Nekad je petak navečer označavao ultimativnu slobodu od tjedna ispunjenog obavezama i stresom. Tada je započinjao život od dva duga vikend dana koje smo mogli najprije iskoristiti za nadoknadu sna, a zatim za sva ona sitna zadovoljstva poput spontanih odlaska na brunch ili kavu s ekipom ili bingeanje omiljene serije. Ovo je opis života prije djeteta. Ležeran i hedonistički – jednom riječju: neopterećen.
Uz dijete se ne opuštate uz seriju, već dezinficirate bočice i pokušavate treći put uspavati malog diktatora koji odbija shvatiti koncept spavanja. Život nakon djeteta je sve samo ne posložen, često je neuredan, beskrajno iscrpljujuć, uz litre kave i pronalazak snage za koju nismo niti znali da je imamo. Ipak, kad podvučemo crtu, ovaj drugi je toliko posebniji, ispunjeniji i čudesniji.
No, zašto uopće raditi paralele i uspoređivati ta dva razdoblja? Priča o životu prije i poslije djeteta nije samo priča o promjeni rutine. To je transformacija u svakom smislu – emocionalnom, fizičkom, pa čak i profesionalnom. Ako ste žena u biznisu, mama ili čak poduzetnica, sigurno ste se zapitali kako ste uopće živjeli prije nego što je ta sićušna osoba preokrenula vaš svijet naglavačke.
Prije djeteta: Život na autopilotu slobode
Prije nego sam postala mama, godinama sam maštala kako ću se uskoro ostvariti u toj ulozi. To je bila ogromna želja koja je bljeskala u središtu mog postojanja i svaki me dan podsjećala da je i dalje tu. Međutim, okolnosti u mom životu bile su posložene na način da sam morala čekati. A onda kada je došlo vrijeme da više ne moram čekati, onda se dogodila situacija koja me prikovala za dno života jer zbog zdravstvenog konteksta nije bilo više čak niti prostora za maštanje o majčinstvu. Jako sam to teško prihvaćala i dok su godine prolazile, meni se činilo da živim na 20 % svog kapaciteta. To nije bio život, to je bilo preživljavanje s ogromnom kamenčinom na grudima. No, nisam odustajala i borila sam se do kraja.
Imala sam vremena razmišljati i o pozitivnim stvarima pa sam si nerijetko osvještavala koliko je lijepo što sam mogla raditi sve što sam htjela, kada sam htjela i na način na koji sam htjela. Uživala sam u tome vjerujući da će doći dan kada će sve to biti samo jedno divno sjećanje. (Smijeh)
San je bio nešto bez čega nisam mogla i kada sam zamišljala sve te neprospavane noći, nisam si mogla zamisliti kako se jedna žena uspije prilagoditi i pomiriti s takvim udarom na osnovnu potrebu poput sna. Bila sam spremna odreći se svega, pa čak i omiljenog spavanja samo da postanem mama, iako sam znala da će biti teško. A onda, preko noći se dogodilo malo čudo i stigla je djevojčica koja je očito jednako tako žarko željela doći i jedva je čekala da može početi istraživati svijet.
Poslije djeteta: Dobrodošli u kaos
Prvo s čime sam se suočila u majčinstvu je teški karakter mog djeteta. Šokiralo me koliko jedna beba stara samo nekoliko dana može plakati, biti osjetljiva i koliko toga može utjecati na nju, pa i najmanja sitnica. U svemu tome često sam bila sama, pa je psihički pritisak bio još teži. Bilo je dana kada sam u potpunosti bila svjesna koliko sam blizu mom burnoutu, ali sam se uspjela othrvati svim izazovima.
Sljedeća velika promjena koja se dogodila bilo je suočavanje s činjenicom da živim u gradu gdje nema dostave za sve i svašta kao što je slučaj u Zagrebu, stoga sam mnogo puta ovisila o drugima koje sam tražila da mi odlaze po baby potrepštine i osnovne namirnice. Bilo je teško roditi usred zime kada su vani bili minusi i kada sam po cijele dane morala biti u zatvorenom prostoru, kao i prihvatiti činjenicu da sam u nemogućnosti otići osobno obaviti sve što sam trebala.
A onda se dogodio udar na san. Ono čega sam se najviše pribojavala. Nakon početne zanesenosti i provjeravanja djeteta svakih pet minuta, počela sam osjećati želju za snom. Slijedila sam onaj savjet „Spavaj kad god beba spava“ jer inače ne bih spavala nikad, budući da su nam noći često izgledale tako da se dijete budi svakih 20 minuta i traži dojenje. Moram naglasiti kako ta buđenja nisu bila prisutna samo prvih tjedana ili mjeseci kao što sam imala prilike čuti da je bilo kod mnogih svojih prijateljica. To je trajalo skoro godinu dana, a nakon porodiljnog, manjak sna se nastavio zbog poslovnih obaveza. Iz sadašnje perspektive, ako danas spavam četiri sata u komadu, to je jackpot vrijedan proslave.
Što je s identitetom?
Mnoge majke bore se s pitanjem identiteta. Činjenica je da je identitet žene prije djeteta usmjeren na dijametralno suprotne stvari nego nakon dolaska djeteta. Vaši ciljevi, vaša karijera, vaši hobiji i mnoge druge stvari u kojima ste nekada uživali, nakon dolaska bebe moraju nužno otići na pauzu. No, to ne znači da više nikada nećete dobiti priliku vratiti svoj stari život natrag. On neće nužno doći u obliku kakav je bio nekada, ali vaš identitet neće biti izgubljen. Majčinstvo proširuje identitet žene na način koji niste mogli niti zamišljati i koji je vrlo teško objasniti dok ga osoba ne doživi.
To najbolje dokazuje primjer iz svakodnevnih situacija. Nekada ste sve stvari kupovali za sebe. Cipele koje ćete nositi samo jednom. Ručkove ili putovanja koji koštaju kao mjesečna primanje jedne obitelji. Danas svaki izdatak dolazi s pitanjem: „Je li ovo bolje potrošiti na pelene ili na dječju odjeću?“
No, u trenutku kad prvi put pogledate to mini stvorenje, vaš svijet se transformira. Postajete roditelj – titula koja dolazi bez vodiča za uporabu, ali s gomilom očekivanja. Vi ste i dalje osoba koja ste bili, samo s novom proširenom odgovornosti i ulogom koja je važnija od svega što vam je nekada bilo bitno.
Upravljanje karijerom i vremenom
Ako ste mama koja vodi vlastiti posao ili poduzetnica koja pokušava održati karijeru živom dok balansira pelene i poslovne sastanke, znate da je postati roditelj poput ulaska u drugi svemir.
Prema istraživanju iz Harvard Business Reviewa, roditelji postaju efikasniji u upravljanju vremenom nakon što dobiju djecu. S ograničenim vremenom, postajete brutalno selektivni u vezi s prioritetima.
Ali tu je i drugi dio priče – osjećaj krivnje. Kad radite, osjećate se kao da zanemarujete dijete. Kad ste s djetetom, osjećate kao da propuštate poslovne prilike. I onda se odjednom nađete u vrtlogu multitaskinga iz kojeg više ne znate izaći. Roditeljstvo je istovremeno posao projekt menadžera, osobnog kuhara, vozača i terapeuta. Sposobnost da istovremeno smirite dijete, odgovorite na e-mail i pripremite ručak postaje vaša svakodnevica.
Svaka sekunda postaje dragocjena. Ispijanje kave u tišini postaje ritual umjesto navike, a trenutak u kojem uhvatite pola sata za sebe čini vam se kao osvajanje Oscara. Dok ste prije djeteta bili fokusirani na vlastiti uspjeh, dijete mijenja vaše prioritete. Karijera i dalje ostaje važna, ali sada razmišljate o njoj prvenstveno kao o sredstvu za osiguranje bolje budućnosti za vaše dijete.
Ukratko, život prije djeteta bio je poput romantične komedije – spontan, zanimljiv, ali ponekad pomalo površan. Život poslije djeteta je kao akcijski triler – pun dramatičnih zapleta, eksplozija emocija i trenutaka koji vas ostavljaju bez daha.
Ne, nikada nećete biti ista osoba kakva ste bili prije djeteta. Ali možda to i nije tako loša stvar. Jer ono što dobijete u zamjenu – beskrajnu ljubav i potpuno novu verziju sebe – vrijedi svake neprospavane noći.
Dakle, podignite šalicu (hladne) kave i nazdravite novom životu. Jer, iako je možda teži, u svakom slulaju je bogatiji.
Izvor naslovne fotografije: Pexels