor naslovne fotografije: Pexels

#DJECA #SPORT #AKTIVNOSTI

Preporučeni sadržaj