Znate kako to ide. Žene su često one koje sve drže pod kontrolom – dom, karijeru, obitelj, društvene obveze. Ali u toj lavini odgovornosti, prečesto zaboravljaju ono najvažnije – sebe. I onda dolazimo do onog jezivog podatka: moždani udar ne bira, ali kod žena ga prečesto ignoriramo dok ne postane prekasno.
Ovaj nacionalni dan borbe protiv moždanog udara kod žena nije samo prilika za edukaciju, već i poziv na akciju:
Promijeni navike, prepoznaj znakove, reagiraj na vrijeme.
To su poruke koje odzvanjaju kroz kampanju, ali nisu samo prazne riječi – podržane su trudom medicinskih stručnjaka, udruga i zajednica diljem zemlje.
I da, crvena haljina simbolizira strast i snagu, ali i hitnost. Hitnost da žene prepoznaju kako su same sebi najvažniji prioritet. Jer kako možete brinuti o drugima, ako prvo ne brinete o sebi?
Što je Dan crvenih haljina?
Dan crvenih haljina je nacionalna javnozdravstvena akcija koja se provodi s ciljem podizanja svijesti o moždanom udaru u žena. Obilježavamo ga svake godine na prvi petak u mjesecu veljači.
Kampanja traje tijekom cijelog siječnja kada se diljem Hrvatske stručnjaci, zdravstvene ustanove, škole, udruge i građani okupljaju kako bi educirali o specifičnostima moždanog udara u žena, o značaju prevencije kroz promjenu životnih navika te o iznimnoj važnosti pravovremenog prepoznavanja znakova i hitne reakcije.
Već sedmu godinu zaredom Hrvatsko neurološko društvo i Hrvatsko društvo za spolne razlike u neurološkim bolestima organiziraju ovu hvalevrijednu akciju, a suorganizatori su Gradski ured za socijalnu zaštitu, zdravstvo, branitelje i osobe s invaliditetom Grada Zagreba, Škola narodnog zdravlja Andrija Štampar i Medicinski fakulteti Sveučilišta u Zagrebu. Akcija se održava pod pokroviteljstvom Ureda predsjednika RH, Ministarstva zdravstva RH i Gradonačelnika grada Zagreba.
Volonteri diljem Hrvatske
Organizacijski odbor Dana crvenih haljina čine volonterke, redom vrsne stručnjakinje KBC-a Sestre milosrdnice i KBC-a Zagreb: neurologinje Arijana Lovrenčić-Huzjan, Marina Roje Bedeković, Zdravka Poljaković Skurić, Vesna Matijević i Svjetlana Šupe te logopetkinja Dinah Vodanović.
One već sedam godina uporno i marljivo provode kampanju u svoje slobodno vrijeme, onda kada nisu na bolničkim odjelima, u ambulantama, na dežurstvima ili u predavaonicama na fakultetima.
Od okupljanja sponzora i donatora kako bi se osigurala nužna financijska sredstva za akciju, preko niza edukativnih predavanja različitim skupinama i organiziranja stručnih skupova pa sve do brojnih nastupa u medijima – sve to neumorno rade ove plemenite žene.
„Duboko vjerujemo da poruke naše kampanje dopiru do sve većeg broja žena i zato nastavljamo raditi s velikim žarom. Posebno smo ponosni što je akcija odjeknula u cijeloj Hrvatskoj i okupila ne samo zdravstvene radnike nego i učenike u školama, udruge, sportaše, brojna poduzeća, istaknuta imena u svim društvenim sferama…
Svake godine akciji se priključuju i žene koje su preboljele moždani udari koje su voljne ispričati svoje priče široj javnosti, podijeliti svoje osjećaje, strahove, iskustva. Te priče su duboko dojmljive i to je ono što dopire do svakog od nas i potiče nas da zastanemo i razmislimo, a to je dobar početak za pokretanje promjena.“ – kaže prof. dr. sc. Zdravka Poljaković Skurić, predsjednica Hrvatskog neurološkog društva i članica organizacijskog odbora akcije.
Edukacije, besplatni preventivni pregledi i revija crvenih haljina
Ususret Danu crvenih haljina organizirat će se brojne aktivnosti poput stručnih skupova i edukativnih nastupa liječnica. I ove godine će u Zagrebu, na Trgu Petra Preradovića za građanstvo biti organizirani besplatni preventivni neurološki pregledi uz podršku Gradskog ureda za socijalnu zaštitu, zdravstvo, branitelje i osobe s invaliditetom Grada Zagreba te humanitarni buvljak u suradnji s članicama Lions cluba Meridijan.
Svečano obilježavanje akcije održat će se 7. veljače u auli Sveučilišta u Zagrebu i moći će se pratiti online, na društvenim mrežama. Zvijezde večeri će biti hrabre žene koje su preživjele moždani udar, a one će na prigodnoj reviji nositi crvene kreacije koje su za njih izradili hrvatski dizajneri Greta Gudelj, Igor Dobranić, Iva Karačić, Željka Šafran, Jasmina Arnautović i Dora Rubić.
Prvi petak u veljači #nosicrveno
Crvena haljina nije samo odjevni predmet - to je poruka i poziv ženama da osluškuju vlastito tijelo, da prepoznaju opasnost i spriječe najgori scenarij. To je podsjetnik da zdravlje nije luksuz, već pravo koje svaka žena mora braniti svojim odlukama i svakim otkucajem srca.
Na društvenim mrežama akciju će obilježavati hashtag #nosicrveno koji poziva sve da u petak, 7. veljače odjenu nešto crveno i na taj način pruže podršku.
Detalji o Danu crvenih haljina mogu se pratiti na stranicama Hrvatskog neurološkog društva i na Facebook stranici.
Izvor naslovne fotografije: Hrvatsko neurološko društvo