Dvije sestre, Natali i Stela Rade, zvijezde su novog Mamager podcasta u kojem je tema o stereotipima u glazbenoj industriji hrabro povezana s pitanjem intime svakoga od nas.
Glazbena industrija je osim umjetničkih formi i osebujnih, zanimljivih izvođača, prožeta i brojnim stereotipima, posebno kada su u pitanju mlade žene. U društvu koje je sklono etiketiranju i kategorizaciji, teško je izbjeći unaprijed stvorene predodžbe o tome što žena može ili bi trebala raditi, posebno kada se radi o instrumentima koji se tradicionalno povezuju s muškarcima. To potvrđuje i naša sugovornica, glazbenica i umjetnica Stela Rade, koja se često susreće s brojnim stereotipima u svom profesionalnom i privatnom životu.
Stela je primjer kako se odvažno nositi s tabu temama i razbijati stereotipe koji ograničavaju nečije snove i želje na temelju izgleda ili instrumenta koji svira. Iako ih Stela svira mnogo, harmoniku ističe kao najdraži i tako dokazuje da to nije instrument nužno vezan za folk glazbu i starije muške glazbenike, već da je upravo harmonika savršeno sredstvo za pomicanje granica i razbijanje tih stereotipa. Ona ju nosi savršeno, uz štikle i rozu kosu koja joj je postala zaštitni znak.
Intima u umjetnosti: Gdje povući granicu?
U Hrvatskoj, žena koja svira harmoniku najčešće se doživljava kao neobična i osebujna, a vrlo se često susreće i s brojnim predrasudama. No, Stela je primjer osobe koja svoju umjetnost uz harmoniku ne koristi samo da bi stvarala glazbu, već da bi otvorila prostor za dublje promišljanje o rodnim ulogama, očekivanjima, i intimnim borbama koje svatko od nas nosi.
Tu dolazimo do činjenice kako glazbenici kroz svoje stvaralaštvo često otkrivaju dijelove sebe koje možda ne bi podijelili u svakodnevnim razgovorima, pa čak niti s bliskim osobama.
Da svaki umjetnik nosi svoju unutarnju borbu dokazuje i Chilly koji donosi i podržava ovaj sadržaj uz misao kako se naše intime ne treba sramiti niti ju skrivati.
No, unatoč tome, Stela je u razgovoru tijekom podcasta uspjela iznenaditi svoju sestru Natali, koja je bila u ulozi voditeljice, i obznanila joj kako ju privlači Nizozemska kao zemlja idealna za njenu energiju i stvaranje te u kojoj bi možda voljela živjeti. Intima je slojevita i ne mora uvijek biti vidljiva na van ili izražena u notama i riječima, ali može biti Chilly – možemo i trebamo ju živjeti svaki dan bez zadrške i neugode, baš kao i razbijanje stereotipa.
Dvostruki standardi
Umjetnice, osobito pjevačice, nerijetko se promatra kroz prizmu fizičkog izgleda, a ne isključivo kroz njihove vještine i talente. Dok se muške glazbenike često poštuje zbog tehničke sposobnosti, žene se suočavaju s dodatnim izazovima: očekuje se da budu privlačne, da se uklapaju u određeni vizualni obrazac ili da na neki način omekšaju svoj nastup kako bi bile prihvaćene. Društvene mreže i mediji općenito, često traže dublji uvid u privatnost, postavljajući pitanje je li dovoljno samo slušati glazbu ili moramo znati cijelu priču osobe koja stoji iza nje.
Stela Rade svojim radom, osobnošću i dosljednosti sebi, pokazuje koliko je važno odbaciti te društvene norme i jednostavno biti svoj. Harmonika postaje produžetak njezine osobnosti i simbol hrabrosti za izražavanje nečega nešto što je, barem na površini, viđeno kao neuobičajeno za mladu ženu. Ona u prvi plan ističe ljubav prema glazbi, svim žanrovima, umjetničkoj energiji i izazovima koji su tu da se preskaču i otklanjaju.
Iako će stereotipi uvijek postojati, oni su tu da ih razbijamo, a zbog Stele Rade možemo to činiti na ružičast, zanimljiv, odvažan, drugačiji i osvježavajuć način. Stela redefinira način na koji publika promatra glazbenice, ne samo zbog tehničke vještine, nego i zbog emocionalne dubine s kojom pristupa umjetnosti koju stvara.
Kroz svoje stvaralaštvo, Stela pokazuje kako žena u glazbenoj industriji može biti mnogo više od onoga što društvo očekuje te da su mlade žene danas i više nego spremne suočiti se s predrasudama i zaboraviti na tabue i sram.
U trećoj epizodi mamager podcasta pridružila nam se Petra Petrušić, žena koja je ujedinila Hrvatsku svojim apelom za pomoć kako bi skupila novce za liječenje svoje kćeri Lave.