MENU

Zašto smo danas toliko opsjednuti minimalizmom?

Autor: Dalia Žmegač-Kunić Objavljeno: 6. kolovoza 2024.

Minimalizam smo intenzivnije počeli voljeti popularizacijom društvenih mreža, posebice Pinteresta i Instagrama, na kojima smo uz mnoštvo fotografija naučili odmarati um na estetičnim prikazima jednostavnih, a efektnih interijera i fotografija koje potiču na opuštanje i optimizam.

Autor: Dalia Žmegač-Kunić Objavljeno: 6. kolovoza 2024.

Moderno doba donijelo je sve veći pritisak materijalizma i konzumerizma, stoga su nordijski koncepti koji zagovaraju sretan i ispunjen način života, na čelu s danskim hyggeom doživjeli neviđeni interes javnosti.

Društvo je vapilo za alatima koji će nam olakšati sve ono što smo nakon radnog dana nosili na svojim leđima, umovima, ali i emocijama. Međutim, ljubav prema minimalizmu ne jenjava, već naprotiv, čini se kao da se svakim danom sve više povećava. Zašto je to tako, saznajte u nastavku teksta.

 

Izvor: Pexels

Konzumerizam i estetika

Minimalizam je lijep. Mnogi pripadnici generacije Y (milenijalci) odrasli su u pretrpanim domovima s vitrinama punim figurica i nepotrebnih stvari. Ništa se nije bacalo nego skupljalo u slučaju da zatreba. Danas živimo u vremenu kada je materijalno obilje toliko da nam je počelo stvarati stres. Kupujemo sve ono što nam uopće ne treba, bombardirani smo reklamama sa svih strana na koje automatski kliknemo i istražujemo bez da promislimo. Uz minimalizam u dizajnu interijera mi tražimo utočište i bijeg od šarenila, buke, društvenih pritisaka. Stvaramo domove u kojima je lijepo i ugodno boraviti, u kojima odmaramo oči i um na odsustvu svega što nas opterećuje.

Digitalni minimalizam

Više nego ikada, minimalizam nam je potreban i u digitalnom svijetu u kojem on preuzima ulogu detoksa. Na taj nam je način lakše kontrolirati produktivnost, koncentraciju, ali i opće mentalno zdravlje. Previše informacija i obaveza stvara stres, a uz minimalizam imamo osjećaj kao da nas je netko poveo za ruku i rekao nam: “Ne brini, život uz mene je jednostavan, ja donosim red i mir.”

Izvor: Pexels

Manje je više

Ova poznata izreka najbolje utjelovljuje minimalistički način života. Uz fokus na kvalitetu umjesto na kvantitetu, smanjujemo nepotrebne troškove, oslanjamo se na vlastite sposobnosti i tragamo za iskustvima. Stvaranje novih uspomena uz druženja s dragim ljudima, uz putovanja i učenje novih stvari, osjećamo se više živima bez da smo zarobljeni u nepotrebnim distrakcijama.

Individualizam

Osobni razvoj u formi individualizma u suvremenom društvu znači da želimo stati na kraj svemu što nas ne usrećuje. Želimo biti sretni, fokusirati se na isključivo ono što nas ispunjava, želimo naučiti bolje razumjeti sebe i svoje vrijednosti. Takav način života neodvojiv je od minimalističkih normi. Eliminiramo sve ono što nam ne čini potrebu i zadovoljstvo i trčimo ususret slobodi.

 

Izvor naslovne fotografije: Pexels


 

#ŽIVOT #MINIMALIZAM #MENTALNO ZDRAVLJE

Preporučeni sadržaj