MENU

Parkiraj ego i isključi ekran: Ovo je najopasnija stvar u tvom automobilu

Autor: Dalia Žmegač-Kunić Objavljeno: 12. svibnja 2025.

Što znači biti dobar vozač u 2025. godini? U nastavku pročitaj kako mobitel mijenja tvoju percepciju vožnje, zašto je vozačka distrakcija veća prijetnja od alkohola i koje navike možeš odmah primijeniti da ne postaneš dio crne statistike.

Autor: Dalia Žmegač-Kunić Objavljeno: 12. svibnja 2025.

Ako misliš da si dovoljno dobar vozač da usput možeš „baciti oko“ na novu poruku ili mail, dopusti da ti odmah u startu razbijemo iluziju: nisi. Jer u toj jednoj sekundi dok provjeravaš notifikaciju, tvoje vozilo je već prešlo udaljenost od dva nogometna igrališta. I to bez vozača. 

Zvuči dramatično? Trebalo bi – jer i jest.

Izvor: Pexels

UN tjedan sigurnosti u prometu

Ove godine u svibnju se obilježava UN-ov tjedan sigurnosti u prometu. Ova globalna kampanja podsjeća vozače (i to svih profila, od roditelja koji voze djecu na trening, preko dostavljača koji žongliraju paketima i vremenom, pa sve do korporativnih multitaskera koji žive u autu) na najopasnije navike modernog doba kad je vožnja u pitanju, a jedna od njih je vožnja s pogledom u ekran.

I ne, problem ovdje nije samo u onome "mladi i telefoni". Problem su i stariji, koji su non-stop pod stresom, stalno u žurbi, uvjereni da „samo na sekundu“ mogu uhvatiti još jedan mail, poruku, poziv, GPS rutu, Spotify playlistu… sve dok ne udarimo nekoga, doslovno ili figurativno.

Ova tema pogađa gdje najviše boli jer nas tjera da priznamo sebi ono što izbjegavamo: da ništa nije toliko hitno da zbog toga trebaš riskirati nečiji život – ni svoj, ni tuđi. A opet, navika je jača od logike pa se ekrani pale u vožnji, a prometna statistika neprestano se puni.

Zato ove godine UN ne poziva samo na strože zakone i veće kazne, već na kulturološki zaokret – redefiniciju toga što znači biti pažljiv vozač u 2025. godini. Vožnja bez ekrana nije trend za tech-detox freakove, nego oblik osobne odgovornosti. 

Izvor: Pexels

Zašto je mobitel nova prometna prijetnja broj 1?

Zvuči kao nešto što bi ti mama rekla dok ti šalje meme s naslovom „Vozi, ne skrolaj“, ali podaci govore sami za sebe. Prema WHO-u, korištenje mobitela tijekom vožnje povećava rizik od prometne nesreće čak četiri puta. Još bolje (odnosno gore): pisanje poruka dok voziš, povećava taj rizik čak 23 puta.

U brojkama to izgleda ovako:

Ali nije stvar samo u prometu. To je stvar kulture.

Izvor: Pexels

Kako izgraditi kulturu prometne svjesnosti?

Zamisli prometnu sigurnost kao fitness: ne postaješ „fit“ jednim danom u teretani, nego navikom. Isto vrijedi i za vožnju bez distrakcije. Kultura sigurnosti ne počinje kad se dogodi nesreća, nego se gradi svakom vožnjom, svakom porukom na koju nismo odgovorili dok smo bili za volanom.

Evo nekoliko ključnih smjernica koje UN i stručnjaci ističu:

Uključi vožnju u digitalni wellness

Kao što si isključio notifikacije dok meditiraš ili jedeš s djecom, napravi isto i kad voziš. Postoji „Focus mode“, „Do not disturb while driving“, pa čak i aplikacije koje šalju automatski odgovor „Vozim, javim se kasnije“. Jedna sekunda manje na ekranu znači deset života više na cesti.

Djeca vide, djeca rade

Ako te mališan sa zadnjeg sjedala gleda dok tipkaš na mobitel, nemoj se kasnije čuditi kad ti s 18 godina pošalje poruku dok uči voziti. Prometna kultura počinje na stražnjem sjedalu.

Vozimo kao ljudi, ne kao algoritmi

Navike se ne mijenjaju automatizmom, nego empatijom. Kampanje koje samo broje žrtve ne funkcioniraju. Priče, iskustva i autentične emocije – to su alati prave promjene.

Uključi biznis u sigurnost

Poduzetnici, ovo se tiče i vas: vozači službenih automobila, dostavljači, svi koji žive na cesti – njihovo ponašanje nosi vašu reputaciju. Vrijeme je da brending uključuje i „vozi odgovorno“ kao interni KPI.

Izvor: Pexels

Istraživanja koja razbijaju iluziju multitaskanja

Ako si i dalje među onima koji vjeruju da mogu multitaskati dok voze, imamo loše vijesti. Prema istraživanju Sveučilišta u Stanfordu, samo 2,5% ljudi zapravo može multitaskati bez gubitka fokusa. A svi ostali voze u magli samouvjerenosti.

Još preciznije istraživanje je ono koje je proveo Harvard Medical School u suradnji s MIT-om i koje je pokazalo da kognitivni refleksi pri vožnji opadaju za čak 37 % kada gledamo ekran.

Izvor: Pexels

Zaključak je da mobitel nije retrovizor. Ne trebaš ga gledati dok voziš.

Ovaj UN-ov tjedan sigurnosti podsjeća nas da promet nije igra brojeva. I ako već vozimo te metalne kutije brzinom od 100 km/h, najmanje što možemo napraviti jest biti prisutni. Bez ekrana. Bez distrakcija. Samo ti, cesta i zdrav razum.

Jer ako već biraš playlistu za putovanje, biraj i pažnju. Ako možeš birati dobru kavu za cestu, možeš birati i da se ne javiš na mobitel. Kultura sigurnosti počinje jednim klikom – i to onim koji znači “isključi ekran”.

Izvor naslovne fotografije: Pexels

#TJEDAN SIGURNOSTI U PROMETU #SIGURNOST U PROMETU #PROMET #VOŽNJA #AUTOMOBILI #EKRANI #MOBITEL #MULTITASKING

Preporučeni sadržaj