Sjećate li se da ste ikada imale valove vrućine na poslu, ali vam je bilo neugodno reći nešto pred kolegama, pa ste istrpjele nelagodu? Jeste li se osjećale umorno, dekoncentrirano i često zaboravljale stvari (brain fog) na poslu, a niste znale prepoznati što stoji iza toga? Vrlo je moguće da vam je nelagodu prouzročila (peri)menopauza.
Možda je napokon vrijeme da se otvoreno priča o tome što menopauza znači za žene i kako na njih utječe, jer ona ne znači samo izostanak menstruacije (da bar). Tu je još puno simptoma koji utječu na žene, a o kojima se premalo zna te o kojima je ženama ponekad i neugodno pričati.
Menopauza na poslu
U prosjeku, 25 % žena koje prolaze kroz menopauzu, osjećaju kako njezini simptomi utječu na njihov posao i to kako se na poslu osjećaju. Najčešće se tu radi o manjku koncentracije, umoru, valovima vrućine (valunge), a često je tu i zaboravljivost (mentalna magla) te depresivnost ili anksioznost.
Sve su ovo simptomi koji sami po sebi mogu lako poremetiti raspoloženje i svakodnevicu, a kada se događaju na poslu, još ih je teže “preživjeti”. Neovisno o tome što vas muči, poslodavac rijetko dopušta da to utječe na vašu radnu sposobnost i produktivnost. A još je teže kada ono što vas muči nije pod vašom kontrolom, već u rukama hormona, ako se možemo tako izraziti.
Budući da u društvu oduvijek postoji određeno mišljenje kako hormoni jako utječu na žensko ponašanje, a žene se ionako puno puta osjećaju prozvano zbog izražavanja svojim emocija (jer to je tako tipično ženski), puno njih, kada dođu do menopauze, pokušavaju to sakriti kako ne bi bile izložene nekim negativnim komentarima ili podcjenjivanju.
Ako nikada u životu niste doživjele onaj trenutak da vam kolega ili bilo koji muškarac kaže “jesu ti oni danu u mjesecu pa si tako živčana?”, you lucky girl. Ali ako jeste, sasvim je razumljivo da želite izbjeći dodatno seksističko komentiranje simptoma vaše menopauze, pogotovo u radnoj okolini.
Ali nažalost, bez pričanja o tome i bez pravilnog educiranja, teško da ćete naići na potrebno razumijevanje. I zato je bitno osvijestiti da menopauza nije ni tabu ni nešto čega se treba sramiti.
I poslodavci bi trebali pomoći
I to je tek prvi korak, da vi osvijestite da su promjene koje se događaju vašem tijelu normalne, kao i promjene u tjelesnoj temperaturi, raspoloženju ili nečem trećem. Kako su došli, tako će s vremenom i proći, ali jednom kada se educirate i znate što vas potencijalno očekuje, sve je nekako lakše. Ipak, nije ni sve na vama. Ponekad vam treba i potpora od strane drugih kolega ili poslodavca.
Jedan upitnik proveden među zaposlenim ženama od 45 do 60 godina, pokazao je kako žene žele da:
- poslodavci i menadžeri imaju više znanja i svijesti o menopauzi.
- Da budu sposobniji razgovarati o tome i dogovoriti odgovarajuće prilagodbe na poslu.
- Da osiguraju obuku za zaposlenike i razviju podržavajuće politike
Otvoreni razgovor o menopauzi i utjecajima koje ima na adekvatno odrađivanje zadataka na poslu, trebao bi postati sasvim normalan dio svake otvorene i zdrave radne okoline. Jer trenutno, malo koja žena na poslu može otvoreno razgovarati o svojoj menopauzi, bez da joj se okolina smije, izruguje ili je ignorira.
U mirovinu zbog menopauze?
Nekim je ženama rad s neugodnim simptomima menopauze toliko težak da se odlučuju na raniji odlazak u mirovinu ili skraćeno radno vrijeme, što za njih u krajnjem slučaju znači i dosta veliki gubitak prihoda te mirovinskih doprinosa. A nemojmo zaboraviti i na nezadovoljstvo, jer postoje one žene koje vole svoj posao i ne žele otići u prijevremenu mirovinu, a osjećaju pritisak da moraju jer se ne mogu nositi s promjenama koje menopauza unosi u njihov poslovni život i karijeru.
Podaci pokazuju da jedna od četiri žene razmišlja o napuštanju posla upravo zbog menopauze, dijelom zato što ne osjećaju da mogu tražiti prilagodbe koje bi im bile potrebne kako bi nastavile sa svojim radom.
Neke od prilagodbi na koje ovdje mislimo su fleksibilniji radni uvjeti, više pauza, dostupnost programa psihološke potpore i slično. Ipak, ono najvažnije je edukacija i otvorena komunikacija.
Budite nježne prema sebi
I onda kada vam je na poslu teško, zaboravljate zadatke, nervozne ste ili razdražljive, kolege vas ne razumiju. U svim tim situacijama nemojte zaboraviti biti nježne prema sebi. Pokušajte osvijestiti što vam treba. Ponekad će to biti mlaki tuš nakon radnog dana, ponekad neki vaš omiljeni self-care ili par sati samoće i tišine, nekad čak i slobodan dan na poslu. Možda dođe i onaj dan kad vam ništa od navedenog neće u potpunosti pomoći. Ali ti to nije razlog da kritizirate samu sebe ili da budete ljute na sebe. Radije si dopustite dan da budete ljute na cijeli svijet. Onaj vama važni dio svijeta to će sigurno razumjeti.
Često čujemo da menopauza može biti osjetljiva tema za razgovor, ali iskreno ne vidim zašto bi to bilo tako, budući da se radi o sasvim prirodnoj pojavi koju ni jedna žena ne može izbjeći, a ni svojevoljno utjecati na to kako će se ona manifestirati. This to shall pass.
Izvor naslovne fotografije: Pexels