'Sloboda' freelance života često zvuči romantičnije nego što stvarno jest – pogotovo kad si žena koja vodi vlastiti biznis i paralelno pokušava ne zapostaviti ostatak svog života.
Nešto se događa kad počneš raditi sama za sebe. Prvo se osjetiš moćno. Slobodno. Sama krojiš svoj dan, sama biraš projekte, nemaš nadređenog koji te nadgleda, pauze uz kavu se ne broje, a radno vrijeme može biti fleksibilno. Zvuči kao ostvarenje sna, zar ne?

Ali ako si ikada vodila vlastiti obrt, freelanceala ili pokrenula svoj mali biznis, znaš da je stvarnost ipak nijansiranija. Freelance jest sloboda – ali sloboda koja dolazi s rokovima, nesigurnim prihodima, radom navečer i vikendom, klijentima koji očekivano (ili neočekivano) zovu i kad ti si na "godišnjem", i ponekad neproporcionalnim balansiranjem između životnih uloga.
Ovaj članak nije protiv poduzetništva. Upravo suprotno. Pišem ga kao žena koja ima vlastiti obrt, voli svoj posao, ali zna koliko je važno biti realan u onome što freelance stvarno jest – i što nije.
Sloboda, ali s obavezama: mitovi freelance života
Najveći mit koji mi ide na živce? Da freelance znači da radiš kad hoćeš, gdje hoćeš, kako hoćeš. Možeš, tehnički, ali ako ti je cilj zarađivati stabilno i dugoročno, znaš da takav pristup jednostavno ne funkcionira u praksi.

Radiš kad imaš posla. Radiš i kad nemaš, jer tada tražiš klijente, fakturiraš, radiš na promociji, odgovaraš na upite, radiš administraciju. Freelance nije posao bez šefa, to je posao gdje si ti i šef i izvršitelj i financijska služba i PR tim.
Zapravo, jedno je uzeti godišnji dok radiš za nekog. Drugo je uzeti ga kad si poduzetnica. Ovo ljeto mi je bilo prvo u kojem sam iskreno osjetila razliku. Nisam mogla "isključiti se" onako kako sam to mogla kad sam radila za nekog drugog. Jer znaš da ako te nema dva tjedna, klijent može otići. Da ako se ne javiš, propuštaš priliku. I to zna biti mentalno iscrpljujuće.
Kako freelance izgleda kad si žena s više uloga?
Kad si žena poduzetnica, nisi samo freelancer. Ti si i majka. Partnerica. Prijateljica. Ponekad i kuharica, vozačica, terapeutkinja. Balans između posla i privatnog života nije fikcija, ali zahtijeva svjesnu strategiju. I dozvolu sebi da ne možeš sve. I da ne moraš sve.

Već smo pisale o tome kako otvoriti obrt, kako registrirati djelatnost i što sve očekuje one koje se odvaže na taj korak. Dali smo i konkretne savjete kako side hustle pretvoriti u posao iz snova. Ali danas pišemo o drugoj strani medalje. O danima kad ti se ne radi, ali moraš. O osjećaju krivnje jer si zaboravila rođendan prijateljice jer si imala rok. O konstantnom multitaskingu koji iscrpljuje, ma koliko voljela ono što radiš.
Kad je "sporedna zarada" jedina sigurnost
Mnoge žene freelance započnu kao dodatni prihod. Mali biznis sa strane, dok su još u stalnom radnom odnosu. I to je često najbolja polazna točka. Jer freelance može postati full time posao – ali ne preko noći. Potrebna je organizacija, kontinuitet i spremnost na to da prihodi osciliraju.
Zato je održiva sporedna zarada ponekad bolji izbor nego full-time freelance, pogotovo ako nisi spremna na nestabilnosti ili ne želiš da posao preuzme cijeli tvoj život.

Kako pronaći sredinu: savjeti za održiv freelance ritam
Znaš da je Mamager uvijek tu da podijeli iskustva, savjete i realne životne situacije. Tako je i ovog puta. Evo ti Mamager savjeta iz prve ruke o tome kako održati zdrav freelance ritam.
- 1. Nauči reći NE. Sviđa ti se projekt, ali znaš da si pretrpana? Odbij. I to bez grižnje savjesti. Dugoročno ćeš se zahvaliti sebi.
- 2. Planiraj godišnji unaprijed. Uključi ga u svoj budžet, komuniciraj klijentima ranije, pripremi automatske odgovore. Nisi dostupna = nisi dostupna.
- 3. Ne uzimaj više nego što možeš podnijeti. Mjera uspjeha nije broj klijenata, nego kvaliteta života.
- 4. Uključi odmor u tjedni raspored. Barem jedan dan bez posla. Mentalni reset je potreban da bi bila dobra i sebi i drugima.
- 5. Ne uspoređuj se s drugima. Pogotovo ne s Instagram prikazima života freelancera. Ti gradiš svoj ritam, ne tuđi.

Bottom line: nije lako, ali vrijedi
Biti poduzetnica nije lagano. Freelance zna biti naporan, iscrpljujuć i frustrirajuć. Ali zna biti i oslobađajući, kreativan i tvoj. Ključ je u tome da ne upadneš u zamku "moram sve". Ne moraš. Možeš biti uspješna i bez izgaranja.
Posao nije sve. A freelance ne mora značiti da si dostupna 24/7. Možeš raditi za sebe, a i dalje imati granice. Možeš zaraditi i pritom ostati zdrava, emocionalno i fizički. Možeš voditi svoj posao, a da on ne vodi tebe.
Jer na kraju, želimo biti žene koje stvaraju, ali i žive. Koje zarađuju, ali i odmaraju. Koje rade za sebe – ali ne protiv sebe.
Izvor naslovne fotografije: Pexels