Vaginalna dehidracija je pojam koji zvuči kao da si zaboravila zaliti fikus. No stvarnost je daleko ozbiljnija i zapravo mnogo, mnogo češća nego što misliš. Ako ti je neugodno pričati o tome, znaj da nisi sama, ali i da šutnja doslovno može pogoršati stvari.
Kao društvo, nevjerojatno smo dobri u otvorenim razgovorima o zdravlju kože, biohackingu, matchi i suplementima. Imamo aplikacije za plodnost, meditiramo uz zvuk oceana i znamo razliku između ceramida i peptida. A kad dođe do vagine? Tu imamo tišinu - ili loše šale.

Kako se vagina mijenja s godinama?
Ono o čemu ne pričamo dovoljno (a trebali bismo) je kako se vagina mijenja s godinama. Kako postaje suša, osjetljivija, ponekad bolna, ponekad čudna, a često neshvaćena. Ne zato što si napravila nešto krivo, već zato što je to prirodni, hormonalno vođeni proces. Kao menopauza. Kao zima. Kao to da više ne možeš pojesti burek u 3 ujutro bez posljedica.
Ali evo što je ironično: žene svake dobi (čak i 25-godišnjakinje na kontracepciji) mogu iskusiti vaginalnu suhoću. I to ne znači da su slomljene, neprivlačne ili stare. To znači da imaju tijelo koje živi u hormonalnoj stvarnosti. I guess what? Tvoje tijelo nije neprijatelj, ali može biti zapostavljeno. A kad se to dogodi, posljedice su stvarne: neugoda, bol, smanjen libido, infekcije, lošiji seks i još lošiji osjećaj vlastitog identiteta.
Dakle, vrijeme je da se probudimo i progovorimo o vaginalnom zdravlju jer vagina je puno više od fiziologije. Ona je emocionalna, hormonalna i da, društveno oblikovana arena u kojoj se i dalje borimo za pravo na znanje, autonomiju i zadovoljstvo.

Što je vaginalna dehidracija?
Vaginalna dehidracija nije tabu, nije sramota i svakako nije nešto što moraš izdržati. Mamager (kao i uvijek) izvlači stereotipe i tabue iz dubine na površinu. I zato, ovo je tvoja prilika za razumijevanje, njegu i napokon — za razgovor.
Vaginalna dehidracija je stanje u kojem sluznica vagine gubi vlažnost, elastičnost i funkcionalnu “spužvastost”. Do toga dolazi jer estrogen (naš glavni hormon zadužen za održavanje vagine sretnom, vlažnom i fleksibilnom) opada. Najčešće tijekom perimenopauze, menopauze, dojenja, uzimanja kontracepcije ili zbog stresa (da, da, onog što ga skupljaš od 2016.).

Što vaginalna dehidracija znači za tvoj (seksualni) život
Činjenica je da vaginalna dehidracija i seks nisu baš najbolji partneri. Suha vagina i dobar seks teško idu zajedno, a to uopće nema nikakve veze s tim koliko si "napaljena", koliko voliš svog partnera, niti koliko je dobar bio uvod u seks. Ovdje se radi o biokemiji. Dakle, ako tvoji hormoni padnu, ako si pod stresom, ako si na piluli, u postpartumu, predmenopauzi, menopauzi ili samo živiš u 2025. sa svim tim životnim overloadom, tvoje tijelo može reći: "Nema više vlage, doviđenja!"
Zbog svega toga, rezultat je takav da seks može postati, u najmanju ruku, manje seksi. Umjesto da je to razigrana, spontana razmjena intimnosti, može postati bolan, neugodan, čak i emocionalno iscrpljujući susret.

Također, suhoća rodnice nije samo fizička stvar. Ona sa sobom donosi i emocionalna pitanja i sumnje poput: “Jesam li ja kriva? Jesam li manje poželjna? Jesam li prestara za dobar seks?”
Mi ćemo ti odgovoriti na to: nisi. Samo ti nitko nije rekao da je vaginalna sluznica jedan od najosjetljivijih barometara hormonskih promjena. I da kad estrogen padne, sluznica se stanji, izgubi elastičnost, a lubrikacija više ne dolazi "na klik".
No, unatoč svemu tome, ovo nije kraj tvoje seksualne priče. Dapače, ovo može biti bolji početak. Jer kad jednom shvatiš što se događa, možeš početi raditi sa svojim tijelom na pravi način, a ne protiv njega. Postoje rješenja, rutine, lubrikanti koji stvarno rade, tretmani koji nisu samo za žene u menopauzi, nego za bilo koju ženu koja želi svoj libido natrag.
Itekako možemo imati seksi život u tridesetima, četrdesetima, pedesetima i dalje. Ali za to moramo izbaciti sram, otvoriti dijalog i prestati glumiti da sve ide kao po loju kad ne ide. Vaginalna suhoća nije sramota, nego poziv da ponovno upoznaš sebe, ali ovaj put s lubrikantom u ruci i bez lažnih očekivanja.

Simptomi i rješenja
Iako većina žena misli kako to tako ide s godinama, rješenja itekako postoje. Da biste ih pronašli, najprije je važno znati prepoznati simptome.
Simptomi vaginalne dehidracije uključuju:
- Svrbež, peckanje, osjećaj zategnutosti
- Bolni seks
- Česte upale mokraćnih puteva
- Osjećaj isušenosti čak i bez ikakvog fizičkog kontakta
Za razliku od sobne biljke, tvojoj vagini neće pomoći da piješ 2 litre vode dnevno (iako, da, molimo te, nastavi s time). Ovdje govorimo o lokalnoj hidrataciji, hormonima, ali i mentalnoj povezanosti s vlastitim tijelom. Ako ignoriraš svoju vaginu dok ti ne zatreba, ona će ti to i pokazati.

Pa, što onda možeš učiniti da tvoja vagina ostane vitalna? Popisali smo neka od rješenja.
Na tržištu danas postoje razne stvari za vaginalnu suhoću. Jedna od njih je lokalni estrogen koji je dostupan u obliku kreme, prstena ili tableta. I da, siguran je, efikasan i nije opasan ako nisi u menopauzi. Iako, napominjemo da prije korištenja bilo kojeg od odabranih rješenja, najprije porazgovaraš i konzultiraš se sa svojim ginekologom.
Sljedeća opcija može biti lubrikant. Ali, naravno, ne bilo koji. Daj si truda i potraži proizvod bez parfema, parabena i gluposti. Gledaj sastojke kao što gledaš etikete na prehrambenim proizvodima.
Pazi na kozmetiku i tuširanja. Ne, tvoja vagina ne treba imati miris lavande. Previše ispiranja može uništiti pH ravnotežu rodnice i dodatno isušiti tkivo, a to nikako ne želimo.
Još jedno od rješenja je nešto do čega ti možda i nije ako imaš bolne odnose. Da, govorimo o seksu, ali s osjećajem. Redoviti seks (ili masturbacija) pomaže cirkulaciji i prokrvljenosti spolnih organa, stoga što ih više koristiš, to im daješ više vitalnosti zbog čega u konačnici možeš itekako biti na dobitku.
I na kraju, ono što je početak i kraj gotovo svakog problema današnjice: mindset + prehrana. Kombinacije te dvije stvari često je ključ za sve ono što nas muči. Primjerice, omega-3 masne kiseline, voda, kvalitetan san i zdrav odnos sa sobom dobitna su kombinacija jer vaginalno zdravlje je doslovno mind-body business.

Zašto je bitno pričati o ovome?
Razgovor o vaginalnoj dehidraciji nije vulgaran, nije “too much” i nije znak da si stara. Šutnja stvara sram i smješta probleme pod tepih. Taj je razgovor važan jer on predstavlja razgovor o zdravlju, zadovoljstvu i integritetu. Ako možeš voditi firmu, odgajati djecu i balansirati sve između, možeš i naučiti nešto novo o vlastitoj anatomiji.
A to znači da vagina nije samo seksualni organ, nego je i kompas za vlastito zdravlje. Započni od iskrenog pogleda u ogledalo i još iskrenijeg razgovora sa sobom (i svojim ginekologom). Tvoja vagina nije zauvijek ista, ali može biti zauvijek funkcionalna, vibrantna i - radosna.
I za kraj, ako si danas naučila nešto novo o sebi, napravi još jednu stvar: pričaj o tome. S prijateljicom, s partnerom, sa sobom... Pričaj glasno, otvoreno, bez zadrške. Jer suhe teme ne moraju imati suhe ishode.
Izvor naslovne fotografije: Pexels