MENU

Jesu li digitalni nomadi u neprestanoj potrazi za smislom u životu?

Autor: Dalia Žmegač-Kunić Objavljeno: 17. listopada 2024.

Bez obzira čime se u životu bavili, potraga za smislom je bliska svakome pojedincu koji teži kvalitetnom i ispunjavajućem životu i iskustvima koje će ga obogatiti i veseliti.

Autor: Dalia Žmegač-Kunić Objavljeno: 17. listopada 2024.

Ubrzana digitalizacija i promjene u načinu života kakav smo danas navikli prakticirati, donose brojne izazove, ali i prilike uz koje itekako možemo živjeti ispunjeniju i kvalitetniju svakodnevicu o kojoj sanjamo. No na koji način i u kojim uvjetima definiramo potragu za tim ispunjenjem i smislom?

Iako u svakome od nas čuči dijete koje želi biti prihvaćeno i osjećati se ispunjeno i sretno, digitalni nomadi čine skupinu koja se još više izdvaja od drugih. Oni su ti koji se ne boje živjeti svoj san i koji koriste nevjerojatnu moć tehnologije i digitalizacije da nastave biti slobodni i svoji zbog čega ih se često nepravedno u društvu suočava sa stereotipima da su oni u vječnoj potrazi za smislom.

Izvor: Unsplash

Tko su digitalni nomadi?

Digitalno nomadstvo podrazumijeva način života u kojem pojedinci koji rade u sektoru digitalnih tehnologija istovremeno putuju svijetom često mijenjajući destinacije svog boravka. Takvi pojedinci koji žive (i rade) u neprestanom pokretu, osim nekonvencionalnih životnih praksi, imaju fleksibilno radno vrijeme, avanturistički duh i prilagođavaju način života osobnim preferencijama.

Pojam "digitalni nomad" uveli su Makimoto i Manners 1997. kako bi opisali ishod tehnološkog napretka na živote ljudi. Predvidjeli su kako će mobilne i prijenosne tehnologije povećati posao i slobodno vrijeme te proizvesti novi stil života, u kojem su “ljudi oslobođeni ograničenja vremena i lokacije”.

Prema statistikama, digitalni nomadi rade u raznim područjima, a glavna zanimanja uključuju informacijsku tehnologiju (19%), kreativne usluge (14%); obrazovanje i osposobljavanje (9%); prodaja, marketing i PR (9%); financije i računovodstvo (8%); te savjetovanje, treniranje i istraživanje (7%).

Izvor: Unsplash

Romantiziranje slobode

Suvremeni način života donosi mnoge pritiske zbog kojih digitalno nomadstvo može biti privlačno mnogima. Ono uz uzbudljiva putovanja i netradicionalan način rada donosi materijalnu slobodu i emocionalno oslobođenje od stresa i nesigurnosti koji može donijeti klasičan tip poslova. To potvrđuju i studije koje ističu kako je jedna od ključnih motivacija digitalnih nomada autonomija. Iako mnogi danas na klasična zanimanja i poslove od 9 do 17 gledaju kao „zatvor“ i rado bi pristali na ovakav način rada i života u zamjenu za slobodu, istina je da ni digitalno nomadstvo nije baš tako idealno kako se na prvu čini. 

Naime, istraživanja potvrđuju kako se mnogi od njih suočavaju se s izazovima poput izolacije i stresa zbog stalnog mijenjanja mjesta te nesigurnosti u prihodima. Dok sloboda može biti osnažujuća, stalna potraga za sljedećim odredištem ili novom avanturom, zaista postoji mogućnost da se upadne u spomenutu zamku potrage za smislom. Zbog svega toga, sloboda u ovom smislu se zaista često romantizira.

Izvor: Unsplash

Zašto može biti ugrožavajuće za mentalno zdravlje?

Iako digitalni nomadi pokreću važne društvene promjene, kao što su sveprisutnost mobilnosti i tehnologije u svakodnevnom životu te sve fleksibilnije zapošljavanje, unatoč sve većoj rasprostranjenosti ovog načina života, postoji nedostatak zajedničkog razumijevanja i holističke perspektive o ovom fenomenu. Zbog sveg tog ignoriranja ili neshvaćanja za ozbiljno, brojni digitalni nomadi se, prije ili kasnije, susretnu s pitanjima utjecaja ovakvog načina života na mentalno zdravlje.

Mnogi pritom zaboravljaju da savršenstvo ne postoji, pa stoga iako digitalni nomadi mogu imati neograničenu slobodu, pogled na predivne plaže i prirodne krajolike, priliku za istraživanje svijeta, činjenica je da svaki stil života uključuje svoja vlastita odricanja i donosi svoje izazove. Digitalno nomadstvo tako nikada neće moći pružiti udobnost rutine i dubinu njege redovitih prijateljstava, pa ni osjećaja vlastitog doma što dugoročno potencijalno može dovesti i do burnouta. Takva samoća može produbiti osjećaj nesigurnosti i egzistencijalnog pitanja o smislu života.

Izvor: Unsplash

Nomadska infrastruktura

Zbog pojave ovakvih izazova i pitanja koja su zahtijevala djelovanje, digitalni nomadi su se počeli udruživati u vlastite zajednice. Zajednice digitalnih nomada uz coworking prostore, nomadske kampove i online platforme pomažu im pronaći istomišljenike, dijeliti iskustva i u konačnici pružiti osjećaj pripadnosti i podrške. 

Međutim, iako je ovakvo funkcioniranje i zamisao zanimljiva, kritičari upozoravaju da se osjećaj pripadnosti unutar tih zajednica često temelji na zajedničkom stilu života, a ne na dubljim međuljudskim vezama, zbog čega se postavlja pitanje može li takva zajednica zadovoljiti dublje potrebe za smislom i povezanošću.

Izvor: Unsplash

U svakom slučaju, odgovor na pitanje iz naslova ne možemo dati za skupinu, već bi se svaki pojedinac koji živi digitalno nomadstvo trebao očitovati za sebe. S jedne strane istraživanja sugeriraju da mnogi od njih osjećaju unutarnju prazninu i zaista traže dublje značenje života uz putovanja, dok drugi ističu kako bi se ovakav stil života mogao promatrati u kontekstu odgovora na ekonomske i kulturne promjene, a ne nužno kao potraga za smislom.

 

Izvor naslovne fotografije: Pexels

#DIGITALNI NOMADI #SMISAOŽIVOTA

Preporučeni sadržaj