MENU

Je li vaša veza zdrava? Ove red flags mogu ukazivati na problem

Autor: Ivana Radić Objavljeno: 19. veljače 2025.

Danas svi pričaju o znakovima upozorenja u vezama, takozvanim red flags, ali ja se pitam, jesmo li možda postali previše paranoični ili opreza nikad dosta? 

Autor: Ivana Radić Objavljeno: 19. veljače 2025.

Za početak, veze nisu lagane i neće uvijek sve ići savršeno. Ali isto tako, postoji razlika između ozbiljnih znakova upozorenja, od kojih bi stvarno trebalo pobjeći što prije, i običnih sitnica ili jednostavno, nespojivosti karaktera dviju osoba. 

Prepoznavanje te razlike može vam uštedjeti godine izgubljenog vremena, a i nepotrebnog stresa koji vas možda muči u odnosu. Ali nije to baš tako jednostavno, jer nikome na čelu ne piše „red flag“ ili pak „sitnica koju možeš promijeniti“. 

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

Objavu dijeli we’re not really strangers (@werenotreallystrangers)

Ne znam je li i vama tako, ali ja sam se puno puta u odnosima pitala „pretjerujem li zbog nečega što je moj partner/osoba s kojom se viđam napravio ili ignoriram ozbiljan red flag

Naravno, postoje stvari za koje jasno znam da mi ne odgovaraju i da ih ja osobno smatram velikim problemom za odnos, dok s druge strane, drugi ljudi možda ni ne primjećuju takve stvari. OK, svatko ima neke svoje standarde i stvari koje traži od veze, koje može tolerirati ili preko kojih nikada neće prijeći. Nije svatko za svakoga. 

Znate li razlikovati ick od pravog red flag momenta?

I koliko god mislim da je važno prepoznati red flags kod osobe (i u vezi, ali i u prijateljskom odnosu), isto tako mislim da je danas sve teže to prepoznati jer kao da smo bombardirani stvarima koje su ick ili koje su zabrinjavajuće. I onda se dogodi da u vezi više pažnje obraćamo na taj ick, a manje na stvarne probleme koji mogu biti alarmantni.

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

Objavu dijeli guy with the list (@guywiththeicklist)

Dakle, zanemarimo na trenutak kako muškarac hoda, pliva, nosi li uske ili široke hlače i pije li iz flaše ili na slamku. Radije se pozabavimo time kakav mu je odnos prema roditeljima, kako priča o svojim bivšima i kako se, ustvari, ponaša prema vama. 

Ove crvene zastavice o kojima pričam nisu jedini i univerzalni znakovi da je osoba alarmantna. Ali svakako se isplati obratiti pozornost na njih. Ovo su neki od problema za koje smatram da zaista nešto znače i da mogu biti pokazatelj ozbiljnijeg problema.

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

Objavu dijeli we’re not really strangers (@werenotreallystrangers)

Emocionalna invalidacija i manipulacija

Kako počinje: Izrazite kako se osjećate, a umjesto da vas saslušaju, kažu: "pretjeruješ" ili "nije to ništa strašno“, a kada vam nešto zasmeta kod njih, oni to okrenu na vas, kao da ste vi krivi.

Što to može postati: S vremenom počinjete preispitivati vlastite emocije i potrebe, osjećajući se nesaslušano i nebitno u vezi, kao da preuveličavate svaku stvar i kao da ste vi problem, nešto kao gaslighting. Počinjete se ispričavati za stvari koje niste učinili, osjećajući se odgovornima za njihovo raspoloženje i počinjete sumnjati u sebe.

Što učiniti: Zdrav partner trebao bi priznati vaše osjećaje, čak i ako se ne slaže s njima. Ako partner stalno odbacuju vaše emocije, to je ozbiljan red flag. Emocionalna validacija ključna je za dugotrajan uspjeh u vezi. A manipulatora nikada nećete promijeniti i ako primjerite znakove upozorenja – run. S vremenom postaje samo gore. Psihologinja Dr. Ramani Durvasula upozorava da je konstantno okrivljavanje manipulativna taktika često prisutna u toksičnim vezama. Ako vaš partner nikada ne preuzima odgovornost, to je veliki red flag. Komunikacija i odgovornost su ključne, a ako to odbijaju, preispitajte vezu.

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

Objavu dijeli we’re not really strangers (@werenotreallystrangers)

Loše priča o bivšima (baš o svakoj)

Kako počinje: Na početku vam pričaju sve o svojim "ludim" bivšima koji su im "uništili život“, a vi ih žalite i usput se osjećate super, jer ste vi prva normalna djevojka koju je našao – napokon ste se našli.

Što to može postati: Ali razmislite. Ako su im baš sve bivše "luđakinje", pogodite tko je sljedeći na toj listi kada stvari krenu nizbrdo? (Mali hint: vi)

Što učiniti: Obratite pažnju na način na koji netko priča o svojim prošlim vezama. Zrela osoba može priznati i dobre i loše strane prošlih odnosa bez potpunog ocrnjivanja bivših partnera. Naravno, normalno je da se nađemo u lošoj vezi, imamo ružan prekid i nemamo samo riječi hvale za bivše ljubavi, ali baš svaka bivša veza? Ne znam, meni miriši na red flag.

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

Objavu dijeli we’re not really strangers (@werenotreallystrangers)

Nedostupni su (emocionalno ili doslovno)

Kako počinje: Tipično, ne odgovore na poruku ili poziv satima. Znam, znam, sada se od svih očekuje da smo konstantno dostupni (što je isto sick na svoj način), ali čudno je ako partner nema par sekundi vremena za vas, da samo odgovori na poruku i napiše „čujemo se kasnije“. Tu je i izbjegavanje ozbiljnih razgovora ili nejasno izražavanje emocija, kao još veći problem u smislu nedostupnosti.

Što to može postati: Polako shvaćate da se nalazite u jednostranoj vezi, počet ćete konstantno žudjeti za pažnjom i jasnoćom dok oni ostaju distancirani i nepredvidivi. Preispitivat ćete svaki svoj korak i rečenicu i misliti da se ne javlja zato što ste vi napisali ili rekli nešto krivo.

Što učiniti: Ako su emocionalno nedostupni, nikakva ljubav ih neće čudesno promijeniti. Ako netko nije sposoban za emocionalnu bliskost, čekanje na promjenu obično je gubitak vremena. Naravno, uvijek možete otvoreno razgovarati i izjasniti što vam smeta ili čega vam treba više s njihove strane. Njihova reakcija na izrećeno isto će biti pokazatelj. Hoće li vam se postupno otvoriti ili vas napasti i okriviti da pretjerujete.

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

Objavu dijeli we’re not really strangers (@werenotreallystrangers)

Osjećate se kao da ste "previše"

Kako počinje: Izražavate uzbuđenje, strast ili čak osnovne potrebe, a oni vam daju do znanja da tražite previše.

Što to može postati: Počinjete potiskivati svoju osobnost i potrebe kako ne biste bili "previše", a na kraju se potpuno izgubite u vezi.

Što učiniti: Normalan partner će prigrliti vašu osobnost i emocije i neće tražiti da se zbog njega mijenjate. Ako vas stalno tjera da se osjećate kao da ste teret, da previše tražite, da ste needy, vrijedi preispitati je li ta veza prava za vas i je vi vrijedno mijenjati ono što vi istinski jeste, radi nekoga.

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

Objavu dijeli we’re not really strangers (@werenotreallystrangers)

Previše ljubavi odjednom (love bombing)

Kako počinje: Već na početku odnosa govori vam da vas voli, da ste posebni, da ne može vjerovati da ste se upoznali, da ste srodne duše, obasipa vas poklonima i velikim gestama. Ukratko – too much, too soon.

Što to može postati: Nakon početne faze idealizacije, stvari se preokreću – počinju vas kontrolirati, postavljati nerealne zahtjeve ili vas emocionalno iscrpljivati. Ono što je u početku izgledalo kao beskrajna ljubav, postaje igra moći i manipulacije.

Što učiniti: Zdrava ljubav je dosljedna i postojana, a ne vrtlog intenzivnih emocija koje naglo eksplodiraju i još brže nestaju. Ako osjećate da vas netko zatrpava ljubavlju na nerealističan način, postavite granice i usporite tempo. Jer bajke ne postoje i ako osjećate da je pomalo nerealno, pa, vjerojatno ste u pravu.

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

Objavu dijeli Sabrina Zohar (@sabrina.zohar)

Što ako ste vi red flag?

Lako je upirati prstom, ali budimo iskreni – ponekad smo mi problem i to je također nešto što bismo trebali uključiti u „jednadžbu“. Ako ikada posumnjate u sebe, možete si pomoći tako da sami sebi postavite par pitanja. Na primjer:

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

Objavu dijeli we’re not really strangers (@werenotreallystrangers)

Samosvijest je ovdje ključna. Moramo prepoznati kada projiciramo svoje strahove na partnera umjesto da se suočimo s vlastitim nesigurnostima.

Možete li promijeniti nekoga?

Vječno pitanje, može li se on promijeniti zbog mene? Može li ga moja ljubav učiniti drugačijim? Možda će baš sa mnom biti drugačije. 

Ja sam nekako i dalje skeptična oko ovih pitanja, ali optimist u meni tvrdi da je moguće da se netko promijeni, ali samo ako oni sami žele promjenu. 

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

Objavu dijeli we’re not really strangers (@werenotreallystrangers)

Neke red flags, poput loše komunikacije, mogu se popraviti ako oba partnera žele raditi na tome, ako partneru date do znanja da je u komunikaciji s vama siguran, i da, s druge strane, to vama uistinu treba. No, neki drugi obrasci, poput emocionalne nedostupnosti ili kroničnog okrivljavanja, često su duboko ukorijenjeni obrasci koji neće čarobno nestati.

Ako je vaš partner otvoren za rast i preuzima odgovornost, terapija ili iskreni razgovori mogu pomoći. Ali ako odbacuju vaše brige ili odbija promjenu, najbolje je otići, koliko god teško bilo.

Izvor: Unsplash

Nemojte spuštati standarde, ali ni očekivati bajke, probajte pronaći neku sredinu. I zapamtite da ponekad najveća red flag nije u drugoj osobi, već u ignoriranju vlastitog instinkta. Sami smo odgovorni za svoj život. Nitko vas neće spasiti, ni vi nikoga nećete spasiti. Najveći dio posla je na nama samima.

Izvor naslovne fotografije: Pexels

#VEZE #LJUBAVNIODNOSI #RED FLAGS #ZNAKOVI UPOZORENJA #TOKSIČNE VEZE

Preporučeni sadržaj