MENU

Mamager tips: Kako dati otkaz?

Autor: Ivana Radić Objavljeno: 20. prosinca 2024.

Postoje odluke i stvari u životu koje su teške, ali neizbježne. Jedna od njih je i dati otkaz na poslu. Mamager to the rescue, ovo su naši savjeti za bezbolno davanje otkaza, raspisani u 5 kratkih, ali važnih crtica.  

Autor: Ivana Radić Objavljeno: 20. prosinca 2024.

Vjerujem da među vama ima onih koje su imale neugodne prekide poslovne suradnje, kao i onih koje nikada u životu nisu dale otkaz ili onih koje žele promijeniti posao, ali boje se dati otkaz. Čak i ako ste otkaz dale već par puta, nekoliko dobrih savjeta nikada ne može škoditi. Isto tako, statistički podaci pokazuju da kroz život promijenimo oko 12 poslova – vjerojatnost da ćemo barem jednom od tih 12 morati dati otkaz je dosta velika.

O odlukama

Odluka o davanju otkaza nikada nije lagana, a još je teže to priopćiti nadređenima. Bilo da odlazite u dobrim odnosima, ili su vam se u firmi zamjerili pa tražite što brži izlaz iz trenutnog poslovnog kolektiva, važno je voditi računa o tome kako adekvatno, profesionalno i dostojanstveno završiti jednu poslovnu etapa.

Izvor: Pexels

Uz sve to, vjerojatno ćete se prvo mjesecima pitatiJe li ovo dobra odluka za mene, je li vrijeme, što ako požalim…” i ostatak društva negativnih misli kojima prelako pokleknemo. Ali sjetite se da su teške odluke često one čiji se rezultat pokaže najboljim, čak i ako tome prethodi teži period prilagodbe. Ali bez odluka ne ide. Nemojte dopustiti da vas struja vuče kroz život bez vašeg vlastitog uplitanja.

Životne (i poslovne) mudrosti

Mama me od malih nogu učila da nikada ne zalupim ni jedna vrata za sobom i kroz život stvarno pokušavam njegovati taj savjet, koji će vam dobro doći i u poslovnom svijetu. Svijet je jednostavno premalen da biste iza sebe “rušili mostove” jer nikada ne znate što i tko vas očekuje u budućnosti. Ipak, i uz sve ovo, potrebno je znati svoju vrijednost i ne dopustiti da ju poslovna okolina ili situacija na bilo koji način umanji. Jer na kraju dana, to je samo posao i mi smo samo zaposlenici i svi smo (zapamtite ovo jako dobro) zamjenjivi.

Ako ste odlučile da je vrijeme za promjenu posla, hrabro čitajte dalje i pripremite se da odluku o davanju otkaza napokon pretvorite u aktivnost i actually, date taj otkaz!

Evo kako.

Izvor: Unsplash

Za početak, ne ovako kao na slici. 

Razmišljanje, planiranje, izvedba

Nema ovdje zlatnog pravila, situacija i odluka vezana za davanje otkaza nikada nije ista kod svih, ali bitno je da odluka nije ishitrena. Dati otkaz i kasnije shvatiti da ste pogriješili nije najgora stvar na svijetu, ali ako je moguće, treba ju izbjeći. Zato je bitno da dobro razmislite o svojim koracima nakon što date otkaz, nešto kao u šahu. Jednom kada odlučite finalno, bitno je najaviti otkaz poslodavcima, pazeći da se prvo obratite onim ljudima koji hijerarhijski to prvi moraju saznati. Također uzmite u obzir otkazni rok koji vam je propisan ugovorom o radu i probajte to maksimalno poštivati. Jednom kada ste ujednačili te dvije stvari, vrijeme je za dogovaranje razgovora i priopćavanje odluke. Isto tako, ako osjećate da vam je previše stresno, možete napisati i otkazno pismo ili e-mail, kako biste poslodavca uveli u vašu odluku, ali budite spremi na to da će se dio te formalnosti svakako dogoditi uživo. 

Budite iskreni, ali profesionalni

Poslodavac će vas vjerojatno pitati na koje radno mjesto odlazite i zašto. Odgovorite iskreno. Nema potrebe da muljate jer u većini slučajeva laganje bude očito. Isto tako, unaprijed razmislite koje detalje sve mislite podijeliti. Niste nužni bivšem poslodavcu polagati račune i s njim/njom dijeliti detalje onoga što ste dogovorili na novom poslu, ali korektno je od vas da kažete gdje odlazite i koji su razlozi.

Čak i ako su razlozi neugodni, dobro ih je izgovoriti naglas. Možda će to poslodavcu otvoriti oči, možda ćete time pomoći bivšim kolegama koji ostaju na tom poslu, možda će vaša iskrenost potaknuti promjenu. Isto tako, budite spremni i na to da vaša iskrenost ne promijeni ništa i da ju se shvati kao napad (da, događa se nažalost), ali to neka vas ne brine. Vi ste napravili ispravno i to je jedino bitno, da sami sa sobom budete u miru.

Izvor: Pexels

Prvi dojam bitan je kao i zadnji

Na poslu ste se vjerojatno potrudili ostaviti dobar prvi dojam kada su vas tek zaposliti. E pa sada je vrijeme da se potrudite ostaviti i dobar zadnji dojam, kada odlazite. Ponudite se da pomognete pripremiti vašu zamjenu ili da nekome od kolega objasnite dio za koji ste vi trenutno zaduženi, kako posao ne bi patio previše nakon vašeg odlaska. Budite otvoreni i prema kolegama, nemojte da se i njih dovede pred gotov čin. Ali naravno, kolegama se povjerite tek kada napravite onaj formalni dio davanja službenog otkaza.

Spremite se na različite scenarije

Koliko se god vi dobro pripremili za davanje otkaza, situacija nije potpuno u vašim rukama tako da se pripremite na različite scenarije. Jedan od njih je da vam poslodavac ponudi nove uvjete kada čuje da želite otići. Bitno je da prije davanja otkaza razmislite što bi se idealno trebalo promijeniti na sadašnjem poslu, da biste vi htjeli ostati. Ako vam se ponudi da “uvjetujete”, izrecite svoje želje i držite se toga. Ako pak nema te promjene koja bi vas držala tamo, nemojte da vas ponude poslodavca zbune. Budite dosljedni i držite se čvrsto svoje odluke. Zato je bitno biti sigurna u odluku, da vas utjecaji sa strane ne mogu “baciti s tračnica”. Isto tako, moguće je da će poslodavac htjeti da odmah napustite radno mjesto, bez otkaznog roka (teško moguće, ali moguće). Na vama je da ostanete mirni i da zapamtite sljedeće: nemojte ništa od toga shvatiti osobno ili kao napad na vas. Ima i onih situacija gdje će vam htjeti nabijati grižnju savjesti, ali ne dajte se. Zapamtite svoju vrijednost i isto tako budite svjesni da niste nikome ništa dužni.

View this post on Instagram

A post shared by Ken Coleman (@kencoleman)

Osigurajte sljedeći korak

Možda očit savjet, ali vrlo bitan. Prije nego odlučite dati otkaz na trenutnom poslu, dogovorite sve uvjete i detalje na novom poslu, tražite službenu i potpisanu ponudu, potpišite službenu papirologiju – bilo što, samo se osigurajte da na kraju ne ostanete bez oba posla. Iako, ni to nije bezizlazna situacija, ali dobro je izbjeći takav stres. 

“It’s just a job”

U svakom slučaju, pred vama je pomalo izazovna situacija, ali to ne znači da se pred njom moramo pokriti po ušima, zabiti glavu u pijesak, ili zažmiriti i čekati da prođe sama od sebe. Nemojte da vas strah od otkaza drži na mjestu i to pogotovo ne na mjestu gdje ste nezadovoljni, nesretni, ili gdje ne ispunjavate svoj puni potencijal.

Najgora stvar nije da razgovor o otkazu bude neugodan ili da vam bivši poslodavac zamjeri tu odluku, ili čak da donesete krivu odluku o otkazu. Najgora stvar je da ostajete negdje gdje osjećate da nije vaše mjesto, gdje nemate perspektivu, gdje vas preplavljuje stres, i da ne nabrajamo dalje.

Na kraju krajeva, to je samo posao. A ako je vjerovati statistici, čeka vas još barem 10 različitih along the way. Budite hrabri i napravite ono što je najbolje za vas, bez straha!

Izvor naslovne fotografije: Pexels

#BIZNIS #OTKAZ #MAMAGER TIPS

Preporučeni sadržaj