Majkama i djeci zbog posebne povezanosti u toj ranoj dobi, vrlo teško pada rastanak zbog odlaska na posao i u jaslice, stoga odabir osobe kojoj ćete povjeriti čuvanje vašeg djeteta nije nimalo lak te zahtjeva pažljivi i promišljen pristup. Djeci u toj dobi potreban je netko tko će se brinuti za sve njihove osnovne potrebe poput hranjenja, prematanja, ali i tko će moći pružiti željenu razinu potpore u odgoju i razvoju.
No, kako onda odabrati ispravnu osobu koja će čuvati vaše dijete i kojim kriterijima se voditi te kako zatomiti strah o ostavljanja djeteta nepoznatoj osobi? Popularno nazvane „tete čuvalice“ u današnje vrijeme nije lako pronaći, ali zato je tu naš mali vodič u kojem ćete pronaći koriste savjete za cjelokupni proces odabira.
Definirajte kakvu osobu želite
Za početak, izradite idealan opis osobe kakvu tražite, ali i usluga koje želite da dadilja odrađuje s vašim djetetom. Nije isto hoće li njezini zadaci biti odvesti dijete u park i na sladoled ili mu istovremeno pomoći s hranjenjem, prematanjem, oblačenjem i igrom.
Odredite vlastite kriterije
Razmislite koje osobine i kvalifikacije smatrate prioritetnima za osobu koju biste odabrali kao tetu čuvalicu. Je li to obrazovanje, dugogodišnje iskustvo čuvanja djece ili vam je pak važno da osoba bude mlada i moderna uz koju će se dijete moći lakše opustiti i povezati se.
Provedite intervju uživo
Pozovite potencijalnu dadilju na kavu i neka vam ispriča više o svom životu, radnom iskustvu. Neka vam u opuštenom okruženju otkrije više detalja o sebi, svojim stavovima, razmišljanjima i ciljevima u životu. Kada ju i vi bolje upoznate, bit će vam jasnije vidite li takvu osobu uz svoje dijete ili ne.
Jasno komunicirajte
S osobom koju odaberete kao dadilju, budite maksimalno ljubazni, profesionalni i jasno joj dajte do znanja koji su njeni zadaci i kakva su pravila u vašoj kući. Pitajte ju pitanja koja uključuju realistične hipotetske situacije kako biste otkrili na koji će način reagirati kada se dogode neželjene situacije poput odbijanja spavanja, jela i slično.
Odredite ugovor
Nikada ne igrajte na kartu povjerenja prilikom dogovaranja ovakvog posla. Ključno je da crno na bijelo definirate i potpišete ugovor koji će biti svojevrsno osiguranje za potencijalne nesporazume ili razne neugodne situacije. U ugovor ne zaboravite unijeti točan opis radnih zadataka, radno vrijeme te specifične upute koje imate, a da su vezane za brigu o djeci.
Ne propustite definirati važne informacije
Briga o tako maloj djeci je vrlo kompleksna i iscrpljujuća, kako za roditelje, tako i za bake, djedove, rodbinu, prijatelje, pa i za osobe kojima je čuvanje djece posao. Budući da one nisu dio vaše obitelji te da ne znaju rituale koje imate, vrijednosti koje su vam važne i sve ostale informacije koje su vam bitne vezano za odgoj djeteta, jasno im dajte do znanja sve što je bitno da znaju. Ukoliko je vaše dijete na nešto alergično ili ima posebne zdravstvene potrebe za njegom, naglasite to. Razgovarajte s njom o planovima i ciljevima koje imate za dijete te ju uključite u planirane aktivnosti.
Oslobodite se straha
Strah od ostavljanja djeteta nepoznatoj osobi jer prirodan i svojstven svaom roditelju i zaista nije ugodno nakon 24-satne neodvojenosti od rođenja odjednom krenuti u nove poslovne avanture i prepustiti mezimca ili mezimicu nekome drugome. Međutim, vjerujemo kako ćete odmah nakon razgovora s pravom osobom zaključiti kako vam odgovara energija osobe koju ste odabrali i kako ćete zajednički donositi odluke vezane za dijete kako bi i osoba koja će ga čuvati bila motiviranija i bolje obavljala svoj posao. Uz dobru komunikaciju i bliskost u odnosu i strah će pomalo nestajati.
Izvor naslovne fotografije: Pexels