MENU

Nedužni flert ili podmukla izdaja? Kako se nositi s emocionalnom prevarom u vezi?

Autor: Ivana Radić Objavljeno: 18. veljače 2025.

Jeste li se ikada osjećale da ste emotivno prevarile partnera ili da vas je partner prevario iako nije bio fizički intiman s nekim drugim? Emocionalna prevara je česta pojava o kojoj ne pričamo dovoljno, a može itekako ugroziti odnose koje imamo.

Autor: Ivana Radić Objavljeno: 18. veljače 2025.

Emocionalna nevjera je složen i često pogrešno shvaćen oblik nevjere koji može poljuljati temelje i najčvršće veze. Za razliku od fizičke nevjere, ne uključuje seksualnu aktivnost ni bilo kakav drugi aspekt fizičkog, ali može biti jednako štetna, ako ne i gora. 

Izvor: Pexels

Sjećate se one epizode Prijatelja kada Chandler poljubi djevojku od Joeyja i opravdava se time da barem nisu spavali skupa nego se samo poljubili i Joey kaže da je to još gore? Iako Joey u tom trenutku ne zna objasniti svoj argument i unatoč tome što poljubac ni ne možemo okarakterizirati kao emocionalnu prevaru (jer se radi o fizičkom aspektu odnosa i prevare), u toj epizodi svejedno možemo pronaći začetke emocionalne prevare i izdaje. Jer htjeli mi to priznati ili ne, nekada su samo osjećaji potrebni za prevaru. Prevara ne uključuje nužno seks, poljubac ili neki treći fizički aspekt. 

Kada osjećaji imaju veću težinu od djela

Kao što sam već napisala na samom početku, emocionalna prevara u nekim slučajevima zna biti i gora od fizičke. Ne ulazim u to koju prevaru ili nevjeru je moguće ili nije moguće oprostiti, ali moje mišljenje je da je ponekad gore ako osoba s kojom jeste, ili vi sami, razvijete osjećaje prema nekom trećem, nego da spavate s nekim na jednu noć. 

Nemojte misliti da opravdavam pijane one night standove, samo želim dočarati koliko je za jednu vezu zapravo može biti opasnije prevariti emocionalno nego fizički (ovdje mi na pamet padaju i Miranda i Steve iz Seks i grada, i Steveova one night stand prevara). Opet – i jedno i drugo je baš gadno, ali nekada imam osjećaj da ta emocionalna prevara prolazi ispod radara i da je važno znati ju prepoznati, osvijestiti, zaustaviti – bilo što, samo ne ju ignorirati jer to je sigurni (čak neću reći tihi) ubojica odnosa.

Što se događa prilikom emocionalne nevjere?

Osobe koje se upuštaju u emocionalnu nevjeru često razvijaju duboku emocionalnu povezanost s nekim izvan svoje veze, ponekad nesvjesno prelazeći granicu. Sam čin razumijevanja što čini emocionalnu nevjeru, zašto se ona događa i kako se nositi s njom ključno je za očuvanje povjerenja i intimnosti u postojećoj vezi. Iako, znanje o njoj može biti i wake up call da je vašoj trenutačnoj vezi kraj. 

Izvor: Pexels

Emocionalna nevjera nastaje kada osoba stvara intimnu vezu s nekim drugim, tko nije njezin partner, na način koji ugrožava emocionalnu sigurnost primarne veze. To može uključivati dijeljenje osobnih misli, traženje emocionalne podrške ili čak razvoj romantičnih osjećaja prema nekome drugome. 

Za razliku od zdrave platonske prijateljske veze, emocionalna nevjera često uključuje tajnovitost, obmanu i razinu intimnosti koja parira ili nadmašuje emocionalnu povezanost unutar primarne veze.

To može biti često slanje poruka ili dopisivanje u tajnosti (brišete te poruke i skrivate ih od partnera), dijeljenje intimnih detalja drugoj osobi, koje vaš primarni partner možda ni ne zna. Još jedna od znakova je i taj da razmišljate o toj trećoj osobi na romantičan način, fantazirate o njoj, uspoređujete svog partnera s tom trećom osobom, a onaj najopasniji znak je povlačenje iz emocionalne povezanosti s partnerom i ulaganje više emocija u novi odnos.

Izvor: Pexels

Platonsko prijateljstvo nije nevjera

Jedna od najčešćih zabluda jest da je emocionalna nevjera isto što i blisko prijateljstvo (s osobom suprotnog spola ako govorimo o heteroseksualnim vezama). Međutim, postoje ključne razlike.

Platonsko prijateljstvo je otvoreno i transparentno, bez tajni ili osjećaja krivnje. Ako imate platonsko prijateljstvo, nećete osjećati potrebu da skrivate razgovore ili interakcije s tom osobom od svog partnera, niti ćete dati prednost emocionalnoj podršci prijatelja nad partnerovom

S druge strane, emocionalna nevjera često uključuje tajnovitost, osjećaj krivnje i emocionalno ulaganje koje može ugroziti stabilnost primarne veze. Bitno je dovoljno poznati sebe, svoje emocije i osvijestiti ono što iskreno osjećate jer isto tako nije normalno da izbjegavate bliska prijateljstva – bilo iz straha da ćete se previše povezati (to može značiti da vam nešto nedostaje u primarnom odnosu), bilo zbog toga što mislite da sve vaše emocije i pažnja moraju biti usmjerene samo na jednu osobu – to isto nije zdravo. Uglavnom, treba znati zdrave granice i biti transparentan sam sa sobom pa i s drugima oko vas. 

Izvor: Pexels

Zašto i kako dođe do emocionalne nevjere?

Emocionalna nevjera može proizaći iz različitih faktora, kako unutar pojedinca, tako i unutar same veze. Najčešće je to nezadovoljstvo postojećim odnosom (na primjer, ako se u vezi osjećate emocionalno zanemareno ili nedovoljno cijenjeno u vezi), to može biti i vaša želja za nečim novim jer dugoročne veze ponekad znaju postati monotone. Tada dolazi do žudnje za uzbuđenjem i emocionalnim intenzitetom koji donosi nova povezanost. 

Iz ovog je razloga također jako bitno dobro poznati sebe i ocijeniti je li nam postojeća ljubav dosadna i ne ispunjava nas ili samo nismo navikni na mirni (možda čak i jednolični?) odnos. Ljubav ponekad nije rollercoaster i zna se dogoditi da se zbog lažne potrebe za „nečim ludim i uzbudljivim“ povučemo za tom iluzijom koju eventualno imamo s osobom s kojom „emocionalno varamo“, jer kako i piše psihologija Chivonna Childs

„To što proživljavamo s osobom s kojom emocionalno varamo nije realnost To su samo sitni trenuci, bits and pieces u koje se lako zaljubiti jer ne govore cijelu priču i nisu realni život, ali istovremeno omogućuje bijeg.“ 

Još neki od razloga su nedostatak otvorene komunikacije, nedefinirane granice u odnosu ili bježanje od problema kroz emocionalnu distrakciju s nekim drugim. 

Izvor: Pexels

Varaju li žene i muškarci emocionalno u jednakoj mjeri?

Već vam je poznato da puno istraživanja tvrdi da žene i muškarci varaju u podjednakoj mjeri, ali iz različitih razloga. 

Muškarci se češće „boje“ seksualne nevjere nego one emocionalne. Evolucijski psiholozi tvrde da to može proizaći iz zabrinutosti za očinstvo (mama's baby, papa's maybe) i reproduktivni uspjeh. Muškarci su manje skloni prepoznati emocionalnu nevjeru kao ozbiljan problem osim ako ne prijeti fizičkom aspektu njihove veze, dok su žene obično osjetljivije na emocionalnu nevjeru nego na fizičku nevjeru. Istraživanja sugeriraju da žene cijene emocionalnu intimnost i povezanost kao temelj veze, pa kada partner ulaže svoje emocije u nekog drugog, to može biti doživljeno kao puno dublja izdaja.

Unatoč tim razlikama, emocionalna nevjera može imati jednako snažne posljedice za oba spola.

Izvor: Pexels

Kako se nositi s emocionalnom nevjerom?

Možete se naći u obje uloge - varati i biti prevaren. Oboje ima svoju težinu.

Ako sumnjate da ste emocionalno nevjerni, važno je procijeniti svoje postupke i njihov utjecaj na vašu vezu i partnera. Možete krenuti s postavljanjem pitanja samima sebi. Kako bi se osjećali da vaš partner vidi poruke koje šaljete nekom trećem ili kako biste se vi osjećali da je situacija obrnuta, osjećate li uzbuđenje ili iščekivanje kada pomislite na tu osobu, vaš razgovor ili vaš sljedeći susret, a da ti osjećaju upućuju na neke romantične ili seksualne aluzije. Potvrdi odgovori su, pretpostavljate, dosta jasan pokazatelj. 

Ako želite spasiti postojeću vezu, bitno je postaviti granice, ponovno se emocionalno angažirati oko partnera i biti iskren/a. Ako smatrate da vaša emocionalna povezanost s nekim drugim šteti vašoj vezi, razgovarajte s partnerom i poduzmite korake za ispravljanje situacije.

Ako pak posumnjate da vaš partner emocionalno vara, probajte jasno i svjesno obratiti pažnju na znakove (tajnovitost, emocionalna distanca ili promjena u ponašanju partnera). Otvoreno razgovarajte, bez optuživanja. Radije birajte iskreno izražavanje svoje zabrinutosti. Postavite zajedničke granice ili čak razmislite o terapiji

Izvor: Pexels

Naravno, sve ovo pod pretpostavkom da želite sačuvati primarni odnos. Veza se može oporaviti od emocionalne prevare, ali zahtijeva trud, iskrenost i predanost obje strane. 

Ponekad će emocionalna prevara biti nešto što će učvrstiti vaš primarni odnos, a ponekad će biti početak kraja i prva naznaka da primarni odnos više nije ono što ispunjava, ni vas ni drugu stranu. Ali zato u cijelom procesu morate biti otvoreni i transparentni sa svojim osjećajima i ne dopustiti da iluzija emocionalne veze koju imate s nekim poljulja zdrav ljubavni odnos koji imate u stvarnom životu, ali isto tako, bitno je ne ostati u primarnom odnosu radi grižnje savjesti ili straha da ćete povrijediti partnera. Ponekad se treba stavite u tuđe cipele, ali i donijeti odluku koja je najbolja za sve u odnosu, pa makar ona bila i teška.

Izvor naslovne fotografije: Pexels

#SEKSUTORAK #EMOCIONALNAVJERNOST #VEZE #PREVARA #PLATONSKI ODNOSI

Preporučeni sadržaj