MENU

Pravilo 10-10-10 i napredak žena na radnom mjestu

Autor: Dalia Žmegač-Kunić Objavljeno: 18. veljače 2025.

Multitasking u kontekstu današnjice postaje obavezna vještina preživljavanja, a pravilo 10-10-10 pojavljuje se kao opcija za pametnije donošenja (biznis) odluka. 

Autor: Dalia Žmegač-Kunić Objavljeno: 18. veljače 2025.

Iako zvuči vrlo jednostavno: odmori se, promisli kako će odluka utjecati na tebe u sljedećih 10 minuta, 10 mjeseci i 10 godina, pa tek onda djeluj, na vama je kako ćete (i hoćete li uopće) ukalupiti u svoj život i svakodnevicu ili ćete i ovaj hack smatrati još jednom dosadnom pričom o balansu i produktivnosti

Činjenica je kako se u biznisu danas odluke donose brže nego što možete reći "kava s mlijekom", a žene se na radnom mjestu suočavaju s izazovima koji zahtijevaju više od pukog instinkta. Tu na scenu stupa pravilo 10-10-10, alat koji bi mogao transformirati način na koji donosimo odluke i oblikujemo naše (ženske) karijere.

Izvor: Pexels

Pravilo 10-10-10: Rješenje ili još jedna toksična pozitivnost?

No, najprije da kažemo nešto više o samom pravilu. Ovu metodu popularizirala je novinarka Suzy Welch, a počiva na ideji da racionaliziramo svoje odluke tako da uzmemo u obzir kratkoročne, srednjoročne i dugoročne posljedice

Svi mi volimo dobru strategiju, ali problem je (budimo realni) što žene ionako provode previše vremena analizirajući svaku odluku (kako u privatnom životu, tako i u biznisu). Ako ne znate na što točno mislimo, pomoći će vam vizualizacija uz pitanja koja si žene vrlo često postavljaju

View this post on Instagram

A post shared by Suzy Welch (@suzywelch)

Neka od njih su: 

Ovakve dileme vrlo rijetko se pojavljuju u mislima muškaraca. 

Pravilo 10-10-10 može biti odličan alat za donošenje odluka, ali samo ako se koristi kao široka perspektiva, a ne kao još jedan uteg na leđima žena koje već ionako nose teret koji bismo mogli nazvati "moraš biti sve svima".

Izvor: Pexels

Tko zaista ima luksuz 10-10-10 razmišljanja?

'Ajmo još malo vizualizirati. Zamislite dvije žene. Prva je menadžerica u velikoj korporaciji, druga je samohrana majka koja radi dva posla. Ova prva može razmišljati o posljedicama svojih odluka u miru, uz jutarnji matcha latte. Ova druga? Ona nema 10 minuta da promisli o odlukama, a kamoli 10 mjeseci ili 10 godina. Svaki dan je borba s rokovima, obvezama, dijete treba pokupiti iz vrtića, a na poslu se očekuje da bude dostupna 24/7.

No, postoji još jedna dimenzija ove priče. Dok jedna žena može delegirati zadatke i imati podršku sustava, druga će se suočavati s osudom društva i nemilosrdnim tempom koji ne uzima u obzir njezinu stvarnost. Uostalom, koliko poslodavaca zaista mari za to što zaposlenica mora odabrati između bolesnog djeteta i poslovnog sastanka? Koliko ih je spremno ponuditi fleksibilne uvjete rada, a da to ne bude shvaćeno kao manjak odgovornosti ili, ne daj Bože, ambicije?

Izvor: Pexels

Realnost je i dalje takva da sustav nije dizajniran da podrži žene u donošenju dugoročnih odluka bez dodatnih posljedica. Činjenica je da ako se muškarac odluči na radikalni poslovni potez, on je vizionar. Ako to napravi žena, ona je nepromišljena. Ako odbije priliku zbog obitelji, nije dovoljno ambiciozna. Ako je prihvati, sebična je. 

Stoga, pravilo 10-10-10 ovdje može postati dvosjekli mač. S jedne strane, možemo ga koristiti kako bismo proaktivno sagledali posljedice i preuzeli kontrolu nad vlastitim životom. S druge, možemo se zapitati: zar uopće imamo luksuz dugoročnog razmišljanja u svijetu koji od nas traži trenutne odgovore?

Izvor: Pexels

Kako 10-10-10 pravilo možemo iskoristiti pametnije?

Ipak, umjesto da se zamaramo sitnicama i svaku odluku pretvaramo u filozofsku dilemu, hajdemo ovu metodu koristiti strateški. Umjesto da se pitamo "Što ako uzmem ovaj projekt?", možemo si postaviti bolje pitanje: "Što ako ne uzmem?" Koristeći pravilo 10-10-10, to bi moglo izgledati otprilike ovako:

10 minuta: Možda ću osjetiti stres i paniku.

10 mjeseci: Možda će se netko drugi dokazati umjesto mene, a ja ću ostati na istom mjestu.

10 godina: Možda ću se kajati što nisam riskirala i prokockala priliku.

Ovo je mentalitet koji nam treba. Ne pravilo koje nas drži na mjestu, nego pravilo koje nas gura naprijed.

Izazovi i prilike u biznisu

Unatoč napretku, žene se i dalje suočavaju s preprekama na radnom mjestu. Prema najnovijim istraživanjima, Hrvatska je na 26. mjestu po pitanju žena na pozicijama donošenja odluka, što ukazuje na potrebu za daljnjim poboljšanjima. Diskriminacija pri zapošljavanju, posebno prema trudnicama, i dalje je prisutna, unatoč zakonskim zabranama. Ovakvi izazovi zahtijevaju od žena da budu promišljene u svojim odlukama kako bi bolje, sigurnije i pametnije navigirale kroz složene radne okoline.

Primjenom pravila 10-10-10, žene mogu donositi odluke koje nisu samo reaktivne, već i proaktivne. Ova metoda omogućuje procjenu kako će odluke utjecati na njihovu karijeru i osobni život u kratkom, srednjem i dugom roku. Na primjer, prihvaćanje posla koji zahtijeva preseljenje može biti stresno u početku, ali dugoročno može otvoriti vrata novim prilikama i profesionalnom rastu.

Zamislite da vam se nudi prilika za preuzimanje zahtjevnog projekta. U prvih 10 minuta možda osjećate nelagodu ili strah. No, kroz 10 mjeseci, taj projekt mogao bi vam donijeti priznanje i unaprijediti vaše vještine. A za 10 godina? Možda će upravo to biti ključna točka vaše karijere koja vas je dovela do liderske pozicije. Ovakav način razmišljanja omogućuje ženama da prepoznaju i iskoriste prilike koje ih mogu katapultirati naprijed, umjesto da ih odbace zbog trenutne nelagode.

Izvor: Pexels

Umjesto da nas pravila poput ovih tjeraju na neodlučnost i opsesivno vaganje opcija, neka nas radije učine hrabrijima. Svijet neće postati bolji za žene jer smo donijele pravu odluku u pravom trenutku. Postat će bolji kada prestanemo pitati za dozvolu da budemo ambiciozne, odvažne (i da, ponekad sebične). 

Dakle, sljedeći put kada vam netko predloži pravilo 10-10-10 kao čarobno rješenje, započnite od ovog razmišljanja: „Riskirat ću, bez obzira na sve jer ja to zaslužujem“.

Izvor naslovne fotografije: Pexels

#BUSINESS #ŽENEUBUSINESSU #POSLOVANJE #PRAVILO 10-10-10 #MULTITASKING #PRODUKTIVNOST #DONOŠENJE ODLUKA

Preporučeni sadržaj