October theory društveni je fenomen koji se brzo širi online svijetom. Taj hashtag ima preko 36 milijuna videa i sve više ljudi počinje tvrditi da je listopad mjesec preokreta, velikih odluka, promjena i, naravno, glow up-a. Cijela ideja zapravo i nije toliko nova. Navodno već dugo postoji koncept koji predlaže da u svaku novu godinu moramo uči snažno i s dobrim navikama. Navodno se pokazalo da je tako puno lakše zadržati te dobre navike u godini koja dolazi.
Osobno, sviđa mi se ova listopadska verzija jer nikada nisam voljela novogodišnje odluke i ono, krenut ću (ili stat ću) od početka godine. Previše pritiska sa svih strana i velika većina nas odustane od apsolutno svake svoje odluke do sredine siječnja. Ali zato mi se ova jesenska varijanta i koncept start the new year strong baš nekako dopada.
Poetičari na društvenim mrežama usporedit će vas koji se mijenjate u jesen s prirodom i stablima koje otpušta svoje lišće. Neću biti tako patetična, niti ću vam savjetovati da svu svoju snagu pretočite u svoj jesenski glow up, nove krpice, tretmane, pronalazak novog posla i slično (iako sve od navedenog je okej ako će vas usrećiti). Radije bih iskoristila viralnu October teoriju kako bi s vama podijelila par stvari koje možete početi raditi već danas i primijetiti koliko će vam život biti drugačiji do kraja godine. Iako je skoro pa kraj mjeseca, još uvijek imate fore shiftati neke stvari u životu, prije nove godine koja nam dolazi.
Vrijedne navike
Ovo nije top 5 navika koje morate usvojiti do kraja godine. Nikad nisam bila fan tog “morate” kao ni “must have ili buy”. Ne morate, ali mogli biste probati. Onako, radi sebe. Da vidite možete li. I da možda napokon provjerite jesu li sve te stvari koje se nude na internetu bullshit ili neke stvarno imaju smisla. Možda da probate s nama.
Spavanje
Spavamo skoro trećinu života, plus-minus i ono kako spavamo se dosta odražava na to kakve smo volje i koliko uspijemo obaviti u danu. Postoji par jednostavnih navika za spavanje koje bi moglo promijeniti trećinu (ali i više) vašeg života. Pokušajte stvoriti neku rutinu spavanja, odnosno ići spavati i buditi se u isto vrijeme, sve dane u tjednu. Vikendom si dajte oduška, naravno. Sljedeća stvar je da kupite najobičniju budilicu i neka vas ona budi umjesto zvuka alarma na mobitelu. Sve to radi mojeg drugog savjeta, a to je da ne spavate s mobitelom u spavaćoj sobi. Još jedna ekstra stvar je i da ga ne koristite pola sata prije odlaska na spavanje. Možda ćete sad pomisliti, ali malo “skrolanja” me baš lijepo opusti i uspava. Ding – ding, crvena sirena, wrong!
Možda vam pomogne da zaspite, ali nikako da bolje spavate jer plava svjetlost ekrana šteti kvaliteti vašeg sna. Vjerujte mi, bez ekrana prije spavanja. Radije iskoristite to vrijeme da na papir ili u neki dnevnik zapišete neke svoje misli ili stvari koje su vam obilježile dan ili probajte napraviti listu aktivnosti za dan koji dolazi, kako biste se osjećali spremno i organizirano.
A kako imamo savjet na noć, imamo i za dan. Započnite jutra doručkom i omiljenom glazbom. Dance po stanu je dodatni plus. A i dođe kao dobro istezanje, što nas dovodi do druge runde savjeta za zdrave listopadske navike.
15 vs 30
Ciljeve treba jasno brojčano odrediti. Zato probajte u svoje živote uvesti neke od ovih, brojevima određenih navika. 30 minuta dnevno pokušajte odvojiti za šetnju i za čitanje. 15 minuta dnevno odvojite za lagane vježbe istezanja ili snage. Kako je navedeno u popularnoj knjizi Atomske navike, ne trebate napraviti 500 sklekova da biste napravili pozitivnu promjenu. Start small. I 15 minuta neke vježbe bit će primjetno dobro za vaše tijelo i duh. Drugih 15 minuta koje tražim da si osigurate u danu je 15 minuta – ničega. That’s right, 15 minuta u danu se isključite i nemojte raditi apsolutno ništa. Sjednite i gledajte kroz prozor, meditirajte, duboko dišite. Bilo što, samo da je “ništa”.
Nešto za sebe (a usput i za druge)
Možda najvažnija stvar, ali najteža za postići, a to je - jasnije i otvorenije izražavati svoje emocije, ne osjećati se krivo zbog toga što osjećate, ne ispričavati se zbog toga što osjećate. Nešto kao biti otvorena emotivna knjiga. Ovo pokušajte prvenstveno same za sebe, a onda će to dalje imati utjecaj i na ljude oko tebe, kako se ponašaju prema vama, koliko vam se posvete, koliko vas prihvaćaju. Jasno izražavanje emocija učinit će cijelu sliku vašeg života i odnosa puno bistrijom.
Koja odluka će pasti - “krećem odmah” ili “new year new me”?
Izvor naslovne fotografije: Pexels