Odmah da napomenem, glavna ideja ovog članka je približiti ti obje vrste fizičke aktivnosti jer imaju svoje prednosti i donose brojne benefite za tvoje zdravlje.
Trening u teretani
Treningom u teretani podrazumijevamo svaku vrstu treninga s vanjskim opterećenjem. To znači da koristimo slobodne utege (šipke, bučice, girje) kako bi izveli određene pokrete, ali je prisutno vanjsko opterećenje.
Također, svaka teretana ima i sprave gdje je opseg pokreta određen spravom te na svakoj možemo podesiti težinu i odrediti razinu vanjskog opterećenja.
Trening s vanjskim opterećenjem je doslovno nešto najbolje što imamo na planeti kada pričamo o vrsti treninga. Nebrojena znanstvena istraživanja nam to dokazuju i iznova daju razlog da se odlučimo na trening s vanjskim opterećenjem. Prije svega, ovakva vrsta treninga je najučinkovitija za razvoj mišićne mase, a za koju znamo da je važna za dugotrajnu kvalitetu života. Ne želite živjeti starost u bolovima, jedva hodajući, a kamoli da padnete i odmah slomite nešto.
To je rezultat slabe gustoće kostiju, a kako nam se mišićna masa s godinama smanjuje, pogađate, ova vrsta treninga pomaže održati mišićnu masu pa tako i gustoću kostiju. Najbolji lijek protiv smanjenja gustoće kostiju je trening s vanjskim opterećenjem.
Tu su još brojne prednosti poput pozitivnog utjecaja na smanjenje visokog krvnog tlaka, bolje kontrole šećera u krvi za osobe s dijabetesom tip 2, a i benefiti sežu sve do mentalnog zdravlja gdje je zaslužan za poboljšanje i očuvanje kognitivnih funkcija.
Trening u kućnim uvjetima
Iako nam trening u teretani donosi brojne benefite zbog dostupnih utega i sprava koje nude vanjsko opterećenje, to ne znači da isti ne možemo provoditi i kod kuće.
Već su dovoljne elastične trake i par bučica da napravimo kvalitetan trening s opterećenjem uz vježbe s vlastitim tijelom. Također, ovo je puno bolje za sve osobe koje imaju određen strah od treninga u teretani, a žele iskusiti sve prednosti treninga s vanjskim opterećenjem.
Jako je važno kod kućnih treninga trenirati dovoljno intenzivno. Dok u teretani uvijek možemo povećati težinu na spravi ili staviti uteg više kako bi dosegli izazovnu težinu s kojom možemo napraviti oko 10 ponavljanja prije nego više ne možemo nijedno, kod kuće će to biti malo teže pa ćemo nerijetko trebati raditi i po 20 ponavljanja neke vježbe da dođemo do jednog ili dva ponavljanja pred trenutak kada više ne možemo izvesti vježbu, a što se smatra intenzitetom kojim bi trebali trenirati za optimalan mišićni rast.
Zaključak
Neovisno o tome koju vrstu treninga odabereš, važno je da ona sadrži neku vrstu vanjskog opterećenja jer takva vrsta treninga ima brojne benefite na organizam. U teretani će to biti sprave i utezi dok će kod kuće to biti elastične trake, girje ili vlastita težina.
Provodi treninge na način da radiš dovoljno intenzivno, stani kada si par ponavljanja od otkaza gdje otkaz gledamo kao trenutak kada više fizički ne možeš izvesti vježbu i tvoje tijelo će ti biti zahvalno, a osjećaj nakon neprocjenjiv.
Izvori:
Kemmler W, von Stengel S, Engelke K, Häberle L, Kalender WA. Exercise effects on bone mineral density, falls, coronary risk factors, and health care costs in older women: the randomized controlled senior fitness and prevention (SEFIP) study. Arch Intern Med. 2010 Jan 25;170(2):179-85. doi: 10.1001/archinternmed.2009.499. PMID: 20101013.
Grøntved A, Rimm EB, Willett WC, Andersen LB, Hu FB. A Prospective Study of Weight Training and Risk of Type 2 Diabetes Mellitus in Men. Arch Intern Med. 2012;172(17):1306–1312. doi:10.1001/archinternmed.2012.3138
Nagamatsu LS, Handy TC, Hsu CL, Voss M, Liu-Ambrose T. Resistance training promotes cognitive and functional brain plasticity in seniors with probable mild cognitive impairment. Arch Intern Med. 2012 Apr 23;172(8):666-8. doi: 10.1001/archinternmed.2012.379. Erratum in: Arch Intern Med. 2013 Aug 12;173(15):1477. PMID: 22529236; PMCID: PMC3514552.
Izvor naslovnice: Pexels