MENU

Zašto nas je sram reći da prolazimo kroz menopauzu?

Autor: Ivana Radić Objavljeno: 11. listopada 2024.

Iako je menopauza sasvim normalan dio života jedne žene, i dalje potiho šapćemo o toj temi, pogotovo žene koje kroz nju prolaze. Zašto je ona i dalje tabu tema ili tema koje se sramimo?

menopauza ne bi trebala biti tabu
Autor: Ivana Radić Objavljeno: 11. listopada 2024.

Kako god da okreneš, teško je biti žena jer si gotovo uvijek na tapeti da te društvo komentira, uglavnom kritizira ili samo promatra kao kroz povećalo. I nekako uvijek postoje novi razlozi za kritiku, komentar, seksizam, neovisno o dobi, profesiji, izgledu ili životnom statusu. Uvijek je nešto. 

Tako je naravno i menopauza - sasvim normalna pojava kroz koju tijelo svake žene prolazi u srednjoj dobi te u kojoj prosječna žena provede trećinu svog života - postala ili stigma i sramota ako se o njoj priča, ili pak tabu koji se ni ne spominje. Dvije krajnosti, a nijedna dobra, kako to i inače biva s krajnostima.

Izvor: Pexels

Starenje uvijek povezujemo s nečim lošim

Znate kako u Indiji nečiji sprovod nije tuga za odlaskom te osobe, već sreća jer prelazi u drugi oblik i zahvalnost za život koji je imao. Promijenjena perspektiva u potpunosti mijenja događaj. Naravno, iza toga stoji cijela, potpuno drugačija kultura i cjeloživotno vjerovanje i teško je uopće vući takve paralele, ali ovaj sam primjer navela samo kako bismo se zapitali o načinu na koji većinom razmišljamo. 

Menopauzu uvijek povezujemo sa starenjem, a starenje je gotovo u svakom kontekstu, nešto loše. Znate onu, „žene se ne pita za godine, to nije pristojno“. Ma pitaj me brate, pa imam godina koliko imam, čega se imamo sramiti. Da, tijelo nam se mijenja, ali mijenja se i um. S godinama postajemo zreliji, pametniji, iskusniji. Zašto za promjenu, na starenje ne bismo gledale kao na nešto pozitivno. Iz neke druge perspektive života koji je iza nas i koji nas je obogatio. 

Da, menopauzom gubimo plodnost, ali to ne znači da gubimo vrijednost. Nismo rasplodne krave, da oprostite na izrazu. Umjesto da se borimo s nepotrebnim sramom ili odvratnim seksističkim komentarima, bilo bi bolje da se kao društvo educiramo o promjenama koje menopauza nosi i kako pomoći ženama čiji su hormoni nešto razuzdaniji zbog promjene. Da shvate da su stvari koje osjećaju normalne, da i druge žene kroz to prolaze. Da nisu same i da nisu lude. I da će proći. I da barem više neće morati trpjeti menstrualne grčeve (jej!), jednom kad sve prođe.

Izvor: Pexels

Zašto se sramimo nečega što je prirodno i što ne možemo nikako izbjeći?

Podaci pokazuju da čak 37 % žena osjeća sram vezan za svoj ulazak u menopauzu, a visok 38 % da i dalje osjećaju prisutnost stigme kada se pokrene ta tema. 

Velik je postotak i onih koje skrivaju činjenicu da se nose s hormonalnim promjenama, iz više razloga. Jedan je da ih društvo ne bi osuđivalo, ismijavalo i „otpisalo“, a drugi je taj što se boje kako će to utjecati na njihov posao, hoće li kolege smatrati da više nisu u stanju donositi odluke jer su previše pod utjecajem hormona, kao što to misle i inače, kada kažu da su žene preemotivne za donositi važne poslovne odluke. 

Tu je i onaj osjećaj kada posramljuju same sebe. 

„Primijetila sam da osjećaj srama može izazvati dodatni sram… Sramim se svog tijela koje evidentno stari i onda se još sramim što se toga sramim. Vjerujem da žene plaćaju ogromnu cijenu zbog kulturnih predrasuda povezanih s rodom i godinama."  58-godišnjakinja, ispitanica jednog istraživanja

Neka prosječna dob kada žena ulazi u menopauzu je 50 godina, ali isto tako postoje one žene koje prve simptome perimenopauze, koja prethodi menopauzi, osjete krajem svojih 30-ih.

Podaci pokazuju da 45% žena nije prepoznalo svoje prve simptome menopauze jer o tome nisu imale gdje čitati, educirati se i otvoreno pričati, a 42% je mislilo da su premlade za simptome menopauze, te su nove osjećaje prepisivale stresu.

Nema nekog zlatnog pravila kada žena ulazi u menopauzu. Jedino pravilo je da se skoro svaka žena osjeća loše kada primijeti promjene i neredovitosti u ciklusu u tim godinama života. Razloga je mnogo, ali nedovoljna upoznatost s temom i stigma koja u društvu postoj kada je riječ o menopauzi, svako je jedan od razloga.

Izvor: Pexels

Učite, čitajte i pričajte o menopauzi 

Zašto provodimo godine i godine života, srameći se i skrivajući. Trećinu života smo u postmenopauzi koje se sramimo, trećinu prije imamo menstruaciju, koju također skrivamo i o kojoj se pričamo. A u prvom trećini života ni ne uspijemo postati ono što jesmo, da bi mogle uživati u životu kako se spada. 

Iz razgovora s ostalim ženama koje su znale što menopauza jest, koje su se na vrijeme o svemu informirale i znale kako se nositi s određenim simptomima, čula sam kako su u 50-ima napokon počele živjeti baš onako kako žele, bez straha od osuda, pogleda i tuđim mišljenja. Moj savjet je da se na vrijeme upoznate s onime što vas očekuje u zrelijoj dobi koja dolazi, ali da ne čekate tu dob da biste počele živjeti po svojim pravilima. To možete već danas. A jednom kad dođe do menopauze, na nju uvijek možete gledati kao na novi početak i neku novu fazu u kojoj ćete tek naučiti uživati. 

 

 

Izvor naslovne fotografije: Pexels

#MENOPAUZA #TABU TEMA #MAMAGER #ŽENSKOZDRAVLJE

Preporučeni sadržaj