Mogli bismo reći kako se svijet zapravo dijeli na one koji hranu doživljavaju kao gorivo i one koji je tretiraju kao umjetnost. A u Rovinj od 11. do 13. travnja dolaze oni koji znaju da je hrana istovremeno i kapital i strategija i užitak.
Weekend Food Festival 2025 nije samo parada Michelinovih zvijezda i vrhunskih chefova – ove godine, hrana se stavlja na stol kao ozbiljan biznis.

Hrana - sigurnost i kapital
Upravo zato, jedna od glavnih tema ovogodišnjeg festivala je “Hrana, sigurnost i kapital” koja će otvoriti prostor za razgovor o prehrambenoj industriji kao novom epicentru ulaganja.
Više nije riječ samo o onome što jedemo, već o strateškoj imovini – o resursima koji u svijetu poremećenih opskrbnih lanaca i klimatskih promjena postaju pitanje stabilnosti.
U ovom razgovoru Stjepan Orešković, poduzetnik i većinski dioničar BOSQAR d.d.-a, podijelit će svoje uvide iz pozicije nekoga tko godinama promatra – i aktivno oblikuje – doticaj kapitala i prehrambenog sektora. Njegovo iskustvo jasno pokazuje da se modeli ulaganja mijenjaju: više nije riječ o brzom profitu, već o dugoročnom razvoju temeljenom na povjerenju, znanju i lokalnim resursima. Ovo će biti razgovor i o tome kako hrana postaje puno više od osnovne potrebe – ona je geopolitičko pitanje, poluga održivosti i prostor u kojem investitori traže sigurnost, a zajednice svoju budućnost. Lokalna, održiva i transparentna proizvodnja više nije alternativa, ona je uvjet.

Izazovi pekarske industrije
U drugom kutu razgovora o transformaciji industrije (doslovno u onom najmirisnijem ) raspravljat će se o kruhu. No ne bilo kakvom. Pekarska industrija suočava se s promjenama koje se ne mogu zamijesiti preko noći: nestašice sirovina, promjene u navikama potrošača i rastući pritisak održivosti.
O svemu tome razgovarat će Sandra Vojković iz Pan-Peka i Ivana Stojmilović iz Boogie Laba. Riječ je o sektoru koji je dugo bio u sjeni, a sada traži svoj novi identitet između tradicije i inovacije.


Sir kao dio gastro identiteta
Još jedna važna namirnica koja se probija na površinu - sir. Naoko skroman, često podcijenjen, ali s ogromnim potencijalom za iskorak – i na tanjuru i u tržišnom smislu.
Zašto hrvatski restorani rijetko nude ozbiljne sirne selekcije? Je li problem u ponudi, komunikaciji ili jednostavno u navikama? U razgovoru sudjeluju Ines Barić iz Dukata i Ales Winkler iz Kumparičke. Iako će se govoriti o siru, bit će to razgovor o svemu što stoji iza njega – od farmi i mikrobakterija do marketinga i gastro identiteta.



Autentičnost kao valuta budućnosti
Autentičnost kao valuta budućnosti, tema je razgovora Copy/paste vs. Original, gdje se Frane Delić, vlasnik riječkog Pinku fish & wine, i Mladen Livaja iz Gudin Pigerije osvrću na izazove i pobjede koje donosi građenje ugostiteljskog koncepta koji odbija biti generički. Njihove priče pokazuju da originalnost nije samo pitanje ideje – nego i izdržljivosti.
Kako pretvoriti hobi u biznis?
Uz priče o originalnosti, tu su i oni koji su krenuli od nule, vođeni entuzijazmom, autentičnošću i hrabrošću – i uspjeli se probiti do polica velikih trgovina i jelovnika renomiranih restorana.
Panel Mali kod velikih donosi inspirativne priče o tome kako pretvoriti hobi u ozbiljan posao, kako ostati vjeran sebi i kako se probiti na tržištu bez kompromisa. Svoja iskustva podijelit će Tijana Bogdanović iz Morning Laba, Maja Fertalić iz Nuttyja i Antonio Matušan iz Crumbsa – poduzetnici nove generacije koji su svoj proizvod oblikovali sa strašću, ali i uz jasno definiranu strategiju rasta.


AI i tech trendovi u ugostiteljstvu
Panel AI i tech trendovi u upravljanju businessom otvara pitanje kako tehnologija mijenja svakodnevno upravljanje ugostiteljskim objektima – od nabave do odnosa s gostima.
O svojoj praksi govorit će Ana Marija Šimić iz Metroa, zadužena za digitalne HoReCa platforme, Jan Štedul, AI growth architect iz Melkiora, te ugostitelj Igor Čimbur, osnivač Melkior Techa i Greenyarda. Bit će riječi o prediktivnoj nabavi, optimizaciji procesa i o tome kako umjetna inteligencija već danas postaje ključan alat za pametnije i brže odlučivanje.
Fine dining vs. street food
Na panelu “Može li fine dining postojati bez street fooda” Mario Mihelj, chef i vlasnik restorana Maredo, te Marko Palfi, vlasnik brenda Full Circle razgovarat će o tome kako približiti visoku kuhinju novim generacijama, skinuti s nje etiketu elitizma i pokazati da fine dining može biti i neformalan, pristupačan, čak i zabavan.

Burnout u kulinarstvu
Panel Paklena kuhinja okuplja dva iskusna chefa - Matiju Bogdana i Janeza Bratovža koji znaju što znači raditi pod pritiskom, pregorjeti, ali i ponovno pronaći motivaciju. Chefovi će u Rovinju s publikom podijeliti vlastita iskustva o najtežim trenucima u profesionalnoj kuhinji – bez uljepšavanja.
Pitanje održivosti u gastronomiji
A kad su u pitanju oni koji pomiču granice još od prvog dana – pozornica pripada Mattu Orlandu i J.P. McMahonu. Njihov razgovor Rebel chefs and bold ideas dotiče samu srž pitanja održivosti, budućnosti fine dininga i smisla restorana u svijetu koji se mijenja brže od jelovnika. Njihove priče – i pogreške – oblikovale su scenu, a Rovinj će imati priliku čuti ih uživo.


Masterclassovi i showcooking radionice
Dok se u dvoranama raspravlja i analizira, program na festivalu nudi i konkretno znanje – kroz masterclassove i showcooking radionice. Na scenu dolaze svjetski priznati chefovi i barmeni koji pokazuju kako se znanje prenosi kroz pokret, miris, teksturu. Publika će moći pratiti uživo kako nastaju jela, slušati stručnjake poput Mirca Giumellija, Luce Cinallija i Teda Lelekasa te otkrivati kako izgleda spoj znanja, tradicije i inovacije – bez distanci i kulisa.
A da ne ostane sve na priči o hrani, vani se festival otvara u punom smislu riječi. Na otvorenom prostoru, uz more i miris borova, čeka vas RANGITE! – Istrian Food Market, osmišljen uz podršku Maistre, kao oda istarskoj autentičnosti. Ovdje Istra pokazuje sve što zna i sve što ima – u punom, raskošnom izdanju. Najbolji proizvođači iz cijele regije donose svoje pršute, sireve, domaću tjesteninu, likere, tartufe, vina i još mnogo toga.
Sve je dostupno za kušanje, razgovor, kupnju – bez ulaznice, bez pretenzije. RANGITE! – Istrian Food Market istarska je gastro scena svedena na suštinu. Ako želite osjetiti puls regije, ovdje se on najglasnije čuje.

Novi segment festivala: Istra Natural
U sklopu Weekend Food Festivalu, u subotu 12. travnja, prvi put se održava i Istra Natural, potpuno novi segment festivala posvećen prirodnim i narančastim vinima. Vinarije kao što su Ipša, Trapan, Veralda, Lunika, Bolfan, Pasji rep, Dobravac, Posestvo Bric i Gambaletto/Činić donose etikete koje govore o tlu, vremenu i ljudima koji ih stvaraju. Nema velikih reklama, ali ima karaktera – u svakoj čaši.


Ekskluzivne radionice
Za one koji žele još više – dublje znanje, mirniji prostor i jedinstvenu priliku učenja od vrhunskih stručnjaka – tu je i poseban profesionalni program koji se odvija u luksuznom ambijentu Grand Park Hotela. Tamo će chefovi Jeffrey Vella, Matija Bogdan i Giulio Gigli voditi ekskluzivne radionice namijenjene profesionalcima, vlasnicima i menadžerima restorana, proizvođačima i ozbiljnim gastro entuzijastima.
A ako vam uz sve to zatreba doživljaj koji spaja opuštenost i vrhunsku kuhinju – Noel Pop-up restoran pravo je mjesto. Chef Ivan Temšić, svakoga dana festivala kuhat će u posebnom festivalskom prostoru, donoseći duh zagrebačkog Noela, ovjenčanog Michelinovom zvjezdicom, na more.

Festival za one koji jedu - i misle
Weekend Food Festival i ove godine spaja strast s analizom, vino s vizijom, tanjur s tržištem. Festival za one koji jedu i misle. I koji znaju da je najbolja hrana ona koja ima priču – i plan.
Cijeli program i više informacija o ovogodišnjem Weekend Food Festivalu potražite na službenoj stranici festivala te na društvenim mrežama, Instagramu, TikToku i Facebooku.
Izvor naslovne fotografije: Weekend Food Festival