MENU

Mamager istraživanje: Jesu li muškarci zaista financijski neovisniji od žena?

Autor: Ivana Radić Objavljeno: 1. listopada 2024.

Što su rezultati istraživanja o stereotipima pokazali kada je riječ o financijskoj neovisnosti žena i muškaraca?

žena plaća svojim novcem
Autor: Ivana Radić Objavljeno: 1. listopada 2024.

Unatoč društvenom narativu da prosječna žena sigurno ima najmanje 7 kartica koje “pegla” u shoppingu, i dalje je većinsko vjerovanje da su muškarci financijski stabilniji i neovisniji. Koje bi bilo objašnjenje? Pa 6 od tih 7 kartica sigurno glasi na muža, jer koja žena plaća svojom karticom?

Šalu na stranu (čitaj: šutni ju nogom na stranu). Istraživanjem o stereotipima htjele smo (između ostalog) saznati kako kao društvo većinski gledamo na financijsku neovisnost kod muškaraca i žena pa smo tako u istraživanju mjerile koji se postotak ispitanih slaže ili ne slaže s izjavom da su muškarci financijski neovisniji od žena. 

Izvor: Mamager/ Izložba stereotipa

Kada je riječ o ovoj izjavi, treba u obzir uzeti i široko rasprostranjeno društveno očekivanje koji će nevidljivi teret “providera” staviti na leđa muškarcu. Da je u istraživanju bilo postavljeno pitanje, treba li muškarac biti financijski neovisniji od žene, postotak slaganja bi vjerojatno bio veći.  

Isto tako treba biti svjestan još nekih činjenica, koje su u našim očima razočaravajuće, ali ih to ne čini manje istinitima. Udio žena na tržištu rada u Hrvatskoj dosta je ispod EU prosjeka, a isto tako podaci o jednakosti spolova na razini Europe pokazuju kako muškarci u prosjeku zarađuju više od žena. Već smo pisale da žene u prosjeku biraju manje plaćene profesije, da ih je malo na vodećim pozicijama, da tržište rada funkcionira na način koji bolje odgovara muškarcima i tri točkice. 

Izvor: Mamager/ Izložba stereotipa

Što su pokazali rezultati?

Rezultati istraživanja nisu nas izuli iz cipela, jer neke od rezultata smo mogle pretpostaviti. 

Reprezentativni uzorak ispitanih pokazao je kako se 48 % ispitanih muškaraca slagalo s izjavom  kako su “muškarci financijski neovisniji od žena”. Njih 38 % nije se složilo, ostali su ostali suzdržani, odnosno nisu se ni složili ni ne.

S druge pak strane, čak 70 % ispitanih žena nije se složilo s tom izjavom, 20 % se složilo, a ostale su bile stuck in the middle.

Ovo je jedna od tvrdnji u kojoj je došlo do najveće razlike u udjelima neslaganja između muškaraca i žena. 

Zanimljiva je i činjenica da su oba spola negativno odgovorila na tvrdnju da su muškarci bolji u vođenju financija u kućanstvu. Znači muškarac je financijski neovisniji, ali hajde radije da žena raspolaže tim novcima u kućanstvu? Isto tako dosta su podijeljeni stavovi ispitanika (44 napram 45 posto koji se slažu ili ne slažu) bili i kod stava vezanog za ravnopravno sudjelovanje muškaraca i žena u obiteljskim financijama. Oko financija se baš lome koplja, čini se.

Izvor: Mamager/ Izložba stereotipa

I da, treba naglasiti da je dio rezultata svakako mišljenje ispitanika, ali ponekad nas i realno stanje u društvu prebaci na jednu ili drugu stranu, gdje naše izjave nisu samo naš stav, već su i odraz stanja društva. 

Jednake prilike 

Činjenica je da su muškarci, gledajući generalno, često u boljim financijskim pozicijama, iz već prije navedenih razloga. Istina je da i danas postoje obitelji koje funkcioniraju tako da muškarac radi, a žena je kod kuće s klincima i ne radi. A isto tako postoje i one situacije gdje žena zarađuje jednako kao i partner pa i više, gdje živi sama i sama se financira i još sto različitih životnih situacija. 

Ni jedna od tih situacija nije loša, niti bi ju trebalo osuđivati, sve dok svatko živi onako kako hoće i kako je on/a izabrao/la. 

Izvor: Unspash

Ali bi svakako trebali raditi na tome da u društvu što je više moguće izjednačimo prilike za postizanje financijske neovisnosti i samostalnosti za sve, i žene i muškarce, jer vjerujte mi da je, neovisno o stavovima i stereotipima, financijska neovisnost nešto čemu bi svi trebali težiti. 

Možda su jednake prilike prvi korak ka tome. 

 

Izvor naslovne fotografije: Pexels

#RAZBIJAMOSTEREOTIPE #STEREOTIPI #FINANCIJSKANEOVISNOST #IZLOŽBA STEREOTIPA

Preporučeni sadržaj