Emocije su u potpunosti dio našeg identiteta i nema osobe koja može reći da duboko u sebi nije emotivna jer je ljubav prirodno usađena u svakoga od nas. Međutim, onako kako smo odgajani danas osjećamo, djelujemo i reagiramo jer nam je to usađeno. No, to ne znači da se ne možemo i ne trebamo mijenjati.
Dakle, kako će naša djeca doživjeti emocije ovisi o emocionalnoj podršci koju osjećaju i crpe iz roditeljskog bunara ljubavi i podrške. Brojni stručnjaci potvrđuju kako emocionalna podrška igra presudnu ulogu u zdravom razvoju djeteta, formiranju njegove ličnosti i sposobnosti suočavanja s brojnim životnim preprekama. Unatoč tome, mnogi roditelji suočavaju se s izazovima u pružanju te podrške, bilo zbog nedostatka vremena, stresa, neznanja ili nekih drugih vanjskih faktora.
Što je emocionalna podrška?
Emocionalna podrška u odgoju podrazumijeva sposobnost roditelja ili skrbnika da prepoznaju i odgovore na emocionalne potrebe djeteta. Ona uključuje osiguranje sigurnog okruženja u kojem se dijete osjeća voljeno, cijenjeno i slobodno izražavati svoje osjećaje. Kroz emocionalnu podršku, djeca razvijaju zdravu sliku o sebi, samopouzdanje i osjećaj pripadnosti.
Berkley Wellbeing Institut definira emocionalnu podršku kao namjeran verbalni i neverbalni način pokazivanja brige i ljubavi jedno prema drugome. Pružanjem emocionalne podrške drugoj osobi nudite joj sigurnost, prihvaćanje, ohrabrenje i brigu, čineći da se osjeća vrijedno i važno. Postoji mnogo potencijalnih mjesta odakle možemo dobiti emocionalnu podršku. To može uključivati: obitelj, prijatelje, kolege, grupe podrške, pa čak i društvene mreže.
Koji su benefiti emocionalne podrške
Prema istraživanjima, emocionalna podrška igra ključnu ulogu u oblikovanju mentalnog zdravlja i emocionalnog razvoja djeteta. Djeca koja dobivaju emocionalnu podršku u ranom djetinjstvu pokazuju dugoročne pozitivne učinke u emocionalnoj regulaciji, akademskom uspjehu i socijalnim interakcijama.
Također, studije su pokazale da je nedostatak emocionalne podrške roditelja u djetinjstvu povezan s pojačanim simptomima depresije i kroničnim bolestima u odrasloj dobi. Osim toga, djeca koja odrastaju u emocionalno poticajnom okruženju imaju manji rizik od razvoja anksioznosti, depresije i antisocijalnih ponašanja.
Izazovi i mogućnosti pružanja emocionalne podrške
Izazovi s kojima se roditelji danas suočavaju u odgoju su brojni. S obzirom na sve veći utjecaj tehnologije i društvenih mreža na djecu, mnogi roditelji se bore s time kako pružiti emocionalnu podršku u svijetu u kojem djeca sve više traže virtualnu potvrdu svojih vrijednosti. Ne pomažu ni manjak vremena za kvalitetno druženje unutar obitelji niti iscrpljenost i opterećenost roditelja koje smanjuju njihovu sposobnost za emocionalnu podršku djeci.
U pružanju emocionalne podrške tijekom odgoja, dijete mora osjetiti vašu iskrenost i svjesno sudjelovanje. Emocije ne možemo lažirati ili ih ovlaš odrađivati. Postoji nekoliko strategija uz koje možete djetetu pokazati da ste zaista tu za njega i da u vama ima sigurno utočište. Provjerite ih u nastavku.
Prepoznajte djetetove osjećaje
Promatrajte svoje dijete i njegove reakcije. Prepoznajte u kojim situacijama i zašto osjeća strah, nesigurnost, tugu ili pak veselje. Iako ga možda ne razumijete, pomognite mu da se nosi sa svojim emocijama te da ih upozna i prihvati. Danas postoje i brojne edukativne slikovnice i priče koje mogu u tome pomoći.
Postavite granice
Iako se na prvu može činiti kako postavljanje granica nema previše veze s emocijama, upravo je to dio koji je posebno povezan s posvećenim i svjesnim roditeljstvom. Djeca će se osjećati sigurnije ako znaju da su roditelji dosljedni i odgovorni, koliko god se činilo kako im se to zapravo ne sviđa.
Provođenje zajedničkog vremena
Svakodnevica koju mnogi danas žive je vrlo užurbana i jednostavno zbog velikog broja obaveza nemamo vremena ni za sebe ni za djecu. Opuštanje preko tjedna se može činiti kao znanstvena fantastika, ali stvar je zapravo samo u tome koliko ono malo vremena što imate koristite za svjesno povezivanje s djecom. Podarite im onoliko vremena koliko možete, ali neka to bude bez ometanja, bez mobitela, bez obaveza. Zaigrajte neku igru, pročitajte priču ili samo razgovarajte.
Razgovarajte o emocijama
Potičite djecu da razgovaraju o svojim osjećajima. Objasnite im kako to nije pokazivanje ranjivosti već svoje snage i slobodoumnosti. Bez obzira bile to pozitivne ili negativne emocije, uz razgovor o njima lakše će naučiti upravljati svojim emocionalnim stanjima i suočiti se s istima u budućnosti.
Iako su roditelji danas pod velikim pritiskom sagorijevanja te se suočavaju s brojnim izazovima poput nedostatka komunikacijskih vještina u svijetu koji vrvi različitim informacijama o pravilnom odgoju, oni trebaju razumjeti da je emocionalna podrška više od obične brige o dječjim potrebama. Ljubav, pažnja, empatija i komunikacija nisu samo ključni za trenutnu sreću djeteta, već i za njegovu dugoročnu emocionalnu stabilnost i uspjeh.
Izvor naslovne fotografije: Pexels