MENU

Slobodno krvarenje – menstruacija bez uložaka, tampona, čašica i gaćica

Autor: Ivana Radić Objavljeno: 27. kolovoza 2024.

Jeste li već upoznate s konceptom slobodnog krvarenja koji za cilj ima prekinuti menstruacijski tabu, ali istovremeno izaziva kontroverze?

Autor: Ivana Radić Objavljeno: 27. kolovoza 2024.

Slobodno krvarenje ili free bleeding je novi trend, koji je posebnice prigrlila Generacija Z (koja, usput budi rečeno, baš ruši neke ustaljenje norme i često šokira starije generacije).

Ovaj pokret podrazumijeva da žene ne koriste apsolutno nikakve menstrualne proizvode da bi blokirale ili zaustavile krvarenje, već dopuštaju tijelu da ispusti nepotrebnu krv bez ikakvih blokada – nešto kao go with the flow, u najdoslovnijem smislu tog izraza.

Izvor: Independent

Korijeni pokreta

Ako ćemo gledati povijesno, koncept je prvi put spomenut 1970-ih godina kada se otkrila povezanost između upotrebe tampona i TTS-a (sindrom toksičnog šoka), a u središte pozornosti došao je ponovno 2014. godine kao rezultat navodne šale koja je objavljena na kontroverznoj stranici 4chan (koju neću čak ni linkati jer ništa korisno na njoj ne možete pronaći) i na temelju koje je aktivistica Khiran Gandi otrčala londonski maraton i za to vrijeme slobodno krvarila.

Bio to prank ili ne, Kiran je doslovno postala prepoznatljiva po tom svom istupu i na temelju njega pokrenula neke važne razgovore oko stigme koja se veže oko menstrualnog krvarenja te problema nedostatka higijenskih menstrualnih proizvoda za žene i djevojčice diljem svijeta.

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

Objavu dijeli Desai Foundation (@desaifoundation)

I Khiran nije jedina. U slobodnom krvarenju pridružila joj se i Emma Pallant, posebno usmjeravajući pažnju na problema koje žene imaju u profesionalnom sportu, za vrijeme menstruacije (npr. odjeća koju sportašice moraju nositi, a ponekad ih ograničava, posebno za vrijeme menstruacije).

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

Objavu dijeli Emma Pallant-Browne (@em_pallant)

Što se navodi kao pozitivna posljedica slobodnog krvarenja

Dio svakako smatra i da se stvara neka solidarnost i da se ruši tabu vezan za menstruaciju. Neke od žena su također spomenule da inače imaju slaba krvarenja i da im je korištenje tampona bolno jer se on nikada ne uspije adekvatno napuniti krvlju, a da im materijal uloška iritira intimno područje. Neke pak kažu da im je slobodno krvarenje jednostavno oslobađajuće.

Što se zdravlja tiče, ne postoje nikakve opasnosti od slobodnog krvarenja, kaže struka, ali ipak, menstrualna krv u sebi sadrži viruse i bakterije i zato postoji opasnost od infekcija ako se ne vodi računa o higijeni. S druge strane, korištenje tampona je povezano s više zdravstvenih rizika.

Izvor: Pexels

Rušenje stereotipa, skidanje stigme, pozitivne promjene ili besmisleni ekstrem?

Vjerujem da se nećemo svi složiti niti isto razmišljati o ovoj temi. Činjenica je da u društvu postoji određena stigma vezana uz menstruaciju, čak i sram kod djevojaka i žena. U dućanu će vas na blagajni i dalje pitati želite li papirnati škarnicl ako kupujete samo uloške, a puno će žena skrivati uloške kada idu do toaleta ili šapćući pitati prijateljicu ili kolegicu ima li uložak ili tampon za posuditi, da je ne bi slučajno netko čuo. Isto tako, vjerujem da bi većini vas koje čitate bilo neugodno da hodate ulicom i netko vam kaže da vam je menstrualna krv zaprljala hlače ili suknju.

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

Objavu dijeli Anna Wanda Gogusey (@annawandagogusey)

Iz tog razloga je pozitivno što se pokreće neki dijalog vezan za menstruaciju. Bitno je shvatiti da je to prirodna pojava koje se ne treba sramiti. E sad, pitanje je hoćete li vi to shvatiti kao otvoreno pokazivanje krvi, prestati skrivati uložak u ruci ili duboko u džepu hlača kada ga morate promijeniti ili pronaći neku alternativu kako bi umanjile taj postojeći tabu ili nelagodu kada je tema razgovora menstruacija.

Isto tako, puno pripadnica generacije Z, koje su oživjele ovaj trend, tvrde da je free bleeding njihova svojevrsna borba protiv društvenih očekivanja patrijarhata, skupih cijena proizvoda i štete koje ti proizvode nanose okolišu. Pitanje je samo hoće li takav pokret, za neke čak i aktivizam, pokrenuti pozitivan dijalog i potrebne promjene ili samo šokirati i biti predmet rasprave u medijima.

Izvor: Pexels

Obratiti pozornost na pravi problem – period poverty

Jasno mi je da neki proizvodi mogu ženama biti neugodni za nositi prilikom menstruacije. Primjerice, možda su novi proizvodi koji su višekratni, kao menstrualne gaćice ili čašice, dobar odgovor na problema otpada i nelagode vezane za tampone i uloške. Ali opet, teško je nametati nekome bilo što.

Ali činjenica je da postoji i onaj puno veći i važniji problem od nelagode, a to je da djevojke i žene u nekim dijelovima svijeta nemaju sredstva da bi kupile uloške (2020. godine postotak žena koje su izjavile da si ne mogu priuštiti higijenske potrepštine za menstruaciju bio je zabrinjavajućih 66%). Zbog toga propuštaju otići u školu ili na posao. Postoje i oni dijelovi svijeta gdje se i dalje smatra da je žena nečista kada ima menstruaciju i da to mora skrivati. Te su žene i djevojke one koje su najviše ugrožene u cijeloj toj situaciji. Ali opet, pitanje je hoće li njima pomoći to da mi na zapadu prestanemo nositi uloške i slobodno krvarimo i na taj način rušimo tabue. Možda i hoće, who am I to judge?

Što god da mislili o konceptu slobodnog krvarenja, činjenica je da stigma postoji, da se djevojke i žene srame otvoreno pričati o menstruaciji te da postoji velik postotak žena kojima su osnovni higijenski proizvodi luksuz. To u svakom slučaju jest poziv da se pokrene otvoreni dijalog i da se društvo aktivira.
 

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

Objavu dijeli Caitlin Blunnie (@liberaljane)

Moj prvi korak ka tome je da ne skrivam uloške i ne šapućem o toj temi, a vi, ako ste pak skroz za ovu ideju i nakon članka osjećate potrebu biti aktivistički ili inovativno nastrojene i isprobati slobodno krvarenje, korisna je informacija da se i korištenje menstrualnih gaćica podrazumijeva slobodnim krvarenjem.

U svakom slučaju, ne osuđujem ni jednu ideju, not my style, kako bi rekla Samantha. ‘Ko zna, zna.

 

Izvor naslovne fotografije: Pexels

#MENSTRUACIJA #RAZBIJAMOSTEREOTIPE #SLOBODNOKRVARENJE #TABU

Preporučeni sadržaj