MENU

Kako učiti djecu osnovama financijske pismenosti?

Autor: Ivana Radić Objavljeno: 4. prosinca 2024.

Kako učiti djecu o novcu od malih nogu, a da ih ne opterećujete onim stvarima koje vas muče kada je riječ o financijama? 

Autor: Ivana Radić Objavljeno: 4. prosinca 2024.

U vrijeme kada djeca nauče prstom scrollati po ekranu pametnog telefona, prije nego znaju kako primiti olovku u ruku, naučiti ih osnovama financija može vam na prvu zvučati kao nemoguća misija i znanstvena fantastika u jednom. Kako im objasniti tako kompleksnu temu, ako ih više zanima kako snimiti TikTok video, nego kako naučiti vezati cipele?

O djetinjstvu uz tehnologiju već smo puno pričali, ali u ovom slučaju možda bi ova okolnost čak mogla biti olakotna, a ne otežavajuća. Činjenica je da ne možemo mijenjati svijet u kojem naša djeca odrastaju, ali možemo mu se adekvatno prilagoditi i izvući najbolje iz onoga što nudi.

Izvor: Pexels

Zašto je važno učiti o novcu?

U idealnom svijetu, djeca bi o osnovama financija učila u školi, ali svijet (a i naše školstvo) je daleko od idealnog. Ali zato roditelji mogu uključiti sebe i dodatno obrazovati dijete o životno važnim stvarima koje možda nisu dio kurikuluma.

Evo jedna činjenica, za početak. Dijete koje nauči upravljati novcem rano u životu ima puno manje šanse da vas u tridesetoj nazove i zatraži pomoć jer je “slučajno” potrošilo cijelu plaću na večere vani ili novi mobitel. Poučavanje djece o novcu nije samo roditeljska obaveza. To je životna vještina koja im daje temelj za uspjeh, ali i samostalnost.

Nitko ne voli pričati o novcu, ali nekad je neizbježno, a nekad pak jako korisno.

Izvor: Pexels

Financijska pismenost i djeca

Financijska pismenost je ključna vještina/znanje (ili kako ju god želite nazvati) jer pomaže djeci razviti zdrave navike vezane uz štednju, trošenje i planiranje. Bez tih vještina riskiraju da zapnu u zamkama pretjerane potrošnje, dugova ili financijske ovisnosti o drugima.

Ako djecu učite o vrijednosti novca, o tome da on ne raste na drveću, već ga vi morate zaraditi svojih trudom i vremenom, možete djetetu pomoći da razumije neke od osnovnih životnih znanja. Npr., koja je razlika između želja i potreba, zašto je važno planirati i štedjeti za budućnost i objasniti im zamku “kupi sad, plati kasnije” ili ti da kredit nije dobra vila koja ti kupuje stvari za koje trenutačno nemaš love.

Sve to je stvaranje temelja kako bi djeca, kada zakorače u odrasli svijet, znala kako se snaći u svijetu računa, budžeta, najamnina, režija i poreza.

Izvor: Pexels

Kada početi?

Djecu možete početi upoznavati s osnovama financija čim pohvataju osnovne pojmove, poput brojeva i računanja. Jednom kada krenete računati koliko jabuka Ana ima ako je imala 6, a pojela je 2 i podijelila 1 – to je isto ono vrijeme kada djetetu možete objasniti da novac ima vrijednost i da je bitno kako ga i na što trošimo. A i da ga nije baš lako zaraditi. Ovako bi to otprilike izgledalo po dobnim skupinama:

Nije moguće odmah krenuti s porezima i kreditima, dijete od 6 godina to neće moći shvatiti. Krenite korak po korak i kako dijete odrasta, tako ulazite dublje u temu. 

Izvor: Pexels

OK, to je teorija, a praksa?

Jedno je teoretizirati, a drugo su pravi savjeti i primjeri iz prakse. Dakle, nakon učenja o financijama i pričanja o njima, bacite se na djela.

Kad ste u dućanu, pokažite djeci kako iste namirnice mogu različito koštati, ovisno o proizvođaču. Objasnite im kako je korisno kupiti jeftiniju opciju i uštedjeti, ako im se okus oba proizvoda podjednako sviđa. Ponudite im dodatni džeparac ako će pomoći u nekim kućanskim poslovima koji inače nisu njihova zadaća. Otvorite im račun u banci, na koji im možete uplatiti džeparac i na koji oni mogu staviti novac koji su dobili od bake za rođendan, ako to žele. 

Isto tako, ako izraze želju za nekim skupljim predmetom, potaknite ih da par mjeseci štede kako bi dio sami platili. Učite ih da se ne dobiva uvijek sve na pladnju i odmah. Uključite ih u odluke o budžetiranju. Npr., ako pripremate neki izlet, recite im koliki vam je budžet i pitajte ih za pomoć, što bi sve mogli kupiti za te novce, što je važno imati, a bez čega se može. 

Izvor: Pexels

Učenje o novcu je korisno?

Novac i financijske odluke neizostavni su dio odraslog života. Teško da će vaše dijete jednog dana odrasti i moći živjeti, a da ne razumije vrijednost novaca ili da o njemu ne mora razmišljati (držimo mu/joj fige, ali teško). Time što ćete djecu učiti o novcu i financijama,  smanjujete šanse da postanete njihov osobni bankomat zauvijek, ali učite ih i odgovornosti i samostalnosti, kao i otpornosti i zdravim odnosima

Djeca koja razumiju koncept novca, sigurnija su u donošenju odluka, bolje će se nositi s financijskih izazovima i greškama koje su u životu neizbježne. A i kako smo spomenuli, financije su uvijek dio i odraslih odnosa. Rana edukacija može dovesti do toga da imaju zdravija partnerstva kasnije u životu. 

Izvor naslovne fotografije: Pexels

#FINANCIJSKAPISMENOST #DJECA #NOVAC #FINANCIJE #ODGOJ #RODITELJSTVO

Preporučeni sadržaj