Kada kažemo “vikend” mnogima ispred očiju zasja sunce. Čini se da danas mnogi žele što prije preživjeti tjedan samo kako bi se dokopali ta dva mala dana u tjednu (neki i samo jedan) kada ne moraju namjestiti alarm i znojeći se iščitavati listu obaveza kako ne bi propustili rokove. No, vrijeme je da se zapitamo čemu nam vikend onda služi i što tada radimo?
Možda vam je poznat scenarij u kojem bjesomučno izvlačite bicikl iz garaže, navlačite novu sportsku majicu kupljenu prošlog tjedna i krećete na maratonsku vožnju jer hej, vikend je, a mi smo ratnici koji se bore za sebe. Nedjeljom idete na planinarenje ili možda ubacujete intenzivni HIIT trening u svom dnevnom boravku dok djeca gledaju crtiće. U ponedjeljak se vraćate za radni stol, lagano šepajući, s osjećajem kao da ste osvojili planinu – doslovno i figurativno.
Sve to opisuje svijet weekend warrior kulture, onaj ne tako slavni klub ljudi koji tijekom tjedna jedva dišu od obaveza, ali vikendom ulijeću u ekstremne sportske i fitness podvige, često uz zvukove vlastitog zadihanog ega. Ali što ako vam kažemo da taj sjajni status vikend ratnika nije baš toliko glamurozan? Zapravo, možda radite više štete nego koristi – ne samo svom tijelu, nego i umu.
Što je uopće weekend warrior?
Termin weekend warrior odnosi se na one koji tijekom tjedna žive relativno sjedilačkim stilom života (stalni sastanci, pretrpani kalendari i minimalno kretanja) ali se vikendom pretvaraju u atletske superheroje. Iako ovo zvuči kao priča o ravnoteži, istina je da većina ovih vikend podviga dolazi bez ozbiljne pripreme, a često i s dozom pretjerivanja.
Prema istraživanju objavljenom u Journal of the American Medical Association (JAMA), weekend warrior stil vježbanja može biti bolji od potpune neaktivnosti, ali dolazi s povećanim rizikom od ozljeda. Tijelo koje je cijeli tjedan bilo u stanju hibernacije odjednom je bačeno u vatru intenzivnih aktivnosti poput trčanja maratona, planinarskih ruta od 15 kilometara ili igranja nogometa s klincima na igralištu. I iako osjećate da ste nadmašili sami sebe, vaši mišići, ligamenti i srce možda ne dijele isti entuzijazam.
Iluzija postignuća
Biti weekend warrior često nosi dozu ponosa. Na društvenim mrežama to je savršen trenutak za pokazivanje drugima kako izgleda naš selfie na vrhu planine, statistike s pametnog sata ili ono klasično: “5K prije doručka, tko je spreman za još?” No, ispod te blještave površine skriva se pitanje: Zašto to uopće radite?
Je li riječ o stvarnoj ljubavi prema aktivnostima ili o osjećaju krivnje zbog tjedana provedenih u uredu i na kauču? Psiholozi upozoravaju da prekomjerno oslanjanje na vikend aktivnosti za “iskupljenje” može dovesti do osjećaja neuspjeha, posebno ako propustite taj jedan vikend zbog obaveza, bolesti ili lošeg vremena. Umjesto ravnoteže, stvarate začarani krug – pet dana krivnje, dva dana iscrpljenosti.
Rizici pretjerivanja
Ako mislite da je najgore što vam se može dogoditi bol u mišićima, razmislite ponovno. Weekend warrior stil vježbanja povezan je s čestim ozljedama poput istegnuća mišića, uganuća, pa čak i ozbiljnijih problema poput pretreniranosti.
Prava revolucija događa se u vašoj glavi. Prestanite razmišljati o vježbanju kao o nečem što radite samo kad imate višak vremena. Vježbanje je ulaganje u vašu budućnost – baš kao i posao, obitelj ili bilo koji drugi važan aspekt vašeg života.
Stručnjaci poput Jamesa Cleara, autora knjige Atomic Habits, naglašavaju snagu malih promjena. Jedna minuta danas može postati pet minuta sutra, a pet minuta može se pretvoriti u svakodnevnu naviku. Ključ je u postavljanju ciljeva koji su realni i koji se uklapaju u vaš svakodnevni život.
Je li zaista sve crno-bijelo?
Naravno, nije sve loše. Ako vikendi znače da barem tada ustanete s kauča, to je korak u pravom smjeru. Studije sugeriraju da čak i povremena fizička aktivnost može poboljšati kardiovaskularno zdravlje i smanjiti rizik od nekih bolesti. Ali ključ je u umjerenosti i kontinuitetu.
I možda da razmislite o ovome: Što bi se dogodilo da umjesto vikend ratnika postanete "everyday warrior"? Možda biste radije svakodnevno šetali 30 minuta ili odradili lagani trening tri puta tjedno, umjesto da vikendom pokušavate nadoknaditi sve propušteno. Prednosti su očite – manje ozljeda, više energije i održivije zdravlje.
Kako pronaći ravnotežu?
Ako se prepoznajete u opisu "weekend warrior", to nije znak za paniku, već prilika za prilagodbu. Počnite malim koracima tijekom tjedna poput jutarnjeg istezanja, brze šetnje nakon ručka ili zamjene lifta stepenicama. Razmislite o tome da vikend aktivnosti učinite manje ekstremnima i više usmjerenima na uživanje, a ne samo na dokazivanje.
Na kraju, zapamtite da vas postizanje prave ravnoteže između tjednih obaveza i vikend strasti može učiniti ne samo boljim ratnikom, već i boljim roditeljem, partnerom i prijateljem.
Možda to nije tako cool kao selfiji s vrha planine, ali osjećaj zadovoljstva kada ponedjeljak dočekate bez bolova u leđima i osjećaja iscrpljenosti? E, to je prava pobjeda.
Izvor naslovne fotografije: Pexels