Nekada je bilo sasvim uobičajeno posvetiti karijeru i život jednom poslu i jednom poslodavcu i strastveno raditi svoj posao. Rijetko kome je padalo na pamet samoinicijativno mijenjati posao bez obzira na uvjete koje su imali. Danas je situacija sasvim drugačija, a okrenutost individualizmu i snagama koje pojedinac posjeduje važan su segment svakog poslovanja, bez obzira na industriju u kojoj smo zaposleni.
No, unatoč velikim mogućnostima zaposlenja i napretku suvremenog doba, nezadovoljstvo zaposlenika danas nije rijetkost. Naime, prema Gallupovom globalnom izvješću o angažiranosti zaposlenika, samo 15 % radnika širom svijeta je u potpunosti angažirano na poslu, dok se većina osjeća demotivirano ili nezainteresirano. To nas dovodi do pitanja što učiniti ako više zaista ne uživate u poslu koji radite?
Work and pleasure
Kineski filozof Konfucije još u 5. stoljeću prije Krista upozorio je: „Izaberi posao koji voliš i u životu nećeš morati raditi ni dana“, što ukazuje da je pitanje zadovoljstva u poslu intrigiralo ljude od davnina. Iako su se od toga vremena promijenili i društvo i uvjeti života i rada na svim razinama, trendovi i dalje sugeriraju kako je zadovoljstvo onime što radimo od iznimne važnosti. Ipak, definicija uspjeha i zadovoljstva razlikuje se od osobe do osobe.
Psiholozi naglašavaju da je emocionalno stanje zaposlenika ključno za njihovo zadovoljstvo poslom, jednako kao i stavovi koje imaju prema svom životu, u smislu očekivanja i željenih ciljeva. Razlozi za gubitak interesa za posao mogu varirati – od preopterećenosti s kojom se mnogi danas suočavaju, preko nedostatka prilika za rast i razvoj, pa sve do osjećaja da rad koji obavljate nema svrhu ili smisao. Motivaciju je lako izgubiti, a teško pronaći, međutim poticaja je mnogo.
Što kažu stručnjaci
Psihologinja i stručnjakinja za karijere, dr. Andrea Bonior, često ističe da se gubitak strasti prema poslu događa zbog sindroma sagorijevanja (engl. burnout), koji se javlja kada ljudi konstantno rade pod pritiskom, bez adekvatnih resursa ili podrške.
Profesorica Amy Wrzesniewski s Yale School of Management ističe da je jedan od najvažnijih faktora u dugoročnom zadovoljstvu osjećaj svrhe. Ako ne vidite kako vaš rad doprinosi svrsi, lako je izgubiti motivaciju. S druge strane, zaposlenici koji osjećaju da njihov rad ima smisao, obično ostaju duže u istoj tvrtki i osjećaju veće zadovoljstvo.
U popularnoj knjizi “Atomske navike” autora Jamesa Cleara, naglašava se važnost malih promjena koje se vremenom pretvaraju u velike rezultate. Ako ste nezadovoljni poslom, umjesto drastičnih koraka kao što je promjena karijere ili posla, možete započeti s malim koracima kako biste postigli veću kontrolu nad svojim iskustvom. Primjerice, implementiranje novih navika koje mogu poboljšati vašu produktivnost ili zadovoljstvo na poslu može s vremenom smanjiti osjećaj frustracije.
Inspiracija i rješenja
Ako vam posao više ne donosi zadovoljstvo, važno je pronaći načine kako uživati u samom procesu rada, a ne samo čekati konačni uspjeh. Neka od rješenja mogu biti i razmišljanje o tome što je pokretač vašeg gubitka interesa za posao koji radite. Jesu li to vanjski faktori poput okruženja u kojem se svakodnevno krećete, loša komunikacija s kolegama i nadređenima ili je u pitanju velika količina posla, ili su u fokusu neki unutarnji faktori poput vlastitih želja i ciljeva. Razvijanjem novih vještina mogli biste zaobići osjećaj stagnacije i omogućiti si dodatni razvoj i uspjehe, a samim time i inspiraciju za napredak u karijeri.
To potvrđuje i studija koju je proveo MIT Sloan Management Review te koja pokazuje da je sve više zaposlenika spremno napraviti velike promjene u sredini karijere, većinom iz razloga kao što su pronalazak većeg smisla ili balansa između privatnog i poslovnog života. Upravo je zdravi balans između posla i privatnog života jedna od ključnih stavki radne motivacije i ukupnog zadovoljstva poslom koji radimo. Pokušajte ga postići na način na koji vama najviše odgovara. Ukoliko ništa drugo ne upali, razmislite o promjeni karijere.
Emocionalno zdravlje važna je stavka na radnom mjestu, stoga gubitak zadovoljstva onime što svakodnevno radite i čemu posvećujete svoje vrijeme i svoj život nije nevažno. Ne ignorirajte svoje osjećaje i uložite napor u ponovni pronalazak motivacije i užitka za svoj posao.
Izvor naslovne fotografije: Pexels