fbpx
MENU

Žensko zdravlje u fokusu: Što svaka žena treba znati o menopauzi

Za menopauzu se često kaže kako označava promjenu života svake žene jer uključuje kraj reproduktivnog razdoblja i brojne fizičke i mentalne promjene.

zrela žena u postmenopauzi
Posted: October 4, 2024

Listopad je mjesec u kojem se tradicionalno u svijetu nastoji podići svijest o važnosti brige o ženskom zdravlju. Unutar te tematike, važno je napomenuti kako Međunarodno društvo za menopauzu svakog 18. listopada organizira i obilježava Svjetski dan menopauze. Zbog kompleksnosti ovog perioda u životu svake žene, svake godine je naglasak na nečemu drugome, a u 2024. godini poseban fokus je stavljen na hormonsku terapiju.

Svrha obilježavanja ovog dana ponajprije se ogleda u činjenici da je od iznimne važnosti podizati svijest o menopauzi i dostupnim mogućnostima podrške za poboljšanje zdravlja i općenitog wellbeinga za svaku ženu koja prolazi kroz takve promjene u životu. Iz tog razloga i Mamager.hr će se u narednom periodu više posvetiti ovoj tematici uz prigodne članke u kojima ćemo nastojati informirati, educirati, osvještavati, podržavati i upućivati na dostupna rješenja i solucije za sretniji i ispunjeniji život svake žene. Jer žensko zdravlje je nešto na čemu treba biti veliki naglasak stalno, ne samo u listopadu, bez odgode, zadrške i tabua.

ADVERTISEMENT

mentalno zdravlje

Izvor: Unsplash

Što je menopauza

Iako menopauza nije bolest da je se treba liječiti, nego označava prirodni proces u životu svake žene, neosporno je da se tijekom nje događaju krucijalne promjene koje mogu biti i fizičke i emocionalne prirode te predstavljaju pravi izazov. Prethodi joj perimenopauza koja uglavnom traje nekoliko godina. To je faza u kojoj se tijelo žene priprema na prestanak mjesečnog krvarenja, a razine hormona počinju biti nestabilnije nego inače. Sve to donosi niz izazova i simptoma poput valunga, noćnog znojenja, promjena raspoloženja, opadanje libida, promjena na koži i kosi te mnogih drugih koji zbog svoje intenzivnosti itekako utječu na kvalitetu svakodnevice.

Menopauza počinje u trenutku kada žena tijekom cijele jedne godine nema menstruaciju, a jajnici prestaju proizvoditi estrogen i progesteron. Sve to rezultira trajnim promjenama, a niske razine estrogena mogu povećati i rizik od kardiovaskularnih i onkoloških bolesti, pa čak i bolesti kostiju. U tom smislu, hormonska terapija nije nešto od čega bismo trebali zazirati, već predstavlja moguće rješenje koje može pomoći u pravilnoj njezi uz minimalnu nelagodu.

menopauza

Izvor: Unsplash

Simptomi

Danas zaista postoji mnogo načina kako ublažiti neugodne simptome tijekom menopauze, no da bismo na vrijeme i pravilno reagirali, važno ih je znati i naučiti prepoznati. Osim spomenutog izostanka menstrualnog krvarenja u trajanju od 12 mjeseci, ulazak u menopauzu označavaju i ostali simptomi. Neki od najvažnijih su:

Valunzi

Valunzi označavaju iznenadne valove vrućine koji izazivaju intenzivno znojenje, a osobito neugodno može biti noću zbog čega se mogu javiti i problemi sa spavanjem i kvalitetom sna.

Promjene raspoloženja

Jasno je kako hormonalne promjene direktno utječu na promjene raspoloženja, a samim time dolazi i do emocionalne nestabilnosti. One dolaze većinom naglo, bez upozorenja zbog čega ih može biti posebno teško savladati. Ženama zbog predmenstrualnog sindroma ovakve situacije nisu strane, ali to ne znači da treba zanemarivati mentalno zdravlje. Ukoliko za to osjetite potrebu, potražite podršku.

Smanjen libido i suhoća

Niske razine estrogena nerijetko dovode do tanjeg i manje vlažnog vaginalnog tkiva. To stanje nazivamo vaginalnom atrofijom i ono moće biti popraćeno iritacijama, svrbežom i vaginalnim infekcijama.

wellness

Izvor: Unsplash

Hormonska terapija

Budući da hormonska terapija može itekako biti učinkovita u ublažavanju simptoma menopauze, o njoj je važno govoriti, informirati i educirati. Ona može uključivati nadomjestak hormona estrogena ili progesterona u raznim oblicima poput tableta, ali i krema i flastera. Međutim, zbog povezivanja hormonalne terapije s povećanim rizikom od nekih velikih bolesti poput raka dojke ili kardiovaskularnih problema, ova terapija neće biti jednako prikladna za svaku ženu, stoga je vrlo važno prije njenog konzumiranja konzultirati se s liječnikom.

Prema Hrvatskom društvu za menopauzu, postoje 4 glavne vrste hormonskog nadomjesnog liječenja:

  1. Hormonsko liječenje koje sadrži i estrogen i progesteron
  2. Hormonsko liječenje koje sadrži samo estrogen
  3. Hormonsko liječenje koje sadrži estrogen uz dodatnu terapiju testosteronom
  4. Hormonsko liječenje koje sadrži vaginalnu primjenu estrogena

Hrvatsko društvo za menopauzu također ističe kako je „Međunarodno društvo za menopauzu (International Menopause Society (IMS)) provelo je multidisciplinarno istraživanje objavljeno u recenziranom časopisu Klimakterij (Climacteric) u svezi s valovima vrućine i noćnim znojenjima. IMS je temeljem analize rezultata zaključilo da hormonsko nadomjesno liječenje (HNL) daje najbolje rezultate u suzbijanju valova vrućine i noćnih znojenja, s nestajanjem i do 90% simptoma unutar prva 3 mjeseca od početka terapije. Međutim, budući da HNL ne mogu uzimati sve žene, za njih postoji mogućnost alternativnih pristupa.

priroda

Izvor: Unsplash

Prirodna rješenja

S obzirom da su promjene u menopauzi velike i intenzivne, te prije svega vrlo individualne, svaka žena treba paziti na svoje zdravlje minimizirajući sve ono što joj može umanjiti kvalitetu svakodnevice te uvodeći redovitu tjelesnu aktivnost, uravnoteženu i zdravu prehranu te tehnike opuštanja koje joj najbolje odgovaraju.

Dodatna alternativna rješenja mogu biti razne ljekovite biljke poput konopljike, crne cimicifuge ili sladića koji svojim esencijalnim masnim kiselinama i antioksidansima mogu podržati zdravlje. Prema nekim istraživanjima, posebno je važna crna cimicifuga koja može ublažiti navale vrućine i noćeno znojenje, ali i ublažiti promjene raspoloženja s kojima se ponekad posebno teško nositi.

tjelovježba

Izvor: Unsplash

Što god na kraju odabrali kao podršku svom mentalnom i fizičkom zdravlju tijekom menopauze, iskustvo u ovoj velikoj promjeni ovisi o mnogo faktora, poput genetskih predispozicija, ali i vašeg osobnog stava prema menopauzi. Ako ju prigrlite kao normalan prirodan dio svog života, iako će zasigurno barem malo uzburkati vašu svakodnevicu, moći ćete se opuštenije prepustiti zdravijoj i ispunjenijoj budućnosti koja vas tek očekuje.

Izvor naslovne fotografije: Unsplash

ADVERTISEMENT