MENU

Što je dismorfija novca i znakovi koji ukazuju da je možda imate

Autor: Dalia Žmegač-Kunić Objavljeno: 30. kolovoza 2024.

Novac je prije svega običan papir, a mi ljudi smo ga ukalupili u priču u kojoj on nosi iznimno moćnu ulogu dajući nam slobodu, prilike ili čak okove.

Autor: Dalia Žmegač-Kunić Objavljeno: 30. kolovoza 2024.

Bez obzira na stil života kojim živimo i naše financijske mogućnosti, novac je važno i potrebno sredstvo, a naš odnos prema njemu utječe na naše odluke, zadovoljstvo, pa čak i ponašanje. Financijska pismenost je važna zato što je upravljanje novcem i vlastitim prihodima vještina koja se može i treba naučiti.

Ona još uvijek nije dio našeg obrazovnog sustava zbog čega je većina nas pokušava savladati tek u kasnijoj životnoj dobi, ali je istovremeno odgovornost na svima nama pojedinačno da potražimo najbolje moguće alate i mogućnosti uz koje ćemo ju uspješno integrirati u svoj život i svoju svakodnevicu. Ipak, percepcija novca uslijed određenih životnih okolnosti može postati i iskrivljena što vodi tzv. dismorfiji novca.

Izvor: Pexels

Što je dismorfija novca?

Iako ovaj izraz nije službeno priznat u psihologiji i relativno je nov, on označava upravo iskrivljeni odnos prema novcu. Novčana dismorfija može se očitovati u nizu različitih ponašanja poput opsesivne brige o financijama i straha da nikada nećemo imati dovoljno prihoda, zatim u nezdravom odnosu prema novcu i lošim kupovnim navikama. Može dovesti do prekomjernog trošenja, dugova i impulzivnih rizičnih ulaganja za koje mislimo da će nas usrećiti u trenutku. 

The New York Times prenosi podatak da je Qualtrics for Intuit Credit Karma prošle godine proveo anketu među odraslim Amerikancima u kojoj se čak 29 % njih izjasnilo kako je doživjelo novčanu dismorfiju. Kada govorimo o dobi ispitanika, najviše problema u odnosu s novcem pokazalo se da imaju pripadnici generacije Z i milenijalci. Ako primijetimo da se iza toga krije neprekidno skrolanje društvenim mrežama gdje iskače toliko konzumerističkih mogućnosti o kojima sanjamo, a teško si ih možemo priuštiti, možda je lakše nego ikada upasti u začarani krug nezadovoljstva i nesigurnosti u pogledu financija.

Izvor: Pexels

Iako društveni pritisci i kultura materijalizma ne pomažu u njihovom suzbijanju, s nezdravim stavovima prema novcu važno je suočiti se, kao i razviti svijest te spremnost na promjenu. To možemo učiniti na nekoliko načina:

Postavljanje granica

Pokušajte ne kupovati impulzivno nego promišljeno i uz konkretan plan. Postavite granice između onoga što vam je stvarno potrebno i onoga što se skriva iza blještavila prolaznih trendova i društvenog dokazivanja.

Financijska edukacija

Život od plaće do plaće je stvarnost mnogih, ali na taj način nemamo slobodu i sigurnost koje bismo željeli imati. Novac se u društvu i dalje većinom smatra tabu temom, a time se sprječava mogućnost edukacije i neprestano se nalazimo u začaranom krugu navika koje bismo trebali promijeniti.

Konkretne mjere

Kako bismo realizirali promjene, potrebni su konkretni koraci prema napretku u našem odnosu s novcem. Redovitim praćenjem troškova u odnosu na prihode, ali i štednjom, kako se ne bi dogodila lifestyle inflacija, odnosno povećanje potrošnje onda kada nam se povećaju i prihodi.

 

Izvor naslovne fotografije: Unsplash

#NOVAC #FINANCIJE #FINANCIJSKASTABILNOST

Preporučeni sadržaj