MENU

Pametna hidratacija - wellbeing trend o kojem se sve više priča

Autor: Dalia Žmegač-Kunić Objavljeno: 19. siječnja 2025.

O hidrataciji svakodevno slušamo u reklamama na gotovo svim medijskim kanalima. Ona se nađe u skoro svakom savjetu liječnika i u svim onim “new year, new me” planovima. Ali, jeste li se ikada zapitali što zapravo znači piti dovoljno vode? Ili, još važnije, što se krije iza ideje o pametnoj hidrataciji?

Autor: Dalia Žmegač-Kunić Objavljeno: 19. siječnja 2025.

Kada pričamo o zdravim navikama, neizbježne teme u modernim wellnes krugovima su pametni satovi i sve ono što se njima može izmjeriti, pa tako uvijek dođemo na teme prijeđenog broja koraka i dnevnog unosa vode

Upravo tako - aplikacije za brojanje koraka i pametni satovi koji nas podsjećaju da dišemo (kao da bismo inače zaboravili) donijeli su tehnološki makeover čak i hidrataciji

Zato danas ne govorimo samo o ispijanju vode, nego o personaliziranom pristupu hidrataciji koji je toliko napredan da biste se mogli osjećati kao da ste unajmili osobnog trenera za vaše bubrege.

Izvor: Pexels

Hidratacija za moderni način života

Pitajte bilo koga tko trči između sastanaka, vodi djecu u vrtić, a potom pokušava uhvatiti barem pola sata za vježbanje: ispijanje vode često pada na dno liste prioriteta

Svi znamo pravilo “osam čaša vode dnevno”, ali je li to stvarno dovoljno?

I otkud uopće dolazi taj broj? Prema stručnjacima, univerzalna pravila o vodi zapravo su mit. Koliko tekućine trebate ovisi o vašoj tjelesnoj težini, razini aktivnosti, pa čak i o tome koliko kave ili vina popijete.

Koncept pametne hidratacije savršeno se uklapa u ovaj kontekst. Riječ je o pristupu koji uzima u obzir jedinstvene potrebe vašeg tijela i vašeg rasporeda

Vjerujemo da će se svatko složiti da je vrijeme da prestanemo slijediti savjete koji ne uzimaju u obzir koliko hektični (i iscrpljujući) mogu biti naši dani i da sve te univerzalne savjete prilagodimo sebi. Zato nije ni čudno što je pametna hidratacija nešto o čemu se danas sve više priča i raspravlja.

Izvor: Pexels

Tehnologija i optimizacija navika

Pametna hidratacija ne govori samo o tome da se morate sjetiti popiti (osam) čaša vode. Riječ je o optimizaciji. Moderni uređaji poput pametnih boca, senzora u aplikacijama ili čak uređaja koji analiziraju vaš znoj, mogu vam reći točno koliko vode trebate. Na primjer, brendovi poput HidrateSpark i Equa lansirali su boce koje svijetle kada trebate uzeti gutljaj. Aplikacije poput Plant Nanny gamificiraju hidrataciju, tako što zalijevate virtualne biljke, ovisno o tome koliko vode popijete.

Znanost je također uzela stvar u svoje ruke. Istraživanja pokazuju da ispijanje vode u pravilnim intervalima tijekom dana pomaže u održavanju razine energije i fokusiranju. Drugim riječima, onaj trenutak kada osjećate da ste na kraju živaca možda nije krivica vašeg posla, nego jednostavno znak dehidracije.

Izvor: Pexels

Svakodnevica mnoge od nas tjera na multitasking i stalnu povezanost. U tom kontekstu, osvježenje uz vodu čini se prirodno i jednostavno, međutim koliko nas doista zna prepoznati znakove dehidracije? Suha usta? Možda. Ali što je s neprestanim osjećajem gladi koji zapravo krije žeđ? Ili onim popodnevnim padom energije zbog kojeg posežete za kavom, a ne za vodom? Sve je to znak da nije važna samo količina nego i učestalost hidratacije.

Kada voda nije dovoljna

Zanimljivo, pametna hidratacija uključuje i priznanje da sama voda nije uvijek najpametniji izbor. Naime, tijekom intenzivnih aktivnosti ili nakon dugog dana, vaše tijelo gubi elektrolite, minerale koji pomažu u održavanju ravnoteže tekućine u vašem tijelu. 

U priču tada uskaču proizvodi poput sportskih napitaka, elektrolitnih dodataka ili čak vode obogaćene mineralima i vitaminima. No, pazite i čitajte deklaracije: nisu svi ovi proizvodi jednaki. Neki sportski napici prepuni su šećera, što nije idealno za prosječnu osobu koja sjedi za stolom cijeli dan. Stručnjaci preporučuju elektrolitne praške bez kalorija ili prirodne opcije poput kokosove vode.

Izvor: Pexels

Mentalni aspekt hidratacije

Kod hidratacije se ne radi samo o tjelesnom zdravlju. Voda ima ogroman utjecaj na naše raspoloženje i mentalnu jasnoću. Istraživanja su pokazala da čak i blaga dehidracija može smanjiti produktivnost i izazvati anksioznost

Također, usporavanje i svjesno ispijanje vode može biti oblik mindfulnessa. Jeste li ikada primijetili kako vas gutljaj hladne vode može prizemljiti? Započnite dan velikom čašom vode prije nego posegnete za kavom i vidjet ćete kako vam tijelo zahvaljuje.

Izvor: Pexels

U doba kada se sve mjeri, bilježi i optimizira, možda se čini smiješnim posvetiti toliko pažnje tako jednostavnoj stvari kao što je voda. Ali ako bolje razmislite, cijela ova priča stvarno ima smisla. Pametna hidratacija nije trend koji će samo tako nestati. Ona govori o osvještavanju važnosti zdravih navika i donosi pravu malu revoluciju u pristupu našem zdravlju i energiji.

Za mamagere koje neprestano hvataju balans između obitelji i posla, za tatagere koji žele izdržati vikend maraton aktivnosti, za poduzetnike koji trebaju energiju za još jedan sastanak – pametna hidratacija mogla bi biti tajni sastojak vašeg uspjeha. 

Zato podignite čašu vode, ali ovaj put neka to bude promišljeno. Na kraju krajeva, što je pametnije od toga da vaše tijelo dobije ono što mu stvarno treba?

Izvor naslovne fotografije: Pexels

#HIDRATACIJA #DEHIDRACIJA #VODA #PAMETNA HIDRATACIJA #WELLBEING #TRENDOVI #ZDRAVENAVIKE

Preporučeni sadržaj