Mora li to tako biti i utječe li multitasking u konačnici na mentalno zdravlje žena i majki?
Iako je multitasking u modernoj svakodnevici postao baza i nešto od čega se gotovo nemoguće odvojiti, činjenica je da je danas postalo umjetnost imati sve te uloge i istovremeno sačuvati svježinu i mentalno zdravlje. Gdje su u svemu tome granice i kako bolje balansirati obiteljske obaveze s poslovnima da pritom ne izgorimo, saznajte u nastavku teksta.
Izvor: Pexels
Kako održati ravnotežu i ne osjećati krivnju?
Multitasking neće magično nestati i izbrisati se iz naših života. Osobito ako živimo stilom života u kojem smo primorani biti više toga odjednom, živjeti razne uloge i zadatke koji ne pitaju jesmo li stigle. Međutim i u žongliranju obaveza postoji neki red, a u cilju održanja mentalnog zdravlja, važno je postaviti prioritete i u svemu tome krenuti raditi od najvažnijeg prema manje važnom.
Delegiranje zadataka usred multitasking svakodnevice jedan je od načina kako smanjiti negativne učinke na naše zdravlje. Djeca trebaju majke s punim kapacitetom, a mi trebamo sebe – s kojima ćemo se osjećati dobro, učinkovito, uspješno, posloženo. Uz povremene kvalitetne pauze moguće je postići povećanje produktivnosti.
Naučite reći ne
Ne osjećajte krivnju kada shvatite da je vrijeme reći “ne”. Ova magična riječ može biti sigurna kočnica kada nezaustavljivo jurimo prema burnoutu. Majke su često preplavljene krivnjom i misle kako one moraju sve, kako ne smiju priznati svoje slabosti ili reći da nešto nisu stigle ili bile sposobne odraditi.
Aktivna briga o sebi donosi pravu snagu majkama koje znaju prepoznati koje su njihove stvarne granice i koje se ne boje podvući crtu onda kada je to nužno. Budite najbolja verzija sebe, stoga će, kako bi u Mamageru kažemo, biti ostvaren i pravi omjer “i pohanaca i posla”.
Izvor: Unsplash
Multitasking vs preoterećenost
Tanka je granica između zdravog, povremenog multitaskinga i stalne preopterećenosti u koju možemo upasti uz samo jedan krivi korak. Važno je osluškivati same sebe i shvatiti da svaka od nas može biti i je superžena iako na kraju dana neće naći sve kvačice pored zadataka koji su bili namijenjeni za taj dan.
Bitno je naučiti oglušiti se na poneke društvene norme i očekivanja pojedinaca, ali i na očekivanja od samih sebe uz koja se ne osjećamo savršeno. Nismo same, u društvu živimo s ostalim članovima svoje obitelji, partnerima, prijateljima i kolegama. Svatko bi trebao imati svoje zadatke, ali i pokušati smanjiti teret majki omogućujući im da se tako više fokusiraju na svoje (mentalno i fizičko) zdravlje.
Prepoznavanje pravih putokaza i istraživanje alternativnih strategija važni su kako bi superžene u nama ostale čvrstih plašteva, snažnih bicepsa i širokih osmijeha na licu.
Izvor naslovne fotografije: Pexels