Ako žudimo za odobrenjem, priznanjem i bojimo se osjećaja napuštanja, onda bismo mogli reći da smo previše ovisni o drugima. Naravno, ovo pišemo na amaterskoj razini, svakako se treba obratiti profesionalcu za konkretan savjet. Pokušat ćemo samo objasniti što znači biti previše ovisan o drugima, te koji su neki prvi koraci koje valja napraviti ukoliko osjetimo da gubimo sebe u odnosu s drugima.
Što znači biti ovisan o nekome
Dakle, kao što smo već napisali, biti ovisan o drugome, značilo bi da radimo sve što možemo da sačuvamo taj odnos, sramimo se kad smo asertivni, osjećamo ektremnu potrebu za priznanjem, želimo kontrolirati drugu osobu ili osobe… Ukratko, osoba ovisna o drugima je ona koja je pustila da ponašanje druge osobe utječe na njega ili nju i opsjednuta je kontrolom ponašanja te osobe. Zvuči prilično nezdravo, zar ne?
No, kako bismo uopće popravili nešto, prvo to ‘nešto’ moramo osvjestiti. Primjerice, ako smo se ikad jako brinuli zbog nekog drugog, pomagali kad to nitko nije ni tražio, rekli “da” kad smo mislili “ne”, pokušali natjerati druge da vide stvari na naš način, ili stavili tuđe potrebe ispred svojih … mogli bismo biti naslutiti da smo ovisni o drugima. No, kako bismo bili sigurni, u nastavku donosimo nekoliko obrazaca ponašanja koje prakticiraju osobe ovisne o drugima.
Vole skrbiti o drugima
Mnoge osobine nisu samo prihvaćene već i slavljene u našoj kulturi. Primjerice, očekuje se da će žene biti njegovateljice u našem društvu. No, ako briga o drugima postane štetna za nas, možda postajemo ovisni o drugima. Zanemarivanje vlastitih potreba u procesu brige za nekoga tko se ne želi brinuti za sebe znak je ovisnosti.
Ovo je često slučaj kad osoba o kojoj brinemo i sama ima problem ovisnosti, primjerice o alkoholu ili drogi. Dakle, ako stalno stavljamo potrebe drugih ispred svojih i šokirani smo kad nam se briga uzvrati, možda postajemo ovisni. Ako se brinemo da ćemo ugoditi drugima, umjesto da ugodimo sebi, možda postajemo ovisni. I na kraju, ako ipuštamo sve što radimo da bismo čim prije bili tu za nekog, i to nekog tko to ne zna cijeniti, apsloutno imamo problem.
Vole rješavati probleme
Još jedna vještina koja je cijenjena u našem društvu je rješavanje problema. Nema ništa loše u traženju rješenja, ali postaje problem kada se osjećamo odgovornim za rješavanje problema drugih ljudi. Simpatija i empatija jedna su stvar, ali nešto je sasvim drugo kada preuzimamo odgovornost za probleme drugih ljudi.
Uvijek daju više
Prekoračenje očekivanja još je jedno naizgled cijenjeno ponašanje, a zapravo dokaz ovisnosti o drugome. Ljudi na poslu vole nas jer uvijek radimo više od drugih. Naš partner je sretan jer vodimo brigu o sva četiri kuta kuće… Uvijek dati najviše od sebe da bi se dobilo odobrenje nije zdravo, posebno jer se često iz udarnika pretvaramo u žrtvu pitajući se zašto nitko ne cijeni naš trud.
Imaju nisku razinu samopoštovanja
Možda smo davno odustali od ideje da nam može biti bolje, a to nije dobro. Kad nismo svjesni svoje unutarnje vrijednosti, veća je vjerojatnost da ćemo ‘služiti’ drugima, a manje vjerojatnije da ćemo ugađati sebi.
Slabo postavljaju granice
Kako si? Ako na ovo pitanje naš odgovor uključuje našu djecu, suradnike, prijatelje ili partnera, možda smo ovisni o drugima. Mnoga pitanja o kojima danas govorimo potječu od nedostatka granica. Miješamo svoje osjećaje i potrebe s osjećajima i potrebama drugih jer ne postoji granica za razaznavanje.
Ukoliko ste se prepoznali u nekim od ovih obrazaca ponašanja, pročitajte što bi bilo pametno uraditi osim, naravno, razgovarati s terpaeutom, kao prvi korak.
Pokušajte:
- Raditi na poboljšanju samopoštovanja
- Postaviti i provoditi granice
- Osvijestiti svoje i tuđe ponašanje
- Ojačati svoje komunikacijske vještine
- Prakticirati asertivnu komunikaciju
- Provediti vrijeme sam sa sobom
- Prakticirati introspekciju
- Izgraditi svoj identitet
- Usredotočiti se na osobni rast
- Prakticirati pažljivost
- Raditi s terapeutom
Izvor naslovne fotografije: Unsplash