MENU

Zaboravite na “Tako smo mi odrastali” - nova pravila roditeljstva su ovdje!

Autor: Dalia Žmegač-Kunić Objavljeno: 7. veljače 2025.

Što znači zdravo roditeljstvo u 2025.? Kako izgleda obitelj koja ne samo da preživljava, već i uspijeva u ovom hiperbrzom, digitaliziranom svijetu gdje se TikTok mudrosti miješaju s pedijatrijskim savjetima, a AI asistenti podučavaju djecu programiranju?

Autor: Dalia Žmegač-Kunić Objavljeno: 7. veljače 2025.

Godina je 2025., a tradicionalne slike obitelji iz školskih udžbenika odavno su prošlost. Znate one fotografije – nasmijani tata u odijelu, mama s pregačom, dvoje djece koji mirno sjede za stolom i večeraju uz osmijeh. 

Danas obitelji više nalikuju ekipi na posebnoj misiji: jedno dijete na online satu jezika, drugo u kutu sastavlja LEGO svemirsku stanicu, dok roditelji balansiraju između dogovaranja novih sastanaka, osmišljavanja novih business strategija i pripreme zdrave večere (ili barem nečega što se može nazvati večerom).

Ako uzmemo sve to u obzir, zanima nas što onda uopće znači zdravo roditeljstvo u 2025.?

Izvor: Pexels

“Tako je to bilo u moje vrijeme”

Svi smo to čuli barem jednom, bilo od vlastitih roditelja, rodbine ili nasumične osobe u trgovini dok naše dijete na podu izvodi performans dostojan Oscara. "Mi smo odrastali bez ekrana, batine su bile odgojna metoda, nitko nije pričao o osjećajima – i evo nas, ispali smo sasvim normalni!"

Ali jesmo li stvarno?

Odrasli smo u generaciji koja se borila s emocionalnom nepismenošću, u kojoj je "ne pričaj gluposti" bio standardni odgovor na djetetove osjećaje, a roditeljstvo se svodilo na preživljavanje. Danas, u 2025., znamo bolje – ili bismo barem trebali. Nova pravila roditeljstva ne dolaze iz nostalgije za prošlim vremenima, već iz znanosti, iskustava i, da - čak i TikToka.

Izvor: Pexels

Od “preživljavanja” do svjesnog roditeljstva

Prošle generacije odrasle su uz "Pusti dijete da plače, ojačat će mu pluća", dok danas znamo da je ignoriranje dječjeg plača najbrži put do nesigurne privrženosti i problema s povjerenjem. Nekada se govorilo da emocije nisu važne, dok danas učimo kako regulirati stres i kako naučiti djecu da prepoznaju i izraze ono što osjećaju.

Stručnjaci već godinama upozoravaju da emocionalna pismenost nije luksuz, već temelj zdravog razvoja djeteta. I ne, to ne znači da smo previše popustljivi – znači da znamo kako funkcionira dječji mozak i koristimo tu informaciju umjesto metode "tako se uvijek radilo".

Izvor: Pexels

Discipliniranje ili razumijevanje?

Priznajmo – roditeljstvo u 2025. godini dolazi s izazovima o kojima naši roditelji nisu ni sanjali. Ne samo da moramo pratiti mentalno zdravlje i akademske uspjehe djece, nego i ograničiti vrijeme na ekranima, naučiti ih da AI nije uvijek u pravu, paziti na online sigurnost i paralelno voditi posao ili graditi karijeru.

Ali ono što sigurno znamo jest da strah više nije odgojna metoda. Stručnjaci kažu da se dugoročno discipliniranje kroz kazne i prisilu ne isplati. Dijete će se možda ponašati bolje, ali ne zato što razumije zašto nešto ne smije, već zato što se boji posljedica.

Upravo zato moderne metode odgoja uključuju granice koje nisu postavljene kroz autoritet, već kroz povezanost i razumijevanje. Ne, to ne znači da roditelji trebaju postati djetetovi najbolji prijatelji i da se zamagli granica između roditelja i djeteta, već da postanu sigurna baza s koje dijete može istraživati svijet bez straha od odbacivanja i osude.

Izvor: Pexels

Rad od kuće, fleksibilni poslovi i nova obiteljska dinamika

Osim što odgajamo djecu drugačije, odgajamo ih u potpuno drukčijem svijetu. Nekad je obitelj imala jasno definirane uloge: otac na poslu, majka kod kuće, djeca u školi. Danas su granice između rada i obiteljskog života gotovo nepostojeće.

Mnogi roditelji rade od kuće, freelance poslovi su postali norma, a djeca su često prisutna u svakodnevnim poslovnim obavezama roditelja. To znači da se od njih očekuje veća razina samostalnosti, ali i da roditelji moraju pronaći ravnotežu između rada i obitelji bez klasične podjele uloga na “onaj tko donosi novac” i “onaj tko brine o djeci”.

Ovo donosi i dodatne izazove. Primjerice, moramo znati kako postaviti granice kad ti je ured u istoj sobi gdje se dijete igra ili kako objasniti djetetu da si fizički prisutan, ali ne možeš u tom trenutku biti dostupan. Prijašnje generacije nisu imale ove dileme.

Izvor: Pexels

Djeca su pametnija, svjesnija, ali i osjetljivija

Jedan od najvećih izazova modernog roditeljstva je ravnoteža između zaštite i osamostaljenja. S jedne strane, želimo da naša djeca budu sigurnija, zdravija i emocionalno inteligentnija nego što smo mi bili. S druge strane, postoji realna opasnost da ih previše zaštitimo od svijeta, čime ih činimo nesposobnima da se nose s izazovima odraslog života.

Iako nova pravila roditeljstva potiču razgovor, razumijevanje i emocionalnu povezanost, ne znači da ne trebamo učiti djecu kako se nositi s frustracijama, neuspjehom i razočaranjima. Svijet nije uvijek fer, a naša je odgovornost pripremiti ih za to, a ne ih držati pod staklenim zvonom.

Izvor: Pexels

Vrijeme je za reset roditeljskih uvjerenja

Ako ste se ikad osjećali krivima jer ne odgajate djecu na isti način kao vaši roditelji, vrijeme je da prestanete s time. Svijet u kojem odrastaju vaša djeca nije svijet u kojem ste vi odrasli. Pokušavati ih odgajati "kao nekad" je kao da pokušavate navigirati Google Mapsom iz 2005. – ne funkcionira jer je cijeli teren drugačiji.

Roditeljstvo 2025. ne znači da smo mi savršeni ili bolji roditelji, daleko od toga. Ali znači da si više ne postavljamo pitanja poput: "Jesmo li previše popustljivi" i "Hoće li ovo napraviti razmaženo dijete". Umjesto toga, zapitajmo se gradimo li s djetetom odnos temeljen na povjerenju, razumijevanju i sigurnosti jer nije bitno kako su nas odgajali, nego kakav svijet ostavljamo svojoj djeci.

Izvor naslovne fotografije: Pexels

#RODITELJSTVO #MAJČINSTVO #IZAZOVIMAJČINSTVA #KARIJERAIMAJČINSTVO #OBITELJ #DJECA

Preporučeni sadržaj