Peto i ujedno posljednje izdanje konferencije “Izazovi galerija u razvoju publike” održat će se u četvrtak, 21. studenog 2024. godine od 9 do 16 sati, u konferencijskoj dvorani Arheološkog muzeja Istre u Puli. Konferenciju organizira Udruga za poticanje kreativnosti Atanor u suradnji s Istarskom kulturnom agencijom i Arheološkim muzejom Istre.
Konferencija će okupiti stručnjake iz Hrvatske i regije koji će kroz predavanja, okrugli stol i primjere dobre prakse istražiti aktualne izazove galerijske scene i potencijale za suradnju. Peto izdanje nadovezuje se na prošlogodišnje teme i posebno ističe važnost umrežavanja galerija, a u fokusu su aktualni trendovi u razvoju galerijskih praksi i profesionalizaciji sektora.
Konferenciju će pozdravnim govorima u 9 sati uz organizatore otvoriti pročelnica Upravnog odjela za kulturu i razvoj civilnog društva, Emina Popović Sterpin i pročelnik Odjela za kulturu i zavičajnost Istarske županije, Vladimir Torbica.
Održivo tržište umjetnina i galerijska scena
Uvodno će predavanje održati Zdravko Mihočinec, direktor Aukcijske kuće Kontura, o umrežavanju galerija i regulaciji tržišta umjetnina u Hrvatskoj. Predavanje će obuhvatiti ključne korake prema stvaranju stabilne galerijske zajednice i održivog tržišta umjetnina. Alexandra Lazar, predsjednica Asocijacije umetničkih galerija Srbije, podijelit će iskustva umrežavanja srpskih galerija u nacionalno udruženje te izazove i koristi učlanjenja u Federaciju europskih galerija, dok će na okruglom stolu „Izazovi i perspektive: razvoj galerijskih praksi u Hrvatskoj“ biti predstavljeni ključni faktori za profesionalizaciju i rast domaće galerijske scene. U diskusiji će sudjelovati voditelji galerija i povjesničari umjetnosti; Lucia Jerič Palić, Matea Bakotić, Paola Orlić i Sebastijan Vojvoda.
Prilika za razvoj i rast
U drugom dijelu konferencijskog programa Feđa Gavrilović, Dunja Martić Štefan i Matea Bakotić, predstavit će primjere dobre prakse iz domaćih galerija – Gradske galerije Forum, Galerije Artsada te pet galerija u Puli Arheološkog muzeja Istre. Konferencija završava Gallery Networking Labom, interaktivnom radionicom za razmjenu ideja i suradnju među galerijama koju će ove godine voditi povjesničarka umjetnosti Paola Orlić.
Galerijska konferencija je prilika za umrežavanje i dijalog o zajedničkom razvoju galerijske scene u Hrvatskoj. Sudjelovanje je besplatno uz prijavu do 19. studenog na poveznici.
Konferenciju u okviru projekta “Jačanje kapaciteta hrvatskih galerija za razvoj publike” organizira Udruga za poticanje kreativnosti Atanor u partnerstvu s Istarskom kulturnom agencijom i Arheološkim muzejom Istre uz podršku Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske i Erste banke.
Izvor naslovne fotografije: Arheleoški muzej Istre