Koliko vam se samo puta dogodilo da sjedite na važnom sastanku, pokušavate ostaviti dojam samopouzdanja dok se istovremeno borite s neugodnim simptomima menopauze poput valunga, iscrpljenosti i moždane magle?
Isto tako, vjerujemo kako vam se dok ste se spremali za posao, nebrojeno puta desilo da pažljivo birate odjeću koja će sakriti eventualne tragove menstruacije, dok ste istovremeno tjeskobni zbog mogućih neugodnih situacija.
Sve ovo nisu rijetke situacije, već svakodnevica mnogih žena koje nastoje balansirati svoje biološke cikluse i profesionalne živote u radnim sredinama koje još uvijek nisu prilagođene njihovim potrebama.
Menstruacija i menopauza nisu teme koje ulaze u radne ručkove, strategijske sastanke ili društvene razgovore uz kavu u uredskoj kuhinji. Čak i kada se spomenu, često su predmet podsmijeha, neugodnosti ili, još gore, uvredljivih komentara. Međutim, ignoriranje ovih tema ne čini ih manje stvarnima. One su duboko ukorijenjene u svakodnevni život žena i imaju izravan utjecaj na njihovu radnu sposobnost, samopouzdanje i ukupnu dobrobit.
No zašto o tome ne razgovaramo više? Zašto su menstruacija i menopauza još uvijek tabu u radnom okruženju? Možda zato što je lakše držati ih pod tepihom nego se suočiti s vlastitim predrasudama i društvenim normama koje ignoriraju realnost ženskog iskustva.
Zašto je važno govoriti o menstruaciji i menopauzi?
Biološke faze poput menstruacije i menopauze nisu izbor, već prirodni dio života svake zdrave žene. I dok muškarci prolaze kroz svoje izazove, teško je ignorirati činjenicu da simptomi menstruacije (od bolova do emocionalne osjetljivosti) ili fizičke promjene menopauze (poput valunga i nesanice) mogu biti iscrpljujući, osobito u stresnim radnim situacijama.
Podaci iz Engleske i SAD-a pokazuju da ove faze mogu značajno utjecati na radnu produktivnost, odnose s kolegama i čak pridonijeti odluci žena da napuste određena radna mjesta. Međutim, u Hrvatskoj tek počinjemo glasnije razgovarati o tome. Istraživanje koje provode CESI i Pstaboo prvi je korak prema razumijevanju kako menstruacija i menopauza oblikuju iskustva žena na poslu te što možemo učiniti kako bismo stvorili bolju radnu kulturu.
Poziv na akciju
CESI i Pstaboo svojim istraživanjem (i anketom) žele razbiti šutnju i potaknuti stvaranje radnih mjesta koja su prilagođena potrebama žena. Cilj je prikupiti podatke o iskustvima žena na radnom mjestu, razumjeti njihove potrebe te raditi na stvaranju boljih uvjeta.
Uključite se!
Pozivamo sve žene koje su u posljednjih pet godina iskusile menstruaciju ili (peri)menopauzu na poslu da ispune kratki anketni upitnik i doprinesu ovoj važnoj inicijativi: Ispunite upitnik ovdje.
Vaša iskustva ključna su za razumijevanje stvarnih izazova s kojima se žene suočavaju i za stvaranje boljeg radnog okruženja za sve nas.
Ovaj kratki anketni upitnik je namijenjen ženama koje su u posljednjih 5 godina imale iskustvo menstruacije ili (peri)menopauze na poslu. Istraživanje NE uključuje: žene s težim slučajevima menstruacije poput endometrioze i adenomioze jer smatramo da endometrioza i adenomioza zahtjeva veći fokus i angažman nego što možemo obuhvatiti ovim upitnikom.
Hormoni u boardroomu: Vrijeme je za otvoreni razgovor!
Kao društvo, trebamo se zapitati: kakvu radnu kulturu želimo graditi? Ona koja potiče zaposlenike da se osjećaju podržano i razumijeno ili onu koja ih tjera da svoje stvarnosti skrivaju u tišini?
Započnimo stvaranjem prostora za razgovor. To znači edukaciju poslodavaca, podizanje svijesti među kolegama i donošenje politika koje uzimaju u obzir potrebe žena.
Istraživanja, poput ovog koje provode CESI i Pstaboo, važan su dio slagalice. Kroz prikupljanje podataka i glasova žena, možemo prepoznati gdje su praznine i kako ih popuniti. Svaka priča, svako iskustvo, doprinosi većem cilju: stvaranju radnih mjesta koja poštuju i podržavaju svoje zaposlenike.
Na kraju, vrijeme je da radna kultura postane odraz suvremenog društva, onog koje prepoznaje da su žene jednako vrijedne i moćne, i to ne unatoč svojim biološkim procesima, već zbog njih. Uklonimo stigmu, razbijmo šutnju i stvorimo svijet gdje se nitko ne mora ispričavati zbog svoje prirode.
Promjena počinje sada – s nama.
Izvor fotografija: CESI
Izvor naslovne fotografije: Pexels