MENU

Načini na koje možemo spriječiti brain fog u menopauzi

Autor: Dalia Žmegač-Kunić Objavljeno: 21. listopada 2024.

Moderni način života ispunjen je stresom, ubrzanim tempom i nedostatkom sna, što dodatno pogoršava simptome brain foga kod žena u menopauzi.

Autor: Dalia Žmegač-Kunić Objavljeno: 21. listopada 2024.

S pojmom mentalne magle (engl. brain fog) mnogi se još uopće nisu ni susreli, ali su barem jednom u životu zasigurno doživjeli ovu pojavu. Mentalna magla odnosi se na stanje zamućene, smanjene mentalne jasnoće koja uključuje i teškoće u koncentraciji, zaboravnost i opću kongnitivnu sporost.

Osim što utječe na svakodnevno funkcioniranje i kvalitetu života, ona je jedan od simptoma menopauze koji žene mogu iskusiti ukoliko im hormonalna neravnoteža poremeti kognitivne sposobnosti. Tijekom menopauze, svaka žena ima drugačije simptome, iako su neki češće zastupljeni, a neki manje.

Izvor: Unsplash

Mogući uzroci 

Najvažniji uzrok brain foga u menopauzi su promjene u razinama hormona, osobito estrogena i progesterona. Ovi hormoni imaju ključnu ulogu u regulaciji moždanih funkcija, uključujući pamćenje, učenje i koncentraciju. S padom estrogena, dolazi do smanjenja neurotransmitera poput acetilkolina, koji je ključan za pamćenje i učenje, a manjak ovih neurotransmitera može otežati obradu informacija i usporiti mentalnu oštrinu.

Također, problemi sa spavanjem, kao što su nesanica ili noćni valunzi koji često prate menopauzu, mogu dodatno pogoršati simptome brain foga. Istraživanja upućuju i na činjenicu da visoke razine kortizola povezane s kroničnim stresom mogu uzrokovati smanjenje kognitivnih sposobnosti, osobito u žena u srednjoj dobi. To uključuje i utjecaj emocionalnog stresa i anksioznosti na smanjenje mentalne jasnoće, što dodatno otežava upravljanje svakodnevnim zadacima. Osim toga, žene često balansiraju karijeru, obitelj i druge obveze, što može povećati mentalno opterećenje i otežati upravljanje kognitivnim izazovima.

Uzroci mogu biti i umor, alergije, anksioznost, depresija, osjetljivost na određenu hranu, migrene, problemi s probavom i crijevima i slično.

Izvor: Unsplash

Strategije za ublažavanje brain foga

Uloga prehrane

Koliku moć prehrana ima na razna stanja tijekom svih životnih perioda, dokazuje činjenica da se simptomi menopauze itekako mogu umanjiti pravilnim odabirom i unosom namirnica. Studije pokazuju je da su žene koje su slijedile mediteransku prehranu, bogatu povrćem, voćem, ribom i maslinovim uljem, imale bolje kognitivne performanse tijekom menopauze u usporedbi s onima koje su imale prehranu bogatu zasićenim mastima i šećerom.

Hormonska terapija

Budući da se kod menopauze radi upravo o hormonalnoj neravnoteži koja uzrokuje cijeli niz problema, jedno od najčešćih i najučinkovitijih rješenja je hormonska nadomjesna terapija kojom se djeluje na obnavljanje ravnoteže estrogena, ali i dobiva direktno poboljšanje kognitivnih funkcija. No, treba napomenuti kako ovakva terapija donosi niz potencijalnih rizika, stoga se za nju treba odlučiti isključivo nakon konzultacija i odobrenja liječnika.

Izvor: Unsplash
Kvalitetna rutina sna

Svima tko je nekada žrtvovao san kako bi duže radio, jasno je kako se mentalna jasnoća vrlo brzo može narušiti, isto kao i funkcioniranje sljedećeg dana. To je dokaz kako je san vrlo važna stavka za postizanje mentalne jasnoće. Budući da je u menopauzi nesanica čest gost mnogim ženama, važno je raditi na uspostavljanju kvalitetne rutine sna i izbjegavanju mnogih stimulansa koji mogu utjecati na san. 

Tjelesna aktivnost

Redovita tjelovježba, osobito aerobne aktivnosti poput hodanja, plivanja ili joge, mogu poboljšati cirkulaciju krvi u mozgu i smanjiti simptome brain foga. Studije pokazuju kako žene koje vježbaju barem 30 minuta dnevno imaju manje problema s koncentracijom i pamćenjem tijekom menopauze.

Kognitivni trening

Nije samo tjelesna aktivnost ključna za oporavak mentalne jasnoće. Kognitivni trening, poput rješavanja križaljki ili igranja šaha i društvenih igara, može pomoći u jačanju mentalne oštrine, ali i u poboljšanju emocionalnog blagostanja te u otključavanju svog punog potencijala.

Izvor: Unsplash

Današnji način života često uključuje multitasking, digitalnu preopterećenost i nedostatak tjelesne aktivnosti što je povezano s lošijim kognitivnim performansama i povećanom zaboravnošću. Iako se ovdje ne radi o demenciji, u menopauzi je sve to dodatno izraženo, stoga brain fog može itekako biti okidač za frustraciju, ali i poticaj za uvođenje zdravih navika u svoju svakodnevicu. Uz prave strategije i podršku, žene mogu vratiti mentalnu jasnoću i kvalitetu života.

 

Izvor naslovne fotografije: Unsplash

#MENOPAUZA #MENTALNO ZDRAVLJE #BRAIN FOG

Preporučeni sadržaj