MENU

Je li planiranje obitelji postalo poput project managementa?

Autor: Dalia Žmegač-Kunić Objavljeno: 14. siječnja 2025.

Roditeljstvo i planiranje obitelji danas više nisu samo instinktivno vođena avantura ljubavi i preživljavanja. Umjesto toga, čini se kao da roditelji danas moraju postati CEO-i vlastitog malog obiteljskog startupa. No, kako smo došli do točke u kojoj smo od emocionalne spontanosti roditeljstva stigli do analiziranja svakog koraka kao da vodimo tehnološku firmu u Silicijskoj dolini?

Autor: Dalia Žmegač-Kunić Objavljeno: 14. siječnja 2025.

Većina ljudi koji maštaju o braku, djeci i obitelji zamišljaju svoj život kao skladnu romantičnu priču u kojoj imaju bajkovito vjenčanje, nakon čega odmah stigne prekrasna beba i savršen život napokon može početi. 

Izvor: Pexels

No, isto tako, sve je više onih koji shvaćaju da je mašta jedno, a realnost drugo i da planiranje obitelji nije nešto što samo zamislimo, a sutra se ispuni. Kako bi moja prijateljica rekla: “trudnoća nije emisija po željama”, a uz to planiranje obitelji sve manje izgleda kao spontana, organska avantura, a sve više nalikuje na projektni zadatak s Excel tablicama, aplikacijama za praćenje plodnih dana i to-do listama

Umjesto da planiranje obitelji započinje emotivnim razgovorom o budućnosti, često počinje pitanjima poput: „Jesmo li financijski spremni?“, „Kako će ovo utjecati na našu karijeru?“ i, možda najviše od svega, „Kako to uklopiti u naš plan?“

Izvor: Pexels

Parovi koji su nekada jednostavno krenuli u stvaranje obitelji danas često imaju detaljan plan s vremenskim rokovima, budžetima, istraživanjem najboljih vrtića, dadilja i procjenama mogućeg utjecaja na karijeru. Dok se na papiru ovo čini kao odgovoran pristup, jedno pitanje ostaje u zraku: Je li planiranje obitelji izgubilo dušu?

Izvor: Pexels

Obitelj kao projekt s rokovima

Ako ste ikada čuli rečenicu poput "Planiramo dijete krajem iduće godine", onda jako dobro znate o čemu pričamo. Iza svega toga stoji činjenica kako se parovi danas suočavaju s golemim pritiscima (od usklađivanja karijera, kupovine stana ili kuće, do osiguravanja financijske stabilnosti prije dolaska djeteta). Svi ti faktori transformiraju odluku o obitelji iz emotivne u stratešku.

Istraživanja pokazuju da moderni parovi provode više vremena u razmatranju kada i kako imati djecu nego u odluci zašto. Takvo projektno razmišljanje može smanjiti stres u nekim aspektima, ali također nosi rizik da obiteljski život postane još jedan zadatak koji treba odraditi.

Također, aplikacije za praćenje plodnosti, analize DNA za predviđanje genetskih rizika, čak i algoritmi za odabir najboljih trenutaka za začeće – sve to dodatno komplicira proces. Tehnologija, koja bi trebala olakšati život, često uvodi element prevelike kontrole i anksioznosti. Stručnjaci upozoravaju da preveliko oslanjanje na tehnologiju može oduzeti intuiciju i povezanost iz iskustva roditeljstva

Izvor: Pexels

Kad karijera postane suparnik roditeljstvu

Još jedan element koji ulazi u igru je naizbježna potreba za usklađivanjem karijere i roditeljstva. S jedne strane imamo društveni pritisak da "ne žurimo s djecom" kako bismo prvo izgradili karijeru, dok s druge strane kuca biološki sat.

Istraživanja pokazuju da žene koje odgađaju majčinstvo često imaju veće šanse za financijsku sigurnost, ali se istovremeno suočavaju s većim rizicima u trudnoći i roditeljstvu u kasnijim godinama. Planiranje obitelji tako postaje vježba s konkretnim planom i strategijama, a ne opuštena odluka vođena ljubavlju i intuicijom.

Izvor: Pexels

Neizbježni sudar očekivanja i stvarnosti

Unatoč svim planovima, obitelj rijetko ide prema predviđenom scenariju. Djeca nisu projekti s predvidivim ishodima. Oni su male osobe s vlastitim emocijama, idejama i snovima. Pokušaj kontroliranja svake sitnice često završava frustracijom i osjećajem neuspjeha.

Stručnjaci poput Esther Perel često ističu da je moderna opsjednutost kontrolom zapravo reakcija na nesigurnost svijeta oko nas. No, obitelj je mjesto gdje ta nesigurnost treba biti prihvaćena kao dio života, a ne faktor koji pokušavamo eliminirati.

Izvor: Pexels

No, možemo li se, usprkos svim aplikacijama, rokovima i planovima, vratiti spontanosti i emocijama koje čine obitelj stvarno posebnom? Odgovor, kao i u svemu u životu, leži u ravnoteži. Koristite tehnologiju i planiranje kao alat, ali ne dopustite da postanu smisao.

Planiranje obitelji je prije svega iskustvo učenja, prilagođavanja i pronalaženja radosti u kaosu. U vremenu koje od nas traži da budemo savršeni u svemu, možda je najveći izazov dopustiti sebi da budemo nesavršeni – i kao roditelji, i kao partneri, i u konačnici - kao ljudi.

Roditeljstvo je, na kraju krajeva, najnepredvidljiviji, ali i najnagrađujući projekt koji ćete ikada voditi. Samo nemojte zaboraviti da u ovoj priči nema krajnjeg roka. Samo beskrajna, nevjerojatna priča koju svakako vrijedi doživjeti.

Izvor naslovne fotografije: Pexels

#OBITELJ #DJECA #PLANIRANJE OBITELJI #RODITELJSTVO #MAJČINSTVO #PROJECT MANAGEMENT

Preporučeni sadržaj