Kako banke i njihove usluge postaju sve modernije i sofisticiranije, tako nažalost i financijske prijevare “napreduju” istim tempom. Zato smo odlučile educirati i sebe i vas te smo s Dijanom Keserović i Inom Crnogorac, samostalnim specijalisticama upravljanja rizikom prijevara, popričale o važnosti financijske pismenosti i načinima kako prepoznati financijske prijevare. Detalje donosimo u video intervjuu.
Koliko često provjeravate izvode iz banaka i koliko ste oprezni prilikom online kupovine i dijeljenja podataka svog računa? Jeste li upoznati s najčešćim oblicima financijskih prijevara kojima smo izloženi, poput phishinga i spoofinga ili instalacije štetnih softvera (malware) te investicijskih prijevara? Udružili smo snage s Dijanom Keserović i Inom Crnogorac iz Addiko Banke, koje se bave prevencijom i detekcijom prijevara u bankarstvu. Popričale smo riziku od financijskih prijevara na internetu, važnosti edukacije o financijama te o bankarskim kulturama – o svemu važnome pomalo.
Što nipošto ne smijemo raditi ako želimo zaštititi svoje financije i koliko je teško vrebati na online “lopove” u bankarstvu? Sve smo saznale.
Iz intervju smo također saznale da su bankari Addiko Bankesve samo ne tipični. Oni su poduzetni, odgovorni i agilni, ali opet neformalni, tolerantni i vrlo otvoreni jedni prema drugima. Od Dijane i Ine saznale smo i da u njihovim redovima ne vladaju stereotipi i da prihvaćaju sve različitosti, ali i da su neumorni kada su u pitanju inovativni procesi, proizvodi i načini kako uslužuju klijente.
Zato nas i ne čudi što su nedavno ponovno pokazali inicijativu i proaktivnost te proveli istraživanje pomoću kojeg educiraju građane i pomažu im prepoznati različite oblike financijskih prijevara koje su danas, nažalost, sve češće i sofisticiranije.
Izvor: Luka Cerovina
53 % sudionika prijavilo je pokušaj dolaska do njihovih osjetljivih bankovnih podataka od strane sumnjivih izvora
Istraživanje koje je provela Addiko Banka u Hrvatskoj pokazuje koliko je prijetnja od financijskih prijevara stvarna - čak polovica ispitanika doživjela je neki oblik pokušaja financijske prijevare, a gotovo trećina poznaje nekoga tko je bio žrtva prijevare. Više od pola ispitanih izjavilo je kako su iz sumnjivih izvora pokušali doći do njihovog PIN-a i CVV broja kartice – najosjetljivijih podataka koje nikome nikada ne biste trebali dati.
Izvor: Luka Cerovina
Pozitivna vijest je da je čak 59 % sudionika istraživanja navelo kako uvijek provjerava detalje e-mail adrese s koje su primili sumnjiv upit, dok tri četvrtine njih redovito prati svoje bankovne izvode. To pokazuje da smo dosta oprezni i da smo upoznati s ključnim praksama prepoznavanja sumnjivih transakcija. Ipak, iz Addiko Banke upozoravaju da je važno da građani razumiju kako prepoznati prijetnje i kako na njih reagirati.
Izvor: Addiko Banka
Financijska pismenost građana raste iz godine u godinu, ali i dalje ima prostora za napredak. Ono što je u Hrvatskoj zabrinjavajuće je naše financijsko ponašanje, što bi značilo da građani imaju znanja, ali ga ne primjenjuju u praksi.
Recentno Addikovo istraživanje pokazalo je da građani međusobno ne razgovaraju o financijama te da se njih više od 60 % slaže da bi razgovarajući o novcu sa svojim najbližima i prijateljima mogli donositi bolje financijske odluke. Baš iz tog razloga, Addiko Banka kontinuirano provodi informativne kampanje i obrazovne aktivnosti, kako bi poboljšala financijsku pismenost i sigurnost svojih klijenata.
Iako smo većinom upoznati s prijetnjama, i dalje treba biti na oprezu jer financijska sigurnost postaje sve veći izazov.
Evo jedne anegdote iz slučaja prijevare - klijent je na pitanje da li bi odao svoje tajne podatke članovima obitelji, odgovorio „Neee, nipošto!“. A onda na sljedeće pitanje, odnosno, zašto je odao svoje tajne podatke potpuno nepoznatim ljudima koji su ga nazvali na telefon i tražili baš te podatke kako bi tobože mogao zaraditi i dobiti uplatu, odgovorio „Pa tražili su me!“
Izvor: Addiko Banka
Ako je ponuda predobra da bi bila istinita - lažna je
Iako rezultati istraživanja pokazuju da 83 % ispitanika razumije važnost prijavljivanja sumnjivih aktivnosti banci, opet se dogodi da zbog brzopletosti i nepažnje nasjednu na prijevaru.
Ako posumnjate da ste žrtva prijevare, potrebno je što prije javiti se u svoju banku kako bi se poduzele potrebne aktivnosti i kako biste spriječili moguću daljnju zlouporabu te prijaviti prijevaru policiji.
Zapamtite, ako do vas dođe ponuda s nevjerojatno dobrim popustom, poziv neke nepoznate osobe da ste dobili veliki novac u kriptovalutama (a vi skoro pa ne ulažete u njih) ili ako vam stigne poziv od stranog odvjetnika o velikom nasljedstvu vašeg pokojnog rođaka – prijevara je, nije bajka, upozoravaju nas (i vas) iz Addiko Banke.
Izvor: Luka Cerovina
Kako se zaštititi?
Za početak, zapamtite da su lozinka i PIN isključivo vaše vlasništvo i da vas nijedna banka nikada neće tražiti da te podatke šaljete putem e-maila, telefonski ili da ih ažurirate preko posrednika.
Druga ključna stvar za zapamtiti je da je znanje najbolja zaštita od financijske prijevare. Bitno je da i građani i banke sudjeluju u jačanju otpornosti društva, a ulaganje u edukaciju najbolji je put prema postizanju tog cilja.
Izvor: Luka Cerovina
Pričajte s prijateljima i bližnjima o financijskoj sigurnosti, upozoravajte na moguće sumnjive aktivnosti, a ako zapnete, tu je uvijek Addiko Banka internetska stranica koja sadrži puno korisnih informacija.
Financijska i digitalna pismenost su važne – educirajte se i budite sigurni.
Ako ste ikad liznuli Snjeguljicu na klupi ispred dućana, lomili Silk Milk na pola sa sestrom ili čekali red za sladoled kao da idete po ulaznicu za prvi koncert u životu, znate o čemu pričamo - o Ledo legendama, naravno.
IAB Croatia ponovno okuplja kremu iz sfere digitalnog oglašavanja. Predstavljanje najnovijih podataka o procjeni investicije u online oglašavanje za 2024. godinu otvara vrata u ono što se zapravo događa ispod površine domaće digitalne scene.
Ovaj intervju nije samo pogled iza kulisa važnog beauty eventa u regiji — ovo je priča o izgaranju, hrabrosti, poslovnoj dosljednosti, SPF-u i društvenim mrežama koje nas sve ponekad tjeraju da zaboravimo tko smo. Ali ne Valentinu. Ona zna.