I dok mnogima građevina na prvu znači strojevi, prašina i buka – žene koje u njoj rade znaju da iza svake nove zgrade ili objekta stoji puno više: sati planiranja, dogovora, brojke u tablicama, nabava materijala i konkretan rad na terenu. Upravo u toj kombinaciji uredskih i terenskih zadataka leži prava snaga različitosti – i snaga žena.
Mamager ekipa imala je priliku razgovarati s četiri žene iz građevinske tvrtke ING-GRAD d.d.: Nikolinom Petrović i Anamarijom Babić, koje rade kao inženjerke na gradilištu, Višnjom Krpan, voditeljicom računovodstva i Anđelom Zeko iz nabave. Različitih profesija, generacija i karaktera, sve ih povezuje isto: ljubav prema poslu, rad u timu i želja za učenjem.
Jer žene u posao, baš kao i u obitelj, unose strpljenje, posvećenost, multitasking i empatiju – osobine koje u građevini često čine razliku. U ING-GRAD-u to posebno dolazi do izražaja: one su na gradilištu, u računovodstvu, administraciji i nabavi – i svaka svojim znanjem i karakterom daje posebnu vrijednost timu.
Njihova iskustva pokazuju da i u industriji koju mnogi još uvijek vide kao „mušku“, ima itekako mjesta za drugačiji pogled.
Na gradilištu: gdje dan počinje rano, a završava s ponosom nakon završenog projekta
Za početak, krenule smo razgovarati o tome kako zapravo kreće njihov radni dan.
Nikolina Petrović i Anamarija Babić ispričale su nam kako svoja jutra obično započinju uz kavu i kratki sastanak s tehničkim timom. Planiraju, rješavaju tehničke izazove i obilaze gradilište.
„Trudimo se da na gradilištu uvijek prevladava pozitivna atmosfera, jer gradilište je kao velika obitelj u kojoj mora biti prisutno zajedništvo jer u konačnici svi imamo isti cilj, a to je da uspješno završimo projekt.“

Anamarija najviše voli raditi nešto stvarno i opipljivo pa dodaje:
„Posebno me ispunjava mogućnost da iz dana u dan pratim napredak nekog projekta i znam da sam dio njegove realizacije - da svojim radom stvaram nešto konkretno i korisno. Građevina je jedan od rijetkih sektora u kojem se rezultati rada jasno vide kroz funkcionalnost, estetiku i trajnost.“

U uredu: iza brojki, planova i projekata
Dio svog tog napornog rada i vidljivih rezultata nalazi se i iza, negdje gdje možda ne vidite rezultate odmah kao na gradilištu, ali su jednako bitan dio cijele priče.
Višnja Krpan s kojoj smo također razgovarale i koja radi u građevini već više od 20 godina, svoj posao opisuje kao dinamičan, izazovan i nikad dosadan.
„Iako sam u financijama i nama je izazovno i zanimljivo sa svakim novim projektom kao i mojim kolegama inženjerima. Zajedno prolazimo sve prepreke i tu smo jedni za druge.“
Višnji je drago vidjeti i promjene koje se događaju od kada je ona počela raditi i priča nam kako je sve više mladih inženjerki zastupljeno u građevini.

U nabavi: između pregovora, odluka i planiranja
A tu je i dio tima koji radi u nabavi i zbog kojih sve funkcionira tako glatko u ostatku tima.
Anđela Zeko, završila je ekonomiju i očekivala klasičan uredski posao, a pronašla je svoj put u građevinskoj nabavi.
„Svaki dan donosi svoju avanturu, i u toj nepredvidivosti nalazim dodatnu ljepotu svog posla. Nabava nije samo naručivanje robe – to je cijeli niz odluka, procjena, razgovora, strategija i rješavanja izazova.“
Dodaje koliko joj znači što radi u okruženju koje potiče rast.
„Posebno me ispunjava što radim u firmi koja se stalno razvija, pa tako i ja napredujem i učim nešto novo svakoga dana.“

Što motivira ove snažne žene?
Razgovor s ovim ženama bio je svojevrsna inspiracija i za nas u Mamageru pa smo odlučile ispitati ih i koja je njihova motivacija.
Višnja kaže da je najviše pokreće dinamika posla i stalna promjena te kaže:
„Svaki dan donosi nešto novo, a rad s različitim ljudima i projektima me dodatno motivira. U tome vidim pravu vrijednost onoga što radimo. Kad završimo projekt, ostaje konkretan rezultat – i to daje poseban osjećaj zadovoljstva.“
Anđelu posebno ispunjava tim u kojem radi i priča nam sljedeće:
„Biti dio kolektiva kao što je naš, gdje se cijeni trud, znanje i ljudskost, za mene je velika motivacija. Nabava mi daje priliku da pregovaram, rješavam izazove i surađujem s ljudima iz različitih odjela.“
Što smatraju da je ključno da bi žene uspjele u ovom sektoru?
Nakon godina iskustva u ovom poslu, sasvim je očekivano da smo ih pitale i o “onom nečem” što je potrebno za uspjeh. Možda vam njihovi odgovori budu vjetar u leđa da krenete prema svojim željama i snovima.
Nikolina kaže:
„Samopouzdanje, odlučnost, organizacijske vještine, timski rad, i ono najvažnije podrška – pogotovo kad dolazi od drugih kolegica. Svaka žena treba vjerovati u svoju sposobnost, znanje i ne odustajati na prvim preprekama na koje naiđe. Žena koja ima znanje ima moć.“
a Anamarija dodaje:
„Ključno je vjerovati u sebe i svoje sposobnosti čak i kada ne nailazimo na podršku okoline. Samopouzdanje se gradi kroz znanje, iskustvo i kontinuirano usavršavanje. Važno je i ne odustati pri prvim preprekama jer one nas izgrađuju.“

Biti dio priče koja stvara nešto što ostaje generacijama
Broj žena u građevini možda još uvijek nije velik, ali polako raste – i upravo to čini razliku. Sve je više onih koje prepoznaju da građevina nije samo posao, nego prilika za osobni i profesionalni rast, stvaranje nečega što ostaje generacijama i sudjelovanje u projektima koji mijenjaju lice naših gradova.
Na gradilištu, u projektiranju, računovodstvu, nabavi, upravljanju timovima ili održivim rješenjima postoje prilike za svakoga tko želi učiti, napredovati i biti dio ove dinamične industrije.
„Građevina traži odlučnost i volju – i to nije pitanje spola“, slažu se naše sugovornice koje svojim primjerom svakodnevno pomiču granice. A te granice, kako kažu, „najčešće postoje samo u nama samima“.
Zato, ako ste žena koja razmišlja o karijeri u građevini, nemojte stati na razmišljanju. Napravite taj prvi korak – jer građevina treba i vašu energiju, vašu stručnost i vašu jedinstvenu perspektivu.
Članak nastao u suradnji s tvrtkom ING-GRAD d.d.
Izvor naslovne fotografije: Andrea Mulder