Kada razmišljam o mašti i djetinjstvu, prvo što mi pada na pamet su moji izmišljeni prijatelji koje sam imala tamo negdje s četiri, pet godina. Iako se mama na prvu zabrinula da nešto sa mnom možda nije kako bi trebalo biti, doktori su je uvjeravali da je to samo moja bogata mašta i da je sve to zapravo pozitivan znak. 30 godina kasnije, mašta je i dalje prisutna, pa volim vjerovati da su bili u pravu.
Mašta nije samo igra
Mašta je mnogo više od igre. Ona je ključna za razvoj kreativnosti, sposobnost rješavanja problema i emocionalne inteligencije. Kroz maštovite aktivnosti djeca uče razumjeti svijet oko sebe, bolje izražavaju emocije i razvijaju osjećaj empatije. Mašta im dopušta da se u potpunosti prepuste igri i zabavi. Dopušta im da budu djeca.
Roditelji koji potiču dječju maštu, zapravo im pomažu da izrastu u osobe spremne za izazove i promjene. Djeca koja maštaju postaju odrasli koji inovativno razmišljaju, znaju se prilagoditi na nove okolnosti i rješavaju probleme s lakoćom.
Jednostavni načini za poticanje mašte
Svi vi mamageri i tatageri koji ovo čitate u nekoj pauzi od obaveza i kojima je u moru zadataka i posla dobrobit djeteta i dalje broj jedan – znajte da ste vi temelj dječje mašte i kreativnosti. Vi ste heroji i heroine svojoj djeci, njihovi uzori i kroz veliki period svog djetinjstva, djeca najviše uživaju u aktivnostima koje radite zajedno, a one koje ćete raditi zajedno potičući njihovu maštu, sigurno će im biti najdraže.
Igre bez pravila
Slobodna igra je temelj razvoja dječje mašte. U njoj se djeca mogu slobodno izraziti, izmišljati svjetove i postati što god požele. Jedna obična kutija može postati raketa, a deka prebačena preko stolica najsigurnija utvrda. Sjećam se da je moj prvi bicikl u mojoj glavi zapravo bio poni. Timarila sam ga i na njega stavljala sedlo, koje je vjerojatno bio neki običan stari jastuk. Dječji mozak je poseban baš iz tog razloga jer može jednostavne, otvorene materijale poput kockica, kostima ili bojica pretvoriti u nešto posve novo i njima izvanredno. Djeci ne morate kupovati najnovije i najskuplje igračke kako bi razvijali njihovu maštu, već upravo suprotno. Najobičniji objekti i stvari oko njih uz malo mašte mogu postati najzanimljivije igračke – kakve nema nitko.
Čitanje za empatiju, ali i maštu
Knjige su prozor u nove svjetove. Govorim ovo sa svojih 30 godina u kojima mi se i dalje zna dogoditi da “živim” u knjigama koje čitam. Zamislite samo što je onda dječji um u stanju izgraditi iz priča koje mu čitate ili koje čita samo. Razgovarajte o pričama, pitajte ih što misle da će se dogoditi ili što bi oni učinili na mjestu junaka o kojem čitaju. Tako djeca uče razumjeti različite perspektive, razvijaju radoznalost i potiču kreativno razmišljanje, kao i empatiju jer se stavljaju u poziciju likova o kojima čitaju i uče suosjećati s njihovim emocijama. Knjige su dakle dupli plus. Učite djecu kulturi čitanja od malih nogu, kupujte im slikovnice, vodite ih na sajmove knjiga.
Kreativnost kao najljepši dio igre
Umjetničke aktivnosti omogućuju djeci da izraze svoje ideje i osjećaje. Bilo da crtaju, slikaju ili rade jednostavne rukotvorine, djeca kroz umjetnost stvaraju i istražuju. Bitno je naglasiti proces stvaranja, a ne rezultat, kako bi djeca bila slobodna u svom izražavanju. Nije bitno da nacrtaju savršeno drvo, niti da je nebo plavo. Bitno je da se prepuste kreativnosti i mašti. Kad si dijete, tome nema granica i zato treba iskoristiti te godine.
Igre uloga
Kroz igru uloga djeca istražuju nove situacije i likove te razvijaju socijalne vještine i empatiju. Jednostavna igra dućana ili liječnika omogućava im da istraže različite životne uloge i grade samopouzdanje u društvenim situacijama. Mislim da ću se svoje kuhinjice u dvorištu kuće i kolača od blata zauvijek sjećati.
Aktivnosti u prirodi
Priroda nudi bezbroj mogućnosti za istraživanje i maštanje, u svako godišnje doba. Provedite dan u parku ili šumi, gdje djeca mogu smišljati svoje avanture, zamišljati skrivena blaga ili otkrivati nove krajolike. Priroda potiče znatiželju, istraživanje i povezanost s okolinom, a uvijek možete iskoristiti kestene, žireve, cvijeće ili lišće za neke DIY projekte kod kuće što će još dodatno hraniti dječju maštu.
Oprezno s tehnologijom
Danas je gotovo nemoguće odgajati djecu bez tehnologije. Istina je da ona treba biti ograničena, ali je također istina da neki digitalni alati mogu potaknuti kreativnost. Aplikacije za crtanje ili stvaranje priča mogu nadopuniti klasične igre, ali neka one budu samo dodatak, a ne zamjena za fizičke aktivnosti i stvarne interakcije.
Mašta kroz život
Mašta njegovana u djetinjstvu donosi vrijednost u odrasloj dobi. Odrasli koji su kao djeca imali poticaje za maštovito razmišljanje često su prilagodljiviji, kreativniji i spremniji na suradnju s drugima. U svijetu koji se brzo mijenja, te su kvalitete dragocjene, a kreativno razmišljanje postaje temelj uspjeha i zadovoljstva u životu.
Maštajte zajedno
Koliko god vam ovo zvučalo bajkovito, ima smisla. Poticanje mašte kod djece nije samo zabava - to je temelj njihovog razvoja u ljude pune suosjećanja, kreativnosti i samopouzdanja. Poticanjem mašte omogućavate djeci da istraže, izraze se i izrastu u samopouzdane, prilagodljive i snažne osobe. Podržavajući maštu, podupiremo budućnost, stvarajući prostor za slobodno i radoznalo istraživanje svijeta. U moru obaveza i trčanja s jednog zadatka na drugi, ponekad je teško samo zastati i osvijestiti trenutak u kojem se nalazite. Ali treba vam to, kao i vašoj djeci.
Posvetite im se i razvijajte maštu zajedno - gradeći njihovu i njegujući svoju. Živimo u dosta izazovnom vremenu u kojem je teško odgajati djecu. Puno je distrakcija i obaveza, tehnologija nam se nudi na svakom koraku kako bi nam pomogla zabaviti djecu, a zapravo nam krade dragocjene trenutke s njima. Odgoj je full-time job (i više od toga), a razvijanje mašte kod djeteta neka vam bude kao iznenadni godišnji odmor u kojem vi uživate podjednako kao i dijete.
Izvor naslovne fotografije: Pexels