“Nisi imala s kim ići na odmor?”
“Nije te strah?”
“Osjećaš li se usamljeno?”
“Pa zar nije lakše i ekonomičnije putovati u društvu?”
Ovakva i slična pitanja vrlo vjerojatno ćete čuti ukoliko se odlučite na solo odmor. Iako živimo u 21. stoljeću, iako su žene emancipirane i samosvjesne, a i više manje smo u sigurnom okruženju, još uvijek se mnogi čude kad neka žena odluči na putovanje otići sama. No, zašto ne bi??
Putovanje po vlastitoj mjeri
Osjećaj slobode, kontrole nad situacijom, osnaživanja, praćenje vlastitog tempa, hranjenje unutarnjeg mira, ponosa i samorefleksije, samo su neki od itekako važnih razloga zašto je nekad dobro putovati solo. Puno važnija od onoga ‘što će selo reći’ o takvoj odluci.
Putovanja općenito pojačavaju emocionalnu dobrobit, pomažu u oporavku od depresije, poboljšavaju otvorenost i emocionalnu stabilnost te ublažavaju stres. Solo putovanja pak pomažu u borbi s anksioznošću, jer nemamo drugog izbora nego da se suočiti s novonastalim situacijama. Ne postoji druga osoba na koju se možemo oslanjati za podršku pa učimo vjerovati vlastitoj prosudbi, što dugoročno smanjuje anksioznost u neizvjesnim situacijama.
Psihološke prednosti solo putovanja
Kada putujemo solo, prisiljeni smo izaći izvan svoje zone komfora i to može biti izuzetno oslobađajuće, a utječe i na porast osjećaja ponosa i postignuća. Svakodnevno donošenje odluka, bez podrške drugog, pomaže nam da dodatno izgradimo samopouzdanje, postajemo bistriji pa i kreativniji. Ako spadamo u introverte, iskoristit ćemo naše solo vrijeme za punjenje baterija, ali i potencijalno iskoristiti mogućnosti za druženje i izgradnju socijalnih vještina. Ako pak spadamo u ekstroverte, solo putovanja pružaju obilje mogućnosti za druženje, upoznavanje novih ljudi, ali i vrijeme za same sebe.
Osim toga, psihološke prednosti solo putovanja mogu se nastaviti kad se vratimo kući. Samopouzdanje i povjerenje u sebe koje smo stekli na putovanju, možemo prebaciti i u svakodnevni život. Rješavanje problema, donošenje odluka i socijalne vještine koje smo ojačali mogu se prenijeti na situacije na poslu ili u odnosima. Kad se osjećamo anksiozno ili izvan svoje zone komfora, možemo razmišljati o tome kako smo se dobro snašli s tim tijekom solo putovanja. Sposobnost prilagođavanja sebe i prepoznavanja vlastitih potreba ključna je u nastavku razvoja samoosjećanja i može se u potpunosti prigrliti kad se vratimo svakodnevnom životu.
Savjeti za solo putovanje
I, za kraj, nekoliko korisnih savjeta za sve ono koje žele putovati u solo aranžmanu:
- proučite last minute ponude jer se mogu naći odlične opcije za jednu osobu
- prilikom odabira lokacije, dobro proučite destinaciju, kulturne običaje i zakone, raspitajte se po grupama na društvenim mrežama što sve trebate znati o mjestu koje planirate posjetiti; odaberite mjesto koje je sigurno za solo putnike
- zapišite lokalne brojeve za hitne slučajeve, kao i broj veleposlanstva
- budite uvijek na oprezu, stavite stvari u hotelski sef, izbjegavajte nošenje skupog nakita i veću količinu novca sa sobom; također ne ostavljajte prtljagu bez nadzora
- za prijevoz koristite pouzdane taksi aplikacije kao što su Bolt i Uber
- redovno se javljajte kući, neka vaši najbliži uvijek znaju gdje ste
- i za kraj, slušajte vlastitu intuiciju i ako se ne osjećate ugodno, izmaknite se iz situacije
Izvor naslovne fotografije: Pexels